Przekręt 2015

Radio Wrocław | Utworzono: 2015-03-20 14:44 | Zmodyfikowano: 2015-03-20 14:45
Przekręt 2015 -

XXIV Przegląd Kultury Młodych „Przekręt 2015”
23-26 marca 2015

Działalność kulturalna podejmowana w LO Nr XVII im. Agnieszki Osieckiej koncentruje się wokół „Przekrętu”, który jest organizowany od 24 lat. Organizatorami imprezy jest młodzież. W przeważającej części to uczniowie klas teatralnych, które przygotowują działaczy kultury, a także ułatwiają młodym ludziom zdanie egzaminów na PWST. W tej mierze mamy już wymierne sukcesy, nasi absolwenci studiują na uczelniach artystycznych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu. Start w zawodzie aktora ułatwiają naszym uczniom zajęcia artystyczne, takie jak warsztaty teatralne, dykcja, muzyka, prowadzone przez profesjonalistów.

Praktycznych umiejętności młodzież nabywa podczas przygotowywania przedstawień okolicznościowych oraz uczestniczenia w różnych konkursach i festiwalach. Jednak dopiero podczas Przeglądu Kultury najpełniej ujawniają się wszystkie umiejętności i talenty naszej młodzieży, która otrzymuje sporo wolności w realizacji własnych pomysłów. Z inicjatywy tych właśnie młodych ludzi do szkoły w tym czasie zapraszani są przedstawiciele kultury, polityki, mediów, którzy chętnie uczestniczą nie tylko w oficjalnym rozpoczęciu imprezy, ale także spotykają się z zainteresowanymi uczniami w kawiarence, gdzie udzielają wywiadów, bądź zwyczajnie prowadzą rozmowy przy filiżance kawy.

Lista honorowych gości jest bardzo długa, jednak wypada wspomnieć takie nazwiska jak Jego Eminencja Kardynał Henryk Gulbinowicz, były Prezydent Miasta Wrocławia Bogdan Zdrojewski, obecny Prezydent Miasta Wrocławia, profesor Jan Miodek, córka naszej patronki Agata Passent, Magda Umer, poetka wrocławska Urszula Kozioł i wielu innych. Atmosfera, jaka panuje podczas tego szczególnego Tygodnia jest wyjątkowa, jednakże podobny nastrój towarzyszy wszystkim przedsięwzięciom kulturalnym organizowanym w naszej szkole.

Młodzież ma szanse realizować własne pomysły za zgodą i przy pomocy nauczycieli, którzy nie hamują inicjatywy, ale popierają i nagradzają najaktywniejszych uczniów. Przekręt odbywa się ona w marcu i trwa tydzień. Rozpoczyna się tradycyjnie już prezentacją przedstawienia przygotowanego przez młodzież klas teatralnych. Na oficjalne rozpoczęcie imprezy zapraszamy przedstawicieli polityki i kultury miasta Wrocławia. W czasie kolejnych dni odbywa się festiwal teatrów młodzieżowych, zgłoszonych do współzawodnictwa przez szkoły ponadpodstawowe z Wrocławia i okolic. Obok części konkursowej ( teatr i taniec) odbywają się imprezy towarzyszące( Kulturalna Siedemnastka)).Przekręt kończy Gala, w czasie, której przyznawane są nagrody i statuetki.

Wyniki, jakie osiągamy uaktywniając kulturalnie młodzież, umacniają nas w przekonaniu o słuszności i potrzebie takiej działalności.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.