Sensacyjne odkrycie! Znaleźli pociąg ze złotem?

Michał Wyszowski, Marek Waligóra, Sylwia Jurgiel | Utworzono: 2015-08-18 13:26 | Zmodyfikowano: 2015-08-18 15:16
A|A|A

Zdjęcie ilustracyjne (fot. Szaaman / Commons Wikimedia)

Sensacja historyczna w Wałbrzychu. Dwóch mężczyzn twierdzi, że wie, gdzie stoi zaginiony pancerny pociąg z czasów drugiej wojny światowej. Sprawa jest bardzo tajemnicza. Jako pierwszy poinformował o tym portal wiadomosciwalbrzyskie.pl.

Pociąg ma mierzyć nawet 150 metrów długości. W środku mają znajdować się przedmioty wartościowe, na przykład kruszce. Badacze podkreślają, ze wszystkie tropy w tej sprawie wskazują na legendarny, wypełniony złotem skład, który w maju 1945 roku wyjechał z Wrocławia.

Tego jeszcze nie wiadomo. Potwierdzoną informacją jest natomiast to, że osoby, które znalazły skład żądają 10 procent znaleźnego. Pismo w tej sprawie, za pośrednictwem kancelarii prawnej, skierowały do lokalnego samorządu.

Andrzej Gaik, przewodnik z zamku Książ mówi, że od lat są informacje o tym, ze ten skład stoi w zamaskowanym tunelu na 65. kilometrze linii kolejowej Wrocław – Wałbrzych. Kilkanaście lat temu prowadzili tam aktywne poszukiwania:

Prac nie udało się wznowić, a legendarny pociąg co kilka lat jest wskazywany w kolejnych lokalizacjach, także w okolicach Jeleniej Góry. Dlatego przewodnik do informacji o odkryciu podchodzi bardzo sceptycznie:



Czytaj więcej: 

Fragmenty pisma:
"Opinia dotyczy znalezienia pociągu pancernego z czasów II wojny światowej, zawierającego prawdopodobnie dodatkowe urządzenia w postaci na przykład dział samobieżnych ustawionych na platformach o całkowitej długości około 150 metrów. Pociąg zawiera także, m. in. przedmioty wartościowe, cenne materiały przemysłowe oraz kruszce szlachetne".

Z naszych informacji wynika, że sprawą nie zajmuje się na razie wałbrzyska policja.

Nagroda, albo... dyplom
O rzekomym odkryciu skarbu na razie nic nie wie Wojewódzki Konserwator Zabytków. Uzyskanie 10 proc. znaleźnego od hipotetycznego skarbu może być jednak problemem, mówi portalowi www.prw.pl zastępca dolnośląskiego konserwatora, Ewa Kica. Jej zdaniem, jeżeli znalezisko stanowi dobro kultury narodowej, to znalazca może wystąpić jedynie o nagrodę, którą przyznaje minister kultury. Może być to gratyfikacja pieniężna, ale także np. dyplom uznania.

Czy chodzi o zaginione "Złoto Wrocławia"?
Opancerzony pociąg zaginiony w maju 1945 roku wzbudza emocje od lat. Skarby wywiezione z Wrocławia miały dotrzeć do Świebodzic a celem był Wałbrzych, ale wagony nigdy tam nie dotarły. Pojawiały się nieoficjalne informacje, że mógł wjechać do tunelu, który miał być wydrążony w dolinie niedaleko osiedla Lubiechów i prowadził pod Zamek Książ. Jednak nigdy tych informacji nie potwierdzono. Pociągu pancernego szuka od dawna Tadeusz Słowikowski, emerytowany górnik z Wałbrzycha, który wraz Andrzejem Gaikiem kilka lat przekopywali okolicę, ale bez rezultatu. Niektóre niezweryfikowane relacje, podają, że tunel podziemny odchodzący od głównej trasy kolejowej istniał jeszcze 1947 roku. Jeżeli tak rzeczywiście było i po wojnie taki tunel istniał, to zasypać go mogli Rosjanie. To oni prawie do 1950 roku stacjonowali w zamku doszczętnie go dewastując.


Podróżniczka i znawczyni historii Dolnego Śląska Joanna Lamparska mówi Radiu Wrocław, że historia złota od lat rozpala emocje w środowisku poszukiwaczy skarbów:

Jak podchodzić do tego typu rewelacji?

Jeśli jednak historia się potwierdzi, to byłaby to sensacja. 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~aga
2015-08-31 01:22:20
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 1
Najpierw trzeba znaleźć fizycznie coś,żeby móc żądać ,, znaleźne"
~świadek
2015-08-27 15:17:03
z adresu IP: (5.148.xxx.xxx)
Ocena: 4
ostatniej nocy widziano ten pociąg jadący do Berlina, w pierwszym wagonie siedział Tusk i Kopacz
~vgw
2015-08-26 17:58:47
z adresu IP: (188.116.xxx.xxx)
Ocena: 3
przeciez nie znalezli, bo nie widzieli tego na oczy - 3/4 w-cha zna ta lokalizacje od lat !!!!
~sceptyk
2015-08-22 19:31:02
z adresu IP: (83.27.xxx.xxx)
Ocena: 2
Jeden pan dawno wiedział ,nie powiedział.
~Wratislaviensis
2015-08-20 23:27:37
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -1
Złoto musi zostać na Śląsku. Warszawa ręce precz! Już dosyć rozkradliście cały Śląsk z cegieł, dzieł sztuki i maszyn.
~kolejorz
2015-08-20 06:04:46
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Ocena: 3
Stoi na stacji lokomotywa .... ...
~warbara
2015-08-19 21:53:57
z adresu IP: (91.231.xxx.xxx)
Ocena: 4
Starzy mieszkańcy Walimia oraz więxniowie którzy cudem przeżyli wiedza, że pociąg wjechał i nie wyjechał.
~marek
2015-08-19 19:29:10
z adresu IP: (95.160.xxx.xxx)
Ocena: -1
no to jadem z łopatom
~Hehehh
2015-08-19 16:23:39
z adresu IP: (217.153.xxx.xxx)
Ocena: 8
Widać ilu jest prawdziwych POLAKÓW, a ilu "polaków" z jeszcze PRL/PGR-owskim podejściem. Państwowe = niczyje. Lepiej ukraść, zniszczyć, zakopać, niż KRAJ miałby coś odzyskać. I po co płacę podatki, by taka gimbaza ZA DARMOCHĘ się edukowała, a później jeszcze traktowała ten kraj jako nieswój?
~icek
2015-08-19 12:00:22
z adresu IP: (193.23.xxx.xxx)
Ocena: -3
Już jest temat zastępczy...
~XKZ
2015-08-19 09:48:07
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 9
Dokladnie lepiej żeby sami złoto wzięli i niech żyją zdrów. Prawo polskie jest niestety tragicznie zbudowane także w tym aspekcie. Lepiej żeby zgnilo w ziemi niż żeby ktoś to znalazł.
~heniekszkl
2015-08-19 09:07:34
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: 7
Pod gora "sobiesz" miedzy piechowicami a sobieszowem tez byly domniemania o zlotym pociagu"wroclawia"
~dariuszekl
2015-08-19 08:27:01
z adresu IP: (213.77.xxx.xxx)
Ocena: 17
Zastanawia mnie dlaczego tak wielu rzeczy nie udało się do dzisiaj zrobić nie tylko na Dolnym Śląsku, ale na całych tzw. ziemiach odzyskanych. Uregulowanie praw własnościowych, dokładne przebadanie sztolni, tuneli i innych poniemieckich obiektów. Czy to przypadek, czy też ktoś od zakończenia wojny pilnuje aby tak było ?
~polo
2015-08-19 02:47:26
z adresu IP: (50.13.xxx.xxx)
Ocena: 14
Osobiscie gdybym znalazl skarb to nikomu tym bardziej wladzom miasta nie powiedzialbym i sprawa zalatwiona. A inaczej .........to problemy !!!! dadza czy nie dadza nagrode a nawet moze byc kara dlatego ze nielegalnie odkrylem skarb!!!! Dlatego zalecam wszystkim poszukiwaczom skarbow: cicho sza!!!!!! good for yours!!!!!
~Komentarz został usunięty
2015-08-19 02:27:25
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Ocena: 3
Komentarz został usunięty
~kot
2015-08-19 02:07:10
