Marek Napiórkowski & Artur Lesicki „CELULOID” (FOTO)

Radio Wrocław | Utworzono: 2015-07-29 14:28 | Zmodyfikowano: 2015-07-29 14:37
Dodaj do Wykop.pl

W naszej sali koncertowej zakończył się filmowo-muzyczny wieczór. Słynne tematy z polskich filmów zagrali w swoich wersjach dwaj znakomici gitarzyści: Artur Lesicki i Marek Napiórkowski. Zaczęli od kompozycji Andrzeja Kurylewicza z serialu "Lalka" i od razu zachwycili publiczność, która dała się zabrać w sentymentalną podróż:

A w tej podróży towarzyszyły im utwory z płyty "Celuloid", po raz pierwszy zagrane na żywo. Było bardzo nastrojowo, magicznie, a na koniec wybrzmiał znany przebój "Time After Time", który choć nie filmowy, doskonale wpasował się w klimat koncertu. Na bis jeszcze raz pojawił się temat z "Lalki".

Zapytaliśmy też artystów o ich wrażenia po koncercie:

Marek Napiórkowski i Artur Lesicki – czołowi polscy gitarzyści jazzowi, a także przyjaciele od lat dzieciństwa - po raz pierwszy w karierze nagrali płytę w duecie, formule wymarzonej, by w pełni ukazać ich wirtuozerię, a jednocześnie wydobyć to, co najpiękniejsze w muzyce Krzysztofa Komedy, Wojciecha Kilara, Andrzeja Kurylewicza, Andrzeja Korzyńskiego i Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. Zestaw ponadczasowych kompozycji polskich mistrzów muzyki filmowej uzupełniają premierowe, autorskie utwory gitarzystów, utrzymane w klimacie, który najlepiej oddaje tytuł albumu: „Celuloid”.

Na krążek trafiło 9 utworów. W znakomitej większości to tematy zaczerpnięte z polskich klasyków - najbardziej charakterystyczne brzmienia z seriali „Lalka” Ryszarda Bera (muz. Andrzeja Kurylewicza), „Wojna domowa” Jerzego Gruzy (muz. Jerzego "Dudusia Mtuszkiewicza) oraz filmów „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy (muz. Andrzeja Korzyńskiego), „Śmierć i dziewczyna” Romana Polańskiego (muz. Wojciecha Kilara), czy „Pożegnanie z Marią” Filipa Zylbera (muz. Tomasza Stańki). Te listę uzupełniają trzy utwory autorstwa gitarzystów – świetny tytułowy „Celuloid” Marka Napiórkowskiego (także w wersji „Celuloid – reprise”) i motoryczny „Crazy Script” Artura Lesickiego.

Przed nami kolejne koncerty, już 20 października w sali Radia Wrocław zaśpiewa norweski wokalista Jarle Bernhoft, a w listopadzie wystąpią m.in. Krystyna Prońko i Edyta Bartosiewicz.

 

MAREK NAPIÓRKOWSKI

Wziął udział w sesjach nagraniowych ponad 140 albumów: jazzowych, rockowych i popowych. Grał m.in. z: Patem Metheny, Mino Cinelu, Marcusem Millerem, Richar-dem Boną, Ivanem Linsem, Dhaferem Youssefem, Angelique Kidjo, Gregoirem Maretem, Adamem Holzmanem, Sugarem Blue, Anną Marią Jopek, Tomaszem Stańko, Hadrien Feraud, Henrykiem Miśkiewiczem, Urszulą Dudziak, Leszkiem Możdżerem. Był wraz z Arturem Lesickim współliderem elektrycznej grupy Funky Groove, która dwukrotnie została uznana Elektrycznym Zespołem Roku w ankiecie pisma „Jazz Forum”. Obecnie nagrywa i koncertuje w Polsce i za granicą z własnymi projektami, Anną Marią Jopek, Henrykiem Miśkiewiczem i Dorotą Miśkiewicz. Wydał cztery autorskie albumy: „Nap”, „Wolno”, „KonKubiNap” oraz – nakładem wydawnictwa V Records z Wrocławia – „Up!”. Pięciokrotnie nominowany do Nagrody Muzycznej Fryderyk. Głosami czytelników pisma „Jazz Forum” został wybrany jazzowym gitarzystą roku 2012, 2013 i 2014.

ARTUR LESICKI

Ma na swym koncie współpracę z czołowymi muzykami jazzowymi: Tomaszem Szukalskim, Zbignewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem, Peterem Herbolzheimerem i Adamem Holzmanem. Współpracował jako muzyk sesyjny z gwiazdami polskiej muzyki popularnej: m. in.: Urszulą Dudziak, Ewą Bem, Dorotą Miśkiewicz, Krystyną Prońko, Krzysztofem Kiljańskim, Mieczysławem Szcześniakiem.

Uczestniczył w niezliczonej liczbie programów telewizyjnych (Taniec z Gwiazdami, Fabryka Gwiazd i in.) oraz jako członek orkiestry i solista w festiwalach Sopot Festiwal, Top Trendy, Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Jako lider autorskiego projektu Artur Lesicki Acoustic Harmony gitarzysta nagrał dwie znakomicie przyjęte płyty: „An Unbelievable Silence” i „Stone & Ashes”. Jest autorem cenionych edukacyjnych wydawnictw multimedialnych - szkoły gitarowej DVD „Rzemiosło i sztuka” cz. I i II oraz książki poświęconej grze akordowej „Jak oni to robią”.