Radio Wrocław Kultura: Odliczamy już godziny...

Radio Wrocław | Utworzono: 2014-12-30 11:39 | Zmodyfikowano: 2014-12-30 11:39
A|A|A

Odliczanie trwa... Zaczynamy 1 stycznia tuż po północy

Kultura z każdej strony w cyfrowej jakości DAB +. Muzyczne eskapady z Czajkowskim, Niemenem, West Side Story, Beatlesami, Neilem Youngiem, Pink Floydami i... Slayerem. Klasyka kina i literatury: Bruno Schulz, Hanna Krall, Gwiezdne Wojny i komiksy. Będzie też coś dla najmłodszych.

Od 1 stycznia 2015 będziecie mogli słuchać Radia Wrocław Kultura. Będziemy nadawać 24 godziny na dobę. Nowej stacji będzie można słuchać w internecie oraz za pomocą odbiorników działających w systemie DAB+

Radio Wrocław Kultura – czyste emocje (Wideo) | Rusza nowe radio! Radio Wrocław Kultura

Już dziś postanowiliśmy Wam zdradzić kilka szczegółów. Kogo usłyszycie w Radiu Wrocław Kultura?

PONIEDZIAŁEK
Łowimy uchem to, co dzieje się wokoło. Trzymamy rękę na muzycznym pulsie Wrocławia. Relacjonujemy i polecamy muzyczne wydarzenia. Prezentujemy dźwiękowe skarby i osobliwości, trendy, nisze, fenomeny. Zapraszamy do rozmowy twórców kultury i tych, którzy potrafią się o kulturę spierać. Zaproponujemy Wam dyskusje online (dlaczego we Wrocławiu nie ma dużych festiwali w stylu Opener albo OFF?, czy zimna fala uratuje rock przed popeliną?)

Andrzej Jóźwik – dziennikarz ostatnio głównie telewizyjny, wrocławianin. Orbitujący (@zetzero) pomiędzy światem mediów tradycyjnych i cyfrowych. Muzykę traktuję niczym powietrze, jako jeden z żywiołów.

Krzysztof Majewski - dziennikarz kulturalny, zajmuję się muzyką i filmem. Prowadziłem programy kulturalne na antenie Radia Luz, w tym, autorski program poświęcony kinu: "Nakręć się filmowo". Od września 2014 roku pracuję w Radiu Ram. Od stycznia 2015 także w Radiu Wrocław Kultura.

Maciej Przestalski – specjalista od muzyki i sztuk wizualnych, od 2 lat w Radiu Ram, wcześniej w Luzie.

PONIEDZIAŁEK: MUZYKA LEGENDARNA
Audycja poświęcona legendom muzyki rockowej i bluesowej oparta jest na porównaniu dwóch albumów różnych wykonawców. Doborowi albumów przyświeca pewna idea, która później stanowi kanwę poszukiwań dalszych powiązań. Dzięki takiej budowie możemy przedstawić bliżej dorobek wybranych artystów z perspektywy historyczno-kulturowej, pogłębionej o szczegóły techniczne stylów i brzmienia oraz pokazać, że pojedyncze składowe unikatowości muzycznej legend są wspólne dla większej ilości zespołów.

Jeżeli interesuje Państwa co łączy grupę Queen, Howlin’a Wolfa i Piotra Czajkowskiego, zapraszamy w każdy poniedziałek od godz. 20.00 do RW Kultura. Audycję prowadzą Michał Baniecki i Michał Kazulo.

Michał Kazulo: "Lubię muzykę rockową w klasycznym wydaniu i bluesowe trzeszczące płyty. Poza tym jestem miłośnikiem radia, ale takiego w wydaniu Wojciecha Manna czy Piotra Kaczkowskiego. A jak radio to i książki, bo dobrze się je wtedy czyta, najlepiej żeby to był kryminał lub fantastyka. Wyjątkiem jest, gdy gra Manchester United, bo wtedy jestem też kibicem. Lubię też rzeczy związane z psychologią i rozwojem osobistym. Skończyłem dziennikarstwo i bardzo się cieszę, że mam okazję spotkać się z Wami w Radiu Wrocław Kultura. Do usłyszenia na antenie!"

Michał Baniecki: "Z muzyką jestem związany od zawsze i to ona wypełnia mi każdą wolną chwilę. Początkowo mój z nią kontakt polegał na wyłowieniu tego CO mi się podoba. Potem przyszła kolej na odpowiedzenie sobie na ważniejsze pytanie: DLACZEGO to mi się podoba? Do zadania sobie takiego pytania będę starał się nakłonić każdego z Państwa w RW Kultura. Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa, z zamiłowania muzykiem, z zaskoczenia – radiowcem."

WTOREK: Teatr-Muzyka Klasyczna
Znacie nas. Lubimy dobry teatr, nie lubimy niedobrego. Muzyczny, operowy, dramatyczny, lalkowy, zależny i niezależny. Ale nie zawsze się zgadzamy, czasem nawet bardzo nie. Będziemy rozmawiać o naszych emocjach po obejrzeniu spektakli i obserwacjach z teatralnego foyer. Nie oszczędzamy nikogo, nie szczędzimy braw temu, kto zasłużył. Do programu zaprosimy aktorów, reżyserów, scenografów, dyrektorów, kierownika literackiego i suflerkę, młodych i... doświadczonych. Wygodne radiowe krzesło to świetne miejsce by zadać niewygodne pytanie. A ponieważ nie samym teatrem Wrocław żyje, pojawią się u nas także artyści tak zwanej muzyki klasycznej, żeby złagodzić lub podkręcić studyjne nastroje. We wtorki liczcie na radiowe forum kultury. To również Wasza przestrzeń na subiektywne, ale sprawiedliwe zdanie.

Magda Piekarska
Dziennikarka, publicystka. Polonistka. We wrocławskich mediach pracuje od siedemnastu lat. Od sześciu publikuje na łamach Gazety Wyborczej.

Grzegorz Chojnowski
Dziennikarz, publicysta. Anglista i polonista. Od 2004 roku w Radiu Wrocław, od 20 lat w mediach (wcześniej była TVP). Do poczytania na chojnowski.blogspot.com.

WTOREK: Muzyczny wieczór
…the who the stooges the beatles captain beefheart funkadelic bob dylan johnny cash the rolling stones lou reed the byrds the damned james brown suicide pixies kinks neil young frank zappa david bowie talking heads love curtis mayfield jimi hendrix the clash primus creedence clearwater revival sex pistols jeff buckley crosby stills and nash public image ltd. can buffalo springfield ramones t.rex fleet foxes son house parliament jane’s addiction them the white stripes the band bad brains new york dolls mark lanegan patti smith robert johnson…

Jerzy Węgrzyn
Dziennikarz muzyczny od lat związany z Radiem Wrocław. Programuje muzykę, prowadzi autorskie audycje, przygotowuje historyczne cykle, m.in.: 65 lat rocka, Konfrontacje rockowe, Kobiety rocka.

ŚRODA: Sztuki wizualne i architektura
Maciej Przestalski: "W bratniej redakcji Radia RAM (a także w Radiu Wrocław Kultura w niektóre poniedziałki) moim tematem jest przede wszystkim muzyka. Poza autorskimi audycjami do studia zapraszam wrocławskich dj'ów, a na koncerty RAM Session wrocławskie zespoły. W Radiu Wrocław Kultura zajmę się przede wszystkim artystami wizualnymi. W środowe popołudnia posłuchacie o tym, co dzieje się w tutejszych galeriach, muzeach i pracowniach dziś, ale także o tym, jak artyści ze stolicy Dolnego Śląska wpływali na kulturę Polski i Europy przed laty."

ŚRODA: 33 obroty
Agata Czarkowska: "W audycji 33obroty będę weryfikowała muzyczne symbole popkulturowe i ich wpływ na poszczególne generacje. Co ma wspólnego musical West Side Story z teledyskami Michaela Jacksona? Dlaczego okładki Beatlesów zawierały ukryte wiadomości dla fanów? Wszystko to okraszone sporą liczbą doniesień i anegdot związanych z nagrywaniem muzycznych kamieni milowych ostatnich 50 lat."

Agata Czarkowska śmieje się, że jej pierwszymi słowami, które wypowiedziała nie były mama i tata, tylko John, Paul, George i Ringo. Mimo że ma doktorat z literatury niemieckiej w kieszeni, pasjonuje się historią popkultury i jej niuansami. Pomysł na pracę naukową: porównanie muzycznych czasopism PRL i NRD.


CZWARTEK: Literatura-komiks
Czwartkowe popołudnie spędzamy z Jackiem Antczakiem i Łukaszem Śmiglem, którzy prowadzą audycje poświęconą literaturze. Wysokiej i popularnej. Reportaż, powieść, poezja, a może komiks, fantasy, thriller? Książka, e-książka, czy audiobook? Tokarczuk czy Krajewski, Maliszewski czy Murakami, a może Gaiman i Doctorow w duecie?

Będą listy bestsellerów, będą goście: autorzy, wydawcy, czytelnicy, będą fragmenty i omówienia książek, nowości i starocie, od kryminałów i tomów poetyckich, po literaturę faktu i horrory. Będziemy rozmawiać i spierać się nie tylko o to, co czytamy i jak czytamy (na czytnikach, czy na papierze), a także o to, czego słuchamy (audiobooki, a może lepiej – słuchowiska?). Poinformujemy o spotkaniach autorskich, o tym, co czyta się na świecie i w jaki sposób promuje się literaturę oraz pisarzy. W naszym studiu będziemy gościć gwiazdy i debiutantów, autorów książek dla dzieci, młodzieży, literatury kobiecej i bardzo męskiej. Porozmawiamy o festiwalach literackich (np. Angelusie, Silesiusie, Festiwalu Kryminałów i Bruno Schulza) i o tym, co się pisze/tłumaczy we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku a może i w Nowym Jorku czy Tokio. Będą stałe punkty programu i konkursy z nagrodami. Będzie ciekawie!

Jacek Antczak
Od 20 lat pracuje jako reporter, dziennikarz, redaktor (kolejność nieprzypadkowa). Z wykształcenia kulturoznawca i – prawie –filolog polski. Pracował w przeróżnych rolach, pełnił wiele funkcji redaktorskich: w Telewizji Wrocław, Radiu Kolor, Gazecie Wyborczej Wrocław i najdłużej w Słowie Polskim, Gazecie Wrocławskiej. Uczy dziennikarstwa na UWr. Jego mistrzynią i autorytetem zawodowym pozostaje niezmiennie Hanna Krall. A poza tym... przez wiele lat pisał i komponował ballady dla zespołu Wolny Wybór oraz wymyślił i szefował Ogólnopolskiemu Festiwalowi Piosenki Studenckiej „Łykend”. Wydał kilka książek, ostatnio biografię Adama Wójcika.

Łukasz Śmigiel
Pisarz, dziennikarz, wielbiciel Nowych Technologii, fan Gwiezdnych Wojen i obsesyjny badacz rynku książki. Wydawca, autor opowiadań, powieści i komiksowych scenariuszy, Redaktor Naczelny czasopism literackich: "Lśnienie" oraz "Coś na Progu". Publikował m.in. w: "Przekroju", "Angorze", "Nowej Fantastyce", "Gazecie Wrocławskiej", "Znaczeniach", "Tyglu Kultury", a także na portalach: Gildia.pl, Onet, Polygamia. Współpracował z kilkoma stacjami radiowymi, pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UWr. Stale bloguje i nagrywa podcasty: www.lukaszsmigiel.blogspot.com

CZWARTEK: Z Archiwum Druha Sławka
Druh Sławek: Swoją przygodę z radiem zacząłem w 1994r. w ówczesnej Rozgłośni Harcerskiej, która wkrótce potem przeobraziła się w kultową dziś Radiostację. Po jej spacyfikowaniu znalazłem schronienie w Jazz Radiu, a ponieważ Jazz miał już swoją audycję hip-hopową, poszedłem w szeroko pojęty funk ("Najlepszy Groove w Mieście"), oraz historię muzyki opartej na samplowaniu ("Plądrofonia"). Niestety Jazz Radio podzieliło wkrótce smutny los Radiostacji, co zbiegło się z grubsza w czasie z decyzją o przesiedleniu się na Dolny Śląsk, i tak oto w 2009r. znalazłem się w radiu RAM, skąd po krótkim spacerze korytarzem dotarłem także do Radia Wrocław Kultura.

Muzyka towarzyszy mi od zawsze. Płyty zacząłem zbierać chyba jeszcze w latach 60-tych, i chociaż po drodze kilkakrotnie zaczynałem od zera, trochę się tego uzbierało. "Z Archiwum Druha Sławka" to muzyczna podróż po wszystkim tym, co znalazło sobie trwałe miejsce w mojej płytotece - będzie więc i blues z Delty Mississippi, i rock z lat 70-tych, będzie jazz, soul i funk, będzie turntablizm, muzyka filmowa, hip-hop z Japonii, afrobeat z Brazylii, będzie Kraftwerk i Zappa, będzie więc wszystko, muzyka od Sasa do lasa, pod jednym wszakże warunkiem - że spełnia "kryterium jakości druha Sławka".

PIĄTEK: Film
O wszystkim, co w filmie. W towarzystwie gości, recenzji i relacji.

Krzysztof Majewski: Dziennikarz kulturalny, zajmuję się muzyką i filmem. Prowadziłem programy kulturalne na antenie Radia Luz, w tym, autorski program poświęcony kinu: "Nakręć się filmowo". Od września 2014 roku pracuję w Radiu Ram. Od stycznia 2015 także w Radiu Wrocław Kultura.

PIĄTEK: Strefa Południa
To audycja, w której sięgamy korzeniami do jednego z najciekawszych obszarów w historii muzyki – południa Stanów Zjednoczonych. Stamtąd wywodzą się gatunki, które dały początek nowoczesnej muzyce rozrywkowej – blues, rock n’ roll, funk, country, jazz, rhythm n’ blues, czy rockabilly. Tam też narodził się jeden z najciekawszych prądów w muzyce rockowej – południowy rock, będący połączeniem rock n’ rolla, country, rocka i bluesa.

To obszar, który nie został jeszcze dotknięty komercjalizacją, gdzie muzyka to jeden z najważniejszych elementów życia, gdzie stale funkcjonują staromodne bary – honky-tonks i jukejoints, w których najważniejsza jest muzyczna tradycja. Posłuchamy też i porozmawiamy z polskimi artystami, którzy muzycznie nawiązują do południowego grania, przyjrzymy się nowościom i przypomnimy klasykę – w każdy piątek o 20.

Paweł Iwaninapisarz, dziennikarz, wydawca. Człowiek z lat 1950., wielbiciel wszelkich staroci, fan westernów i filmów gangsterskich. Miłośnik literatury pięknej i podróżniczej. Muzycznie utkwił w Stanach Zjednoczonych.

CODZIENNIE 17.15

Od poniedziałku do piątku najnowsze doniesienia z przygotowań do Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wiadomości, zapowiedzi, relacje, opowieści z najlepszego źródła, czyli z Biura Festiwalowego ESK!

SOBOTA: Poranek Młodego Radiowca
O godz.8.00 zapraszamy małe i duże dzieci na poranek młodego radiowca. W pierwszej odsłonie audycji Ania Bujko i Kiki zabiorą słuchaczy do magicznej krainy radiowych dźwięków. Dzięki pomocy pana Michała i pani Joanny odnajdą w niej najstarsze radiowe dźwięki oraz dowiedzą się, ile kilometrów ma 45 minut nagranej taśmy radiowej. Podróżując szlakiem niezwykłych dźwięków: pięknych polskich kolęd, piosenek z bajek i musicali, odkryją również wiele innych tajemnic, np. tę, której strzeże studio słuchowiskowe.

SOBOTA: Na Progu Rocka
Michał Kwiatkowski: Na progu rocka..., czyli wyważanie drzwi na potrzeby dźwięków niebanalnych, niemodnych, niecodziennych, mało znanych i mało granych. Muzyka, jaka będzie się pojawiała w sobotnie popołudnia między 16 a 20, to wszelkie odmiany rocka progresywnego, jazz i post-rocka oraz utwory, które poruszają nie pozostawiając obojętnym. Przy tym często zdecydowanie dłuższe i mniej skoczne niż piosenki z listy Billboard Hot 100.

Zmysły będziemy raczyć twórczością m.in. Crippled Black Phoenix, Pink Floyd, Thee Silver Mt. Zion Memorial Orchestra, Porcupine Tree, King Crimson, Genesis, Pink Floyd, Czesława Niemena, Jeffa Buckleya, Van Der Graaf Generator, Lou Reeda, Godspeed You! Black Emperor, Riverside, Banco del Mutuo Soccorso oraz autora stwierdzenia, że „pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury”... Do usłyszenia!

NIEDZIELA: Muzyczne Bitwy
Ewa Zając: W radiu najbardziej lubię muzykę. I słuchać, i nadawać. Relacje z koncertów, układanie playlist, wywiady z artystami to moje główne radiowe zajęcia, którym oddaję się z prawdziwym upodobaniem. Rozmawiałam już chyba ze wszystkimi polskimi muzykami, zdarzały się też gwiazdy z zagranicy, jak np. Dave Lombardo z grupy Slayer, wywiad z nim będę pamiętać długo! W Radiu Wrocław Kultura zapraszam na audycję, której motywem przewodnim będzie Muzyczna Bitwa, nasz konkurs -  największy na Dolnym Śląsku - dla młodych zespołów. Dzięki niemu wiemy doskonale, co dzieje się ciekawego w rocku w naszym regionie. Nie zabraknie gości, dobrej, ciekawej i nieogranej muzyki.

NIEDZIELA: Dźwięki Świata
Zabieram Was w podróż, w której świat staje się miejscem bez granic, gdzie muzyka z różnych kontynentów, kultur, tradycji łączy się w nową całość, obalając mity, że ethno jest tylko dla koneserów. Słuchamy muzyki współczesnej, gatunków takich jak elektronika, jazz, acid jazz, soul... w połączeniu z muzyką tradycyjną, sięgającą korzeni. Szukamy niebanalnych połączeń, zaskakujących zestawień dźwięków. Interesują nas muzycy różnych nurtów, eksperymentujący i wykazujący się szerokimi horyzontami. Tacy, którzy sięgają po tradycyjne brzmienia w celu nadania im nowej interpretacji, łączą tradycję ze współczesnością. Artyści z Mongolii mogą współtworzyć z pieśniarkami z Bałkan, bałkańscy trębacze mogą nagrywać z artystami z Indii, śpiewaczka z Iranu może nagrywać z wokalistą soulowym.

Ula Andruszko
Kontynuuję edukację na Uniwersytecie Wrocławskim na kierunku psychologia. Uwielbiam pracę z dziećmi, ale obecnie zaczynam także pracować z osobami starszymi i jest to dla mnie równie fascynujące doświadczenie. Z obszaru psychologii najbardziej chcę się rozwijać w kierunku arteterapii (m.in. muzykoterapii), interesuje mnie także psychologia przemocy i wojny.

Historię z radiem rozpoczęłam dzięki zaproszeniu przez Annę Schattovits do współtworzenia audycji „Muzyczny Eurotrip” w Akademickim Radiu LUZ. Muzycznie, gatunki, które do mnie najbardziej przemawiają to jazz i tzw. world music, ale to, czego szukam w muzyce, to przede wszystkim autentyzm i bardziej nieporządek i złożoność niż prostota. Książki, jakie czytam, to oprócz psychologicznych - reportaże, historyczne (tematyka psychologii żołnierzy podczas wojny, ludobójstwa, zbrodnie wojenne), literatura obozowa. Jeśli filmy to w większości dokumenty.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~esc
2014-12-31 07:29:34
z adresu IP: (31.178.xxx.xxx)
Ocena: -167
Dobrze, że będzie takie radio. Posłuchamy - zobaczymy :)
~jasna jest
2014-12-31 01:15:14
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Ocena: 8
i przejrzysta ta oferta . Kaganek kultury plebsowi z wro niosą
~Tomekk
2014-12-31 00:13:50
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 8
@ wkręt Przypominam, że Polskie Radio Wrocław (i jego wszystkie anteny) należą do radia publicznego, na które to radio domaga się publicznych pieniędzy, zatem wypadałoby, aby jednak było choć w miarę obiektywne a przede wszystkim informowało o różnych przejawach działań kulturalnych Wrocławia, a nie tylko, nomen omen - wybiórczo - jak to ma obecnie miejsce.
~wkręt
2014-12-30 22:58:37
z adresu IP: (89.70.xxx.xxx)
Ocena: -10
Ewidentnie komentarze frustratów, a może odrzuconych. Oferta radiowa jest bogata we Wrocławiu, nie trzeba słuchać, jeśli się z góry wie, że nie. Bardzo Wam kibicuję i cieszę się, że startujecie. Skład ekipy obiecujący!
~przekręt
2014-12-30 21:47:03
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Ocena: 5
tu wyczuwam MEGA .
~zmartwiony
2014-12-30 20:38:30
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Ocena: 161
Ale to nie ma nic wspólnego z kulturą, porażka
Reklama