z adresu IP: (82.25.xxx.xxx)
Ocena: 16
10 % to typowe nagrodzenie za znalexne. Jak nie dostaną gwarancji niech rozkradną .Żadna róznica czy politycy wydadzą na socjale dla emigrantów albo na żydowskie roszczenia. Lepiej niech zwykli ludzie to przezra.
~zizi
2015-08-18 23:59:13
z adresu IP: (89.76.xxx.xxx)
Ocena: 4
Dziesięć procent znaleźnego to będzie ze 30 ton złota. Czym oni to do domu powiozą ?
~Dominik
2015-08-18 23:05:46
z adresu IP: (109.243.xxx.xxx)
Ocena: 8
A jak bedziecie potrzebowali pomocy w ogarnięciu sprzedazy to dajcie znac :)
~Komentarz został usunięty
2015-08-18 22:23:17
z adresu IP: (95.49.xxx.xxx)
Ocena: 5
Komentarz został usunięty
~Komentarz został usunięty
2015-08-18 22:22:09
z adresu IP: (95.49.xxx.xxx)
Ocena: 2
Komentarz został usunięty
~Wrocek
2015-08-18 21:56:01
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 6
Miroslaw Figiel ? Olala to bedzie istny Cyrk :) Pan Figiel of lat wie gdzie stoi taki pociag ... I nie tylko , troche osob juz sie przekonalo ... No to czekamy na dalszy rozwoj sytuacji :-D bedzie sie dzialo hehe
~alojz
2015-08-18 21:43:48
z adresu IP: (178.23.xxx.xxx)
Ocena: 7
Bardziej by mnie ciekawił pociąg od złota :)
~dyplom
2015-08-18 21:43:13
z adresu IP: (91.235.xxx.xxx)
Ocena: 26
dyplom uznania? hehehe do podtarcia dupy chyba. Te urzędasy nadają się tylko do gazu. Chłopy bierzecie te 10% sami! Wyobraźcie sobie co się stanie jak te wsioki z urzędów dobiorą się do tego. Za 100 lat nie dowiemy się co się z tym złotem stało.
~dyplom
2015-08-18 21:42:13
z adresu IP: (91.235.xxx.xxx)
Ocena: 4
dyplom uznania? hehehe do podtarcia dupy chyba. Te urzędasy nadają się tylko do gazu. Chłopy bierzecie te 10% sami! Wyobraźcie sobie co się stanie jak te wsioki z urzędów dobiorą się do tego. Za 100 lat nie dowiemy się co się z tym stało.
~Komentarz został usunięty
2015-08-18 21:41:04
z adresu IP: (95.49.xxx.xxx)
Ocena: -2
Komentarz został usunięty
~Ona
2015-08-18 21:24:56
z adresu IP: (83.5.xxx.xxx)
Ocena: 5
odwiedzcie Góre Czartki tam od lat sie usypije jakis wjazd w ta góre i cisza.... ciekawe czemu.
~bibi
2015-08-18 21:11:26
z adresu IP: (194.255.xxx.xxx)
Ocena: 10
szkoda,że nie zaproponowali uścisk ręki Prezesa ha ha ha ha....................
~danon
2015-08-18 20:59:58
z adresu IP: (217.153.xxx.xxx)
Ocena: 7
KUPIE KRUSZCE Z POCIAGU PROSZE O KONTAKT 601241494
~bubu
2015-08-18 20:57:06
z adresu IP: (90.156.xxx.xxx)
Ocena: 2
Pociąg ze złotem?! Kto to łyknie?! Ruskie już w 1945 roku dopadli i wywieźli... A co ta Lamparska wie?! Te bzdury, które wypisuje w swoich książkach... "Znawczyni historii Dolnego Śląska" HAHAHAHAHAHAH!!!!!!
~Karl Hanke
2015-08-18 20:53:56
z adresu IP: (31.52.xxx.xxx)
Ocena: -1
To ten tunel ze Szczawienka do Książa ot co...
~gogo
2015-08-18 20:20:42
z adresu IP: (80.55.xxx.xxx)
Ocena: 1
Do tej pory nie ma juz nic stanie w banie
~amaki
2015-08-18 20:18:59
z adresu IP: (81.190.xxx.xxx)
Ocena: -2
Odpowiadam na pytanie w tytule: NIE
~bbc
2015-08-18 20:07:14
z adresu IP: (213.192.xxx.xxx)
Ocena: 2
dyplom uznania- buhahahahahahhaha
~ddd
2015-08-18 19:34:37
z adresu IP: (130.180.xxx.xxx)
Ocena: 5
