Polak zwycięzcą mistrzostw Europy w szachach szybkich!

Piotr Pietraszek | Utworzono: 2014-12-21 17:44 | Zmodyfikowano: 2014-12-21 17:46

Zmagania o tytuł mistrza Europy w szachach szybkich trwały dwa dni. Po siedmiu sobotnich rundach prowadził Łotysz Igor Kovalenko, który o pół punktu wyprzedzał Dudę.

Obaj zawodnicy spotkali się w dzisiejszym pojedynku w 9 rundzie. Po zaciętej walce 16-latek z Polski niespodziewanie ograł utytułowanego rywala i na dwie rundy przed końcem zawodów objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. W 10-ym starciu Duda przegrał z ukraińskim arcymistrzem Andrejem Volokitinem, a w ostatnim swoim meczu Polak pokonał mistrza gry błyskawicznej - Czecha Davida Navarę. Na koniec turnieju sytuacja w klasyfikacji generalnej była bardzo ciekawa. Aż czterech zawodników miało po 9,5 pkt. O kolejności na podium decydowała zatem punktacja pomocnicza, a w niej najlepszy był Duda. Drugie miejsce zajął Volokitin, a trzecie kolejny z Polaków - Grzegorz Gajewski. Na podium nie zmieścił się Białorusin Vladislav Kovalev, choć wywalczył taki sam bilans punktowy, jak wspomniana trójka.

Dla Jana Krzysztofa Dudy to drugie trofeum tych zawodach. W piątek szachista z Wieliczki zdobył srebro w turnieju szachów błyskawicznych.

W najlepszej dziesiątce turnieju oprócz Dudy i Gajewskiego uplasowali się Radosław Wojtaszek (5. miejsce) i Tomasz Warakomski (6. miejsce). Wśród kobiet najlepsza była aktualna mistrzyni Polski w szachach klasycznych Monika Soćko, która zdobyła 8,5 pkt. - w klasyfikacji generalnej dało jej to 23. miejsce.

Jan Krzysztof Duda (fot. Marta Wolska)

Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, które od piątku do niedzieli rozgrywano we wrocławskiej Hali Stulecia, zgromadziły rekordową liczbę blisko 800 uczestników z 32 krajów.