Nowe Horyzonty: Rozmowa z Ancą Damian (POSŁUCHAJ)

Jan Pelczar | Utworzono: 2015-07-28 06:35 | Zmodyfikowano: 2015-07-28 06:51
A|A|A

fot. cineuropa.org

Na festiwalu, polską premierę miał tu film "Czarodziejska góra" o opozycjoniście i alpiniście Adamie Jacku Winklerze. Wcześniej bohaterem "Drogi na drugą stronę" był Claudiu Crulic, obywatel Rumunii, który zmarł w polskim areszcie w trakcie protestu głodowego. Pośmiertnie został uznany za niewinnego zarzucanej mu kradzieży. Trylogię zwieńczy film o kobiecie

"Wciąż staram się o prawa do tej historii. Chciałabym nakręcić film o Malali. To młoda dziewczyna, Pakistanka, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla. Ryzykowała swoim życiem, ale nie zginęła" - opowiada Damian.

Rumunka Anca Damian do współpracy przy polskiej wersji językowej filmu "Czarodziejska góra" zaprosiła Jerzego Radziwiłłowicza. Nam zdradza dlaczego

"Zwróciłam się do Jerzego Radziwiłłowicza ze względu na jego dorobek, role u Wajdy. Byłam przekonana, że zrozumie tego bohatera. Ważniejsze od aktorstwa było zrozumienie. Dlaczego dla kogoś wolność była ważniejsza od czegokolwiek innego. Jak można było podejmować szalone decyzje i wierzyć w nie, stać przy nich" - opowiada autorka.

Posłuchaj całej rozmowy z Ancą Damian:

Damian opowiada jak wpadła na pomysł zrealizowania filmu o jednym z grupy tzw. taterników, którego postrzegała jak Don Kichota. On sam porównywał siebie do Koziołka Matołka.

Anca Damian opowiada nam także o początkach swojej kariery, wygranych bitwach z lękami przy realizacji kolejnych dokumentów i współpracy z polskimi aktorami.

"Czarodziejska góra" wcześniej zdobyła wyróżnienie na festiwalu w Karlowych Warach.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama