10 mln zł więcej dla SORów. Co to oznacza dla pacjentów?

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2015-07-08 01:14 | Zmodyfikowano: 2015-07-08 01:15
A|A|A

archiwum prw.pl

Szpitalne Oddziały Ratunkowe mają więcej pieniędzy na leczenie. Dolnośląski NFZ rozdzielił 10 milionów złotych na kontrakty do końca tego roku, dla 15 SORów w regionie. Wysokość kontraktu jest różna. Wylicza się ją według algorytmu uwzględniającego pracę oddziału w poprzednich miesiącach. O wysokości nowych stawek - mówi Joanna Mierzwińska z Funduszu:

Szpital w Legnicy ma do dyspozycji ponad milion sto tysięcy złotych, to więcej niż do tej pory ale nie na tyle żeby SOR nie przynosił strat - oblicza dyrektor Krystyna Barcik:

Nowe stawki to w niektórych przypadkach nawet 20 tysięcy złotych na dobę. Zastępca komendanta szpitala wojskowego we Wrocławiu Wiesław Ruszkowski przyznaje, że prowadzony przez niego ośrodek dostał o 30 procent więcej niż do tej pory, ale nadal nie pokryje to wszystkich kosztów:

Proponowanego przez NFZ kontraktu nie przyjął natomiast Uniwersytecki szpital Kliniczny. Zdaniem dyrekcji placówki, stawki dla tego - największego w regionie SORu - są zbyt niskie. Rzeczniczka klinik Monika Kowalska powiedziała nam, że szpital próbuje wynegocjować wyższe stawki:


Nieoficjalnie mówi się o tym, że jeśli nie dojdzie do porozumienia szpital przy Borowskiej rozważy zerwanie umowy z NFZ na prowadzenie SORu. Inni też nie są huraoptymistami, bo chociaż stawki są wyższe, to dodatkowe pieniądze pozwolą jedynie na zmniejszenie straty jaką przynoszą te oddziały.

W przyszłym roku Dolnośląski NFZ przeznaczy na Szpitalne Oddziały Ratunkowe dodatkowe 20 milionów złotych.

Posłuchaj całego materiału:

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama