Radio Wrocław Kultura - tu nas znajdziesz! (ZOBACZ)

Radio Wrocław | Utworzono: 2015-01-13 15:22 | Zmodyfikowano: 2015-01-13 15:40

Naszą nową stację możecie słuchać przez stronę Radio Wrocław Kultura naciskając czerwony guzik play, bądź korzystając z jednego z adresów streamingu znajdujących się poniżej.

Ale to nie wszystko - naszej nowej stacji posłuchacie także w tradycyjny sposób. Warunek jest jeden - tuner musi być wyposażony w system DAB+. Warto zatem, myśląc o zakupie nowego radia, zdecydować się na 2-systemowe, z tradycyjnym UKF i z odbiornikiem cyfrowym. W technologii DAB+ nadawane są już wszystkie programy Polskiego Radia, dołączają do nich kolejne rozgłośnie regionalne. Radio Wrocław w technologii cyfrowej można słuchać od początku sierpnia, Radio Wrocław Kultura - od początku stycznia.

- To nie tylko doskonała jakość dźwięku, ale też wiele nowych możliwości związanych z odbiorem stacji - mówi szef techniczny naszej rozgłośni Mirosław Ostrowski. Jak nas znaleźć? To proste. Wystarczy poszukać w menu opcję skanowanie pasma (to jednorazowa czynność) i wybrać z listy Radio Wrocław Kultura. Problemem mogą być pomieszczenia położone nisko lub za grubymi murami, ale z czasem siła sygnału zostanie wzmocniona.

Jak tłumaczy Ostrowski, nowy system pojawił się dlatego, że ludzie w Europie dostrzegali problemy, które pojawiały się od lat na rynku FM, czyli radia tradycyjnego. Przewidzieli oni, że za chwilę zabraknie częstotliwości - i z tym mamy już do czynienia. - Utworzono więc projekt, który nazywał się Eureka 147 (stąd czasami ten standard jest zwany standardem Eureka). Opracowano specjalne metody, przygotowano system pod odbiór w ruchu - tłumaczy Ostrowski.

Medium jest identyczne - to fala elektromagnetyczna o odpowiedniej częstotliwości. Inny jest natomiast kształt tej fali. W przypadku sygnału analogowego fala ma kształt sinusoidy. W przypadku cyfrowego - są to prostokąty - wyższe lub niższe, które biegną w czasie.

Dopiero odpowiednie przetworniki na wejściu, a na wyjściu dekoder odwraca falę prostokątną na sinusoidę. To, mówiąc najprościej, przekaz sygnału cyfrowego. Wraz z nadejściem techniki cyfrowej dźwięk dociera w krystalicznej postaci.

I to jest ta podstawowa różnica odbioru w przypadku stacji, która nadaje analogowo i cyfrowo - tłumaczy Wiesław Tomaszewski, dziennikarz naukowy, wykładowca uniwersytecki i znawca nowych technologii.

Radia odbierające sygnał cyfrowy - koniecznie z napisem "dab+" można już znaleźć powszechnie w handlu. Uważajmy jednak, gdy kupujemy nowy odbiornik na aukcjach internetowych - radia produkowane na wyspach brytyjskich w Polsce nie będą działać. Wszystko dlatego, że Brytyjczycy byli pierwszymi, którzy wprowadzali cyfrowe radio. Zdecydowali się na przestarzały dziś system DAB - tłumaczy Ostrowski.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.