Plenerowa Poradnia Stopy Cukrzycowej

Radio Wrocław | Utworzono: 2015-05-15 11:05 | Zmodyfikowano: 2015-05-18 15:24
Plenerowa Poradnia Stopy Cukrzycowej -

Problem, jakim jest zespół stopy cukrzycowej, narasta w zastraszającym tempie. W Polsce prawie co godzinę ktoś traci nogę z tego powodu! Połowie tych amputacji można skutecznie zapobiegać dzięki podjętym działaniom prewencyjnym.

22 maja na Placu Solnym we Wrocławiu stanie jednodniowa Plenerowa Poradnia Stopy Cukrzycowej. Osoby chore na cukrzycę, które niepokoją się stanem swoich stóp, będą mogły zostać przebadane przez specjalistów. Otrzymają również odpowiedź na nurtujące je pytania oraz zostaną dokładnie poinstruowane, ja na co dzień postępować, by nie dopuścić do rozwoju schorzenia.

Zespół stopy cukrzycowej jest późnym powikłaniem zarówno cukrzycy typu 1, jak i typu 2, który przyjmuje różne obrazy kliniczne, takie jak owrzodzenia, infekcje, martwica czy zgorzel, stanowiące znaczne zagrożenie amputacją, a w bardziej zaawansowanych przypadkach będące przyczyną zgonu.
U chorych na cukrzycę amputację kończyn przeprowadza się dwunastokrotnie częściej niż u osób bez cukrzycy. Dlatego tak ważna jest edukacja pacjentów, którzy powinni znać szczegółową procedurę postępowania w przypadku początkowych objawów – tylko wtedy będą mogli skutecznie uratować swoje zdrowie.

Leczenie stopy cukrzycowej jest kosztochłonne i niesie ze sobą ryzyko długotrwałych infekcji. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że w Polsce istnieje tylko kilka wyspecjalizowanych poradni stopy cukrzycowej, które skupiają lekarzy różnych specjalności (diabetologów, angiologów, chirurgów, ortopedów, rahabilitantów). Dlatego musimy zmobilizować wszelkie siły, aby takich poradni powstało więcej - mówi dr hab. n. med. Anna Korzon-Burakowska, Przewodnicząca Sekcji Stopy Cukrzycowej przy Polskim Towarzystwie Diabetologicznym. - Trzeba także starać się o to, aby procedura leczenia stopy cukrzycowej była rzetelnie finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Obecnie refundacja pokrywa mniej niż połowę rzeczywistych kosztów ratowania kończyny w warunkach szpitalnych – dodaje.

Plenerowa Poradnia Stopy Cukrzycowej jest organizowana w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej RATUJ STOPĘ, powstałej z inicjatywy Sekcji Stopy Cukrzycowej przy Polskim Towarzystwie Diabetologicznym. Celem kampanii jest edukacja chorych i ich bliskich oraz doprowadzenie do powstania w każdym mieście wojewódzkim wyspecjalizowanej poradni stopy cukrzycowej.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.