Lwowski doktorat dla rektora Uniwersytetu Przyrodniczego

Radio Wrocław | Utworzono: 2015-06-26 14:03 | Zmodyfikowano: 2015-06-26 14:04
Lwowski doktorat dla rektora Uniwersytetu Przyrodniczego - Zdjęcia z materiałów prasowych
Zdjęcia z materiałów prasowych

Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, prof. Roman Kołacz otrzymał dziś (26 czerwca) tytuł doktora honoris causa Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii.
Wykład prof. Kołacza wygłoszony we Lwowie podczas uroczystości nadania mu tytułu poświęcony był roli weterynarzy w zapewnieniu dobrostanu zwierząt.

Profesor od lat prowadzi zarówno w kraju jak i Europie działania na rzecz ochrony zwierząt przed zadawaniem im zbędnego cierpienia. Jest specjalistą w dziedzinie higieny i dobrostanu zwierząt oraz ekotoksykologii. To prof. Kołacz spopularyzował w Polsce pojęcie dobrostanu zwierząt. Dziś popularyzuje je na Ukrainie.

Mottem wykładu wygłoszonego przed senatem Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii wykładu były słowa Alberta Schweitzera, filozofa, lekarza, laureata Nagrody Nobla, który w wielu swoich pracach podnosił kwestie odpowiedzialności człowieka wobec wszystkich stworzeń, wspólnotę w cierpieniu i potrzebę szacunku dla każdego życia. - Trzeba jednak pamiętać, że poza osobistą wrażliwością i etyczną postawą, w chronieniu zwierząt przed cierpieniem, ważne jest dobrze stanowione i egzekwowane prawo – podkreśla prof. Kołacz, który uczestniczył m.in. w pracach nad obowiązującymi w Unii Europejskiej przepisami o transporcie zwierząt.

PRZECZYTAJ: Nerona miała trafić do rzeźni, uratowali ją studenci i rektor

Rok, w którym rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu otrzymuje tytuł doktora honoris causa Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii jest dla obu uczelni wyjątkowy, bo przypada w nim 135 rocznica Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie i 70 rocznica Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Korzenie wrocławskiego Wydziału Medycyny Weterynaryjnej sięgają roku 1881, gdy we Lwowie powstała uczelnia weterynaryjna, która w krótkim czasie okazała się znaczącym w Europie ośrodkiem. To z jej doświadczeń czerpał Wydział Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu, gdy na powojennych ruinach lwowscy naukowcy rozpoczynali działalność jesienią 1945 r. 

Współpraca obu uczelni – wrocławskiej i lwowskiej rozpoczęta po 1997 roku, jest dziś bardzo żywa. W tym roku na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu studiuje 77 młodych ludzi z Ukrainy. Piętnastu pracowników naukowych i doktorantów z krajów wschodniej Europy, w tym także z Ukrainy, korzysta z ustanowionego przez Uniwersytet Przyrodniczy Stypendium im. prof. Stanisława Tołpy

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.