Trzeba zrobić tak jak to uczyniła grupa niemców kilka lat temu. Przyjechali ciężarówką z koparką odjechali samą ciężarówką pozostała tylko dziura w ziemi i koparka.
~kiki
2015-08-18 18:56:44
z adresu IP: (77.98.xxx.xxx)
Ocena: 7
Ten ktos powinien wyciagnac co sie da i sprzedac w innym kraju, znalezione nie kradzione podobno..
~fick
2015-08-18 18:03:46
z adresu IP: (188.121.xxx.xxx)
Ocena: 4
Znajdą po Ruskich stare walonki i puszkę po /amerykańskiej/ tuszonce ?
~lubiechow
2015-08-18 17:48:55
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 5
co można było zgnieść na dole i wyciagnac szybem wentylacyjnym jest już rozszabrowane
~Ada
2015-08-18 17:36:38
z adresu IP: (95.160.xxx.xxx)
Ocena: 9
W tym roku weszła ustawa, że znalezisko nalerzy do znalazcy. Nie muszą się prosić o znaleźne.
~Made in poland
2015-08-18 17:35:00
z adresu IP: (83.5.xxx.xxx)
Ocena: 2
A ja to miesiąc sztabke bym se wyciągał. Poczytajcie prawa do znalezionych rzeczy w "polsce" a w innych krajach.
~SARA
2015-08-18 17:07:40
z adresu IP: (83.20.xxx.xxx)
Ocena: 3
Z tym złotem, jak go znajdą to nie będzie taka prosta sprawa. jeśli złoto jest sygnowane znalami właścicieli to będzie problem, bo żydzi całego świata upomną się o nie
~chemia
2015-08-18 16:54:12
z adresu IP: (31.61.xxx.xxx)
Ocena: 14
" dyplom uznania" WOW!!!
~Ardsu
2015-08-18 16:31:19
z adresu IP: (164.126.xxx.xxx)
Ocena: -4
Złoty pociag w Glucholazach,tajemnicza bocznicach odkryta zasypana w goracz
~alpha
2015-08-18 16:22:05
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 1
Czy to złoto MacBury`ego?
~Max
2015-08-18 16:19:40
z adresu IP: (88.156.xxx.xxx)
Ocena: 2
A po ilu Winach było tych dwóch mężczyzn ?? Pardon, ile win chcą za informację ??
~qwert
2015-08-18 16:15:28
z adresu IP: (195.195.xxx.xxx)
Ocena: -3
niech powiedza glosno gdzie to jest to wiecej z tego bedzie radosci zanim skurwiele rozkradna i jeszcze jebane szkopy sie o tym dowiedza.
~Szczęśliwa
2015-08-18 16:08:24
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 2
Myślę ze Walbrzyszanie bardziej by się cieszyli jakby każdy otrzymał taką baryłkę ☺
~Qbek
2015-08-18 16:03:52
z adresu IP: (79.190.xxx.xxx)
Ocena: 15
Nie mówcie gdzie jest bo was Państwo wyroluje!!! W mediach naobiecują złote góry a naprawdę wyrolują was i nic nie dostaniecie!
~Anna
2015-08-18 16:01:58
z adresu IP: (89.72.xxx.xxx)
Ocena: -13
A czy przypadkiem te wartościowe rzeczy nie powinny trafić do spadkobierców?
~Nie wierzę...
2015-08-18 15:59:41
z adresu IP: (213.155.xxx.xxx)
Ocena: 16
To jak chcą Wam chłopaki za te skarby podziękować dyplomem to śmiechu warte, to pi*er*do*l*cie ich w łeb!!!! Będziecie wiedzieli co macie z tym fantem zrobić.. Pozdrawiam;)
~Artur
2015-08-18 15:54:44
z adresu IP: (62.235.xxx.xxx)
Ocena: -4
heheh dokładnie dyplom haha jak bym coś znalazł to żaden urzędas bo nie wiedział o tym dyplomem to se można du....e wytrzeć
~Artur
2015-08-18 15:52:45
z adresu IP: (62.235.xxx.xxx)
Ocena: 10
taki złodziejski kraj , powinno być kto znalazł tago jest i jak zechce to sie podzieli a nie zaj....ć i samemu łape położyć na czyimś znalezisku . Złodzieje !
~dolnoślązak
2015-08-18 15:26:15
z adresu IP: (78.88.xxx.xxx)
Ocena: -1
pociąg może stoi a raczej napewno jego szczątki ale kosztowności już dawno tam nie ma :(
~seba
2015-08-18 15:23:20
z adresu IP: (83.18.xxx.xxx)
Ocena: 46
Jeśli rzeczywiście dokonali takiego odkrycia, to należy im się spora nagroda (jak ktoś chce to znaleźne) oraz wielkie słowa uznania. Nasze przepisy dotyczące znalezisk powodują, że gdy ludzie coś odkrywają, chcieliby za to jakąś gratyfikację, ale prawo na to nie pozwala. Nie chcą oddawać za darmo - przecież nie spadło im to z nieba, włożyli sporo wysiłku i czasu w poszukiwania, nierzadko ryzykując zdrowiem i życiem. Docierają do miejsc, do informacji czy ludzi (świadków dawnych zdarzeń) do których instytucje zajmujące się tym na co dzień nie potrafiły. Wiedząc że odkrycie ma wartość kilkudziesięciu - kilkuset tysięcy, jak ma im się chcieć to oddać za marne grosze znaleźnego. Ryzykują kontakty z niepewnymi ludźmi by to po cichu sprzedać i narażają się jeszcze na konflikt z prawem (bo to nielegalne). Uważam, że w przypadkach znaczących odkryć prawo powinno takie osoby faworyzować, finansować, zatrudniać na bardzo dobrych warunkach, aby im się chciało (skoro mają takie doświadczenia, czy choćby nawet tylko szczęście) robić to dalej i swoimi odkryciami przysłużyć się innym odkrywać zagadni przeszłości.
~Bronek
2015-08-18 15:20:14
z adresu IP: (81.18.xxx.xxx)
Ocena: -19
A jak myślicie sąd kasa na Dude była?
~konrad_24
2015-08-18 15:17:49
z adresu IP: (79.184.xxx.xxx)
Ocena: 18
nie chcą dać znaleźnego to niech dalej tam leży co za problem państwo się nie będzie wzbogacać siedząc na stołkach ;p takie jest moje zdanie kto znalazł temu coś się z tego należy
~zyk
2015-08-18 15:17:09
z adresu IP: (79.189.xxx.xxx)
Ocena: 8
Najwyższy czas, aby historię o wyimaginowanym "złocie z Wrocławia" zakończyc! Żyło z niej wielu dzienikarzy i poszukiwaczy sensacji. A odgrzewą zupe nie można w nieskończonośc jeśc! Już najwyższy czas wyrzucic ją do lamusa ...
~tik tak
2015-08-18 15:15:51
z adresu IP: (213.241.xxx.xxx)
Ocena: 15
najlepszy w tym wszystkim jest nagroda dyplom uznania he heehheehehheeeehehhhhhhhhhehehhhehhheh ale sie uchachałem heheh
~alla
2015-08-18 15:10:36
z adresu IP: (87.207.xxx.xxx)
Ocena: -1
dziwne, takie informacje zaczyna się na początku wakacji.. teraz ludzie mysla już o jesieni, roku szkolnym, itd. nie o pierdołach..
~Komentarz został usunięty
2015-08-18 15:04:45
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 0
Komentarz został usunięty
~Komentarz został usunięty
2015-08-18 15:04:01
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 1
Komentarz został usunięty
~karol
2015-08-18 14:58:55
z adresu IP: (185.24.xxx.xxx)
Ocena: 5
lep na muchy
~Bolek
2015-08-18 14:54:47
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: 7
Będzie rząd miał co zaj....
~Polon
2015-08-18 14:43:53
z adresu IP: (109.243.xxx.xxx)
Ocena: -5
Zweryfikuj dyplom pismaku
~Sebbe
2015-08-18 14:26:23
z adresu IP: (83.226.xxx.xxx)
Ocena: 7
Wszystko Ruski wywieźli z Dolnego Śląska
~Sebbe
2015-08-18 14:23:18
z adresu IP: (83.226.xxx.xxx)
Ocena: 14
Ruski okradli cały Dolny Śląsk wywieźli wszystko . Jedynie co można znaleź to puste tunele :)
~dsd
2015-08-18 14:00:58
z adresu IP: (188.47.xxx.xxx)
Ocena: 1
Czyżby