Rafał Dutkiewicz odpowiada na kolejne pytania

Radio Wrocław | Utworzono: 2015-04-17 10:14 | Zmodyfikowano: 2015-04-20 10:14
Rafał Dutkiewicz odpowiada na kolejne pytania  -

Pod Wrocławiem od lat znajduje się duży ośrodek biznesowy wymagający nie tylko prostej siły roboczej, ale i wykwalifikowanych kadr z językiem koreańskim. Nie byłoby zasadne ułatwienie wrocławianom nauki tego języka?
Do tej pory nie było takich głosów, natomiast jeśli pojawiłaby się potrzeba i została nam przedstawiona, to oczywiście jest do rozważenia. Uczymy już i japońskiego, i chińskiego w kilku szkołach, więc także koreański byłby możliwy. W większości szkół i klas głównym językiem jest j. angielski, który obecnie jest najbardziej uniwersalnym językiem i posługują się nim także pracownicy
wspomnianej koreańskiej firmy. Poza tym mamy też możliwość tworzenia klas patronackich w szkołach zawodowych, które mogą być sprofilowane tak, by kształcić kadrę w sposób sprofilowany pod przyszłego pracodawcę.

Czy prezydent dostrzega potrzebę reformy straży miejskiej we Wrocławiu? jeśli to się nie wydarzy, wkrótce i nas czeka referendum w celu zlikwidowania SM. Moja sugestia: zamiast polować na pieszych przechodzących na czerwonym, straż powinna poświęcić więcej uwagi stertom śmieci zalegającym w mieście i egzekwować czystość od właścicieli terenu.
W kontekście „polowania na pieszych” przechodzących na czerwonym świetle, to Straż Miejska Wrocławia reaguje i interweniuje przede wszystkim w związku z zapotrzebowaniem i zgłoszeniami mieszkańców. To głównie od nich otrzymujemy zgłoszenia dotyczące min. tego procederu, więc wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom interweniujemy właśnie w tych miejscach i w tym zakresie, w których zgłaszają nam problem. Rocznie podejmujemy blisko 140 tys. różnych interwencji, a o ich charakterze decydują zgłaszający je ludzie. Jeżeli najwięcej zgłoszeń dotyczy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, to też najwięcej takich interwencji podejmuje Wrocławska Straż Miejska, która jest głównie porządkową służbą interwencyjną, a w drugiej kolejności służbą prewencyjną, a więc zapobiegającą rożnym negatywnym zjawiskom. W okresie od 01.01.2014 do dnia dzisiejszego podjęliśmy 2471 interwencji w zakresie bezpieczeństwa w komunikacji i aż 920 interwencji wobec pieszych naruszających przepisy. Należy także pamiętać, że Straż Miejska oprócz działań interwencyjnych zgłaszanych przez mieszkańców prowadzi szereg działań mających na celu podniesienie poziomu porządku publicznego, którego stan ma bezpośredni wpływ na poczucie bezpieczeństwa Naszych mieszkańców. Z pośród takich działań mogę wymienić, min:

1. „Bezpieczna droga do szkoły” – działania prowadzone codziennie w okresie trwającego roku szkolnego, które w sposób bezpośredni wpływają na bezpieczeństwo dzieci.

2. Działania prewencyjno – edukacyjne w przedszkolach i szkołach, min:
- Bezpieczeństwo w ruchu drogowym
- Wrocławskie dzieci uczą segregować śmieci
- Cyber przemoc – zagrożenia w sieci
- Uzależnienia, sekty, grupy destruktywne
- „Potrafię pomóc” – nauka najmłodszych udzielania pierwszej
pomocy przedmedycznej

3. Działania ekologiczno – porządkowe, min:
- „STOP OKUPACJI WROCŁAWIA” – działania profilaktyczno –edukacyjne dla właścicieli psów
- funkcjonariusze Oddziału ochrony środowiska Straży Miejskiej Wrocławia ponadto prowadzą kontrole z zakresu, min:
- kontroli placów budów i zanieczyszczenia i zaśmiecanie dróg (164 kontrole czystości kół pojazdów wyjeżdzających z placów budów, w wyniku których na sprawców wykroczeń nałożono 66 mandatów karnych, 105 kontroli czystości ulic przy wyjazdach z placów budów, w wyniku których na sprawców wykroczeń nałożono 103 mandaty karne)
- kontroli gospodarstw domowych w zakresie spalania odpadów (114 kontroli, w wyniku których na sprawców wykroczeń nałożono 51 mandatów karnych)

- Kontrole zabezpieczeń przeciwko pyleniu i roznoszeniu odpadów (np. styropianu) z terenu inwestycji budowlanych oraz w trakcie przewożenia materiałów sypkich przeprowadzono 54 kontrole, w wyniku których na sprawców wykroczeń nałożono 15 mandatów karnych.

4. Bezpieczeństwo:
- „Bezpieczna kobieta w mieście” zajęcia dla kobiet z zakresu samoobrony i pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem Pań (od początku marca w zajęciach uczestniczyło ok. 160 kobiet. Zgłoszenia nadal napływają więc już mamy zajęcia zaplanowane na miesiąc kwiecień i maj)
- Monitoring – operatorzy monitoringu (Straży Miejskiej Wrocławia) w zeszłym roku ujawnili ok. 500 zdarzeń, min.

Szanowny Panie Rrezydencie, grupa inicjatywna WS7 zebrała dotychczas ponad 5000 podpisów pod petycją o niesprzedawanie budynku i stworzenie tam centrum kulturalno-społecznego. Cały czas dopracowuje też społeczną koncepcję zagospodarowania i funkcjonowania takiego miejsca. Patrząc z perspektywy roku 2016, czyż taki oddolny ruch i energia społeczna, którą wyzwala ten projekt, nie zasługuje na wsparcie ze strony miasta?
Zasługuje na wsparcie, jak każda inicjatywa; bardzo wspieramy wszelkie inicjatywy społeczne, to one stanowią esencje nowoczesnej, szybko rozwijającej się metropolii. Organizujemy konsultacje społeczne, gdzie zbieramy wszystkie pomysły na zagospodarowanie przestrzeni wokół kamienicy WS7. Bardzo cieszy nas fakt, że wrocławianie tak ambitnie podchodzą do tego projektu.

Czy prezydent może odpowiedzieć, dlaczego firmy pielęgnujące zieleń, usuwają gałęzie, często doprowadzając drzewa do obumarcia, jednocześnie nie usuwając jemioły? Kiedy będzie organizowana akcja usuwania jemioły?
W trakcie bieżących przeglądów drzewostanu ZZM typuje drzewa do pielęgnacji, którą zleca i realizuje w ramach umów na konserwację parków i zieleńców oraz zieleni przyulicznej. Zabiegi pielęgnacyjne obejmują usuwanie posuszu, jemioły oraz konarów wchodzących w kolizję z infrastrukturą, korektę poprawiającą statykę drzew i zachowanie odpowiedniej skrajni drogowej. Prace w zakresie pielęgnacji koron drzew są głównie wykonywane w okresie zimowym oraz wczesną wiosną. W stanie bezlistnym widać w koronie wszystkie skupiska jemioły i zabiegi można wykonać bardzo dokładnie. Jemioła we Wrocławiu występuje, choć nie obserwujemy, by w ostatnim czasie było jej na drzewach znacznie więcej niż w poprzednich latach. Problem polega na tym, że nie wszyscy zarządcy terenów na których rosną drzewa porażone przez jemiołę wykonują jej usuwanie. Owoce z nasionami przenoszone są z drzewa na drzewo przez ptaki [1]. Nasiona przyklejają się do gałęzi, a wówczas kiełkują i przytwierdzają się do drzewa. Zdaniem ZZM konieczne jest bieżące usuwanie jemioły przez wszystkich Zarządców. My w miarę posiadanych środków wykonujemy niezbędną pielęgnację drzew w tym też usuwanie jemioły. W ostatnim roku zabiegi pielęgnacyjne w koronach drzew wykonano na ponad 2 700 drzew.

ZOBACZ KONIECZNIE: Prezydent Wrocławia w krzyżowym ogniu pytań nasz Słuchaczy

Muzeum w zajezdni będzie jak Afrykarium?
Rozpoczynamy budowę Centrum Historii Zajezdnia. Zaczynamy budować miejsce, w którym znajdzie się opowieść o trudnych początkach. Będzie to opowieść o czasach stalinowskiego terroru, małej stabilizacji w okresie rządów Gomułki, kolejnych przełomach, które doprowadziły do wybuchu sierpniowego, o okresie stanu wojennego i opozycji lat osiemdziesiątych. Wreszcie o odzyskaniu wolności. Naszą opowieść doprowadzimy do czasów współczesnych, ukazując ostateczne ukształtowanie się tożsamości współczesnych wrocławian.

Będzie to pierwsze muzeum narracyjne w naszym mieście. Wrocławianie czekają na takie miejsce – świadczy o tym żywy odzew na kolejne apele pracowników Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” o dzielenie się wspomnieniami, pamiątkami, dokumentami i fotografiami. W archiwum Ośrodka znalazło się blisko 900 opowieści wrocławian i Dolnoślązaków. Opowieści te to bezcenny materiał do budowania Centrum Historii Zajezdnia – to nasza pamięć. W ten sposób materializuje się idea „Opowiedzmy Wrocław”.
Barbara Zielińska-Mordarska Dyrektor Wydziału Kominikacji Społecznej Urząd Miejski we Wrocławiu
Rynek-Ratusz 7-9, 50-01 Wrocław tel +48 777 83 15.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.