Tak brzmi nowoczesna muzyka współczesna

Urszula Andruszko | Utworzono: 2015-05-16 08:18 | Zmodyfikowano: 2015-05-16 08:18
A|A|A

fot. materiały artystów

Muzyka eklektyczna, niejednorodna, hybrydyczna. Czy w ogóle muzyka? Sam Bartłomiej Kuźniak tak mówi o swojej twórczości: Nie mogę powiedzieć, abym robił muzykę albo żebym był muzykiem. Bo nie wielbię Bacha, ani Bethoveena, ani Mozarta. Dla mnie piękno jest ulokowane gdzie indziej.

Co zatem pojawia się w jego projektach, czy jest jakiś motyw przewodni? W twórczości interesuje go “uzupełnianie jakiegoś spektrum rzeczy istniejących”. Stosując powszechnie używane pojęcia można nazwać to, co robi nowoczesną muzyką współczesną - elektroakustyczną, sztuką dźwięku, performansem dźwiękowym. Tym, co ma szczególne znaczenie w jego koncertach na żywo jest wykorzystanie przestrzeni i odtwarzanie naturalnych fenomenów akustycznych (analogicznie do filmów w technologii 3D). I oczywiście instrumentarium - preparowany saksofon sopranowy, przetwarzane i preparowane basy, analogowe instrumenty elektroniczne.

Do kogo skierowana jest ta forma twórczości? Jak mówi Bartłomiej - osoby, które przychodzą na koncerty jego i jego projektów, to przede wszystkim osoby zainteresowane tym, co dzieje się na styku nowych mediów, muzyki współczesnej i muzyki eksperymentalnej. 18.05 będzie okazja, aby zapoznać się z taki podejściem do grania. W Galerii na Czystej zagra trio Kuźniak/Toeplitz/Ożóg.

Rozmowa z Bartłomiejem o projektach, o podejściu do tworzenia i tym, czym jest muzyka sferyczna 17.05 o godz. 17 w audycji Dźwięki Świata w Radio Wrocław Kultura.  Co tydzień niedzielne popołudnie przy muzyce z różnych zakątków ziemi, inspirowanej tradycją i często eklektycznej, łączącej w nietypowy sposób różne gatunki i brzmienia.

Słuchaj Radia Wrocław Kultura (link do streamu jest dostępny TUTAJ)

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama