Beksiński z wałbrzyskiego MPK (ZOBACZCIE!)

Michał Wyszowski | Utworzono: 2015-04-17 07:49 | Zmodyfikowano: 2015-04-17 08:00
A|A|A

Jeden z obrazów Krzysztofa Heksela

Najwięcej czasu spędza w wałbrzyskich autobusach. Pracuje jako kierowca, jednak jego prawdziwą pasją jest malarstwo. Krzysztof Heksel to samouk, który tworzy obrazy, bardzo mocno inspirowane sztuką Zdzisława Beksińskiego. Tworzy tak dobrze, że jedna z jego prac na internetowej aukcji, została sprzedana jako…oryginał.

Autor dowiedział się o tym już po fakcie. Amerykański kupiec, gdy dowiedział się prawdy, uznał, że obraz mu się podoba i chce go zostawić - nawet jeżeli autorem nie jest słynny polski malarz, tylko kierowca z Wałbrzycha.

Obrazy powstają na wielkich płytach w mieszkaniu, w którym jeden z pokoi został przerobiony na pracownię. Barbara Malinowska, która namówiła autora na pierwszą wystawę, mówi, że musiała wręcz powstrzymywać jego ogromną fascynację Beksińskim.

- Trochę za mocno inspirował się Beksińskim. Mówiłam, że jak chce mieć wystawę, to nie mogą być kopie. Trochę posłuchał, i tak powstała pierwsza wystawa - mówi Barbara Malinowska. Przez dwa lata wałbrzyski kierowca doczekał się już pięciu ekspozycji. Pierwszą wystawę miał w wałbrzyskiej galerii prowadzonej przez stowarzyszenie Civitas Christiana. Potem pokazywał swoje prace w mniejszych ośrodkach, m. in. w Głuszycy oraz Kłodzku. Podkreśla, że dla niego i tak jest to spore osiągnięcie, bo jeszcze kilka lat temu w ogóle nie myślał o tym, że będzie wystawiał.

Technika olejna

- Trudno powiedzieć, w jakim kierunku pójdzie moje malarstwo, może trochę zmienię technikę. Ale na pewno zawszę będzie to trochę przypominało twórczość Zdzisława Beksińskiego. Nie robię tego na siłę, dla mnie jest to po prostu naturalne. Co ciekawe, na żywo widziałem tylko jeden obraz Beksińskiego, i to raczej mało znany – mówi autor portalowi prw.pl.

POSŁUCHAJCIE:

Poniżej przykłady oryginalnych dzieł Zdzisława Beksińskiego. Pozostałe prace w artykule oraz galerii to dzieła Krzysztofa Heksela.

Fot. Muzeum Historyczne w Sanoku oraz Piotr Dmochowski's collection / Wikimedia Commons

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Hydra
2015-12-31 18:52:57
z adresu IP: (89.67.xxx.xxx)
Ocena: 3
Ci co nie widzą ogromnej przepaści w warsztacie, wyobrażni, nowatorstwie stylu i porównują Haksela do Beksińskiego to zwykli dyletanci w znajomości sztuki współczesnej. Po prostu ślepcy nie powinni wypisywać takich bzdur. "Beksinski z MPK"... ludzie! przecież to obraza dla nazwiska Beksińskiego. Warsztat tego pana żenujący. Żadnej przestrzeni, światła, dali, perspektywy powietrznej, nastroju obrazu, nie mówiąc już o dopieszczeniu szczegółów.... fatalne
~fan ZB
2015-11-10 19:55:46
z adresu IP: (89.67.xxx.xxx)
Ocena: -1
Fatalne naśladownictwo... warsztat okropny. Ten kto widział oryginały obrazów Beksińskiego na wystawach (organizowałem i widziałem ze 300 byłem w pracowni) wie o czym piszę. Rada dla Krzysztofa Heksela - zostawić mizerne próby upodobnienia się do ZB. I zacząć malować coś w swoim innym stylu obrać inny kierunek, tematykę a może coś się Panu uda w malarstwie.
~TruckerkaWch
2015-04-23 12:06:38
z adresu IP: (213.158.xxx.xxx)
Ocena: 0
WoooooW Super rewelacja. Życzę powodzenia :-D
~Monika
2015-04-22 19:19:56
z adresu IP: (83.5.xxx.xxx)
Ocena: 4
nie chodzi o to, żeby gościa wrzucić do worka pt. Beksiński; chodzi o to, że jego prace same w sobie są interesujące
~hen
2015-04-21 11:44:16
z adresu IP: (78.88.xxx.xxx)
Ocena: 6
Pan P.Grygorczyk wykazuje się małą wyobraźnią . Trzeba mieć wrażliwość by zrozumieć obu mistrzów i tolerancję dla "bezdyplomowych artystów. Sądzę, że Mistrz Beksiński ocenił by naśladowcę łagodniej.
~Magda
2015-04-20 19:16:54
z adresu IP: (46.113.xxx.xxx)
Ocena: 5
Brawo! Piękne obrazy i wielki talent ! Oby tak dalej !!!!
~P. Grygorczyk
2015-04-18 20:14:53
z adresu IP: (83.11.xxx.xxx)
Ocena: -15
Ale żałosne.
~R-X
2015-04-18 06:10:33
z adresu IP: (78.10.xxx.xxx)
Ocena: -13
Z całym szacunkiem do autora tych bohomazów, trzeba być ślepcem i zupełnie nie znać szkoły Mistrza Beksińskiego, żeby tego pacykarza nazwać "Beksinskim z walbrzyskiego....". Ten świat schodzi na psy w każdej dziedzinie.
~xyz
2015-04-17 23:00:37
z adresu IP: (89.73.xxx.xxx)
Ocena: 1
Świetne prace, tylko pogratulować talentu.
~Kasia
2015-04-17 13:05:48
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 3
Ale tak swoją drogą ten obraz Beksińskiego kochanków - trupów niesamowity jest....piękny
~wch
2015-04-17 12:24:40
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 9
Wałbrzych to wspaniałe miasto ze wspaniałymi ludźmi.
~kucha
2015-04-17 11:26:02
z adresu IP: (194.181.xxx.xxx)
Ocena: 12
Brawo Panie Krzysiu!!!! Cały Wałbrzych jest z Pana dumny!
~cacy
2015-04-17 10:55:44
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 0
A gdzie teraz wystawia????
~Gregor301
2015-04-17 10:25:18
z adresu IP: (78.131.xxx.xxx)
Ocena: 6
Prace robią niesamowite wrażenie. Bdb.
~Szpaku
2015-04-17 10:10:10
z adresu IP: (83.7.xxx.xxx)
Ocena: -3
Krzysztof jest bardzo skromny i nic nie wspomniał,że od niedawna jest członkiem Związku Artystów Plastyków naszego oddziału dolnośląskiego z siedzibą w Wałbrzychu :)
~Natalia
2015-04-17 09:50:57
z adresu IP: (83.4.xxx.xxx)
Ocena: 2
Wszystkich, którym podoba się twórczość Krzysztofa Heksla zapraszam na jego oficjalny profil na Facebooku: Krzysztof Heksel - surrealizm
~goth!
2015-04-17 09:49:57
z adresu IP: (83.238.xxx.xxx)
Ocena: 0
W świecie plastikowej kultury, taki rodzynek i do tego z Wałbrzycha! Świetny surrealizm, sam mistrz Beksiński pewnie byłby pod wrażeniem! Jak inspiracje to od najlepszych, dlatego Panie Krzysztofie, proszę nic nie zmieniać i nadal tworzyć takie piękne obrazy!
~korek
2015-04-17 09:43:27
z adresu IP: (37.152.xxx.xxx)
Ocena: 4
Konkret :)
~Heferson
2015-04-17 08:52:50
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 3
Wielkie gratulacje dla P. Krzysztofa. W jego obrazach widać duże zaangażowanie i ogrom pracy. Sam jestem gorącym fanem P. Zdzisława Beksińskiego i miło mi, że znalazł się jego następca.