Kampania na finiszu, kto się najlepiej "sprzedał"?

Sylwia Jurgiel | Utworzono: 2015-05-08 08:09 | Zmodyfikowano: 2015-05-08 08:21
A|A|A

Pałac prezydencki w Warszawie (fot. Marcin Białek/Wikipedia)

Kampania prezydencka już za chwilę będzie za nami - w niedzielę wybory najważniejszego urzędnika w Polsce. A dziś w Radiu Wrocław podsumowujemy to, co się działo w tej kampanii - rozmawiamy i z kandydatami i politologami o jakości oraz przekazie w tym boju o urząd prezydenta kraju:

Politolog Marzena Cichosz mówi, że nowicjusze są sporą zagadką tych wyborów: - Interesujące będą rezultaty. Czy elektorat im zaufa.

Wśród kandydatów jako czarny koń przedstawiany jest Paweł Kukiz - muzyk, radny sejmiku województwa dolnośląskiego, który zbiera pochwały, a o swoim przekazie mówi cytując własne piosenki:

my, jak pochodnie
jedna od drugiej ogień niosą
w stos
wiary niezłomnej
że wszystko minie
przejdzie jak zła noc
jak pochodnie
ogień rozpali światło
wstanie świt
wiary nie zabije nikt ...

I nawet polityczni konkurenci głowią się nad jego wynikiem - tak obstawia szef dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej Jacek Protasiewicz: - Dolnośląski polityk-amator, Paweł Kukiz będzie w tych wyborach trzeci. Nie sądzę, żeby to w skali kraju przekroczyło 13 proc. Jacek Protasiewicz oczywiście namawia do głosowania na Bronisława Komorowskiego: - Bronisław Komorowski wygra wybory 10 maja.

Podobnie jak Dawid Jackiewicz na kandydata PiS Andrzeja Dudę: - Celem, nie ukrywamy tego, jest w ostatnich dniach, ostatnich godzinach kampanii wyborczej porwać jeszcze raz wszystkich o każdy jeden głos. I aby 50 i chociaż jeden procent ponad 50 padło na Andrzeja Dudę.

I Bronisław Komorowski i Andrzej Duda królują w sondażach i to oni są wskazywani jako przeciwnicy w ewentualnej drugiej turze. Czego zabrakło w tej kampanii? Marzena Cichosz: - Liczyły się głównie kwestie związane z wyglądem, a mniej treści programowe - mówi Cichosz. I rzeczywiście konkretów brak, gdy kandydat Grzegorz Braun na konferencji prasowej na którą zaprosił dziennikarzy mówił tak: - Nie będę udzielał państwu żadnych ekskluzywnych wywiadów. Żadnych wypowiedzi, którymi moglibyście w sposób sobie właściwy manipulować tak, jak czyniliście to do tej pory. Kandydatka wspierana przez SLD Magdalena Ogórek zaś została maskotką tej rywalizacji - nawet partyjni koledzy nie traktowali jej poważnie.

Kampania prezydencka bez treści to jeden z zarzutów. Kto "sprzedał się" najlepiej? Kandydatów jest jedenastu. Głosowanie już w niedzielę.

Ten plebiscyt już się zakończył

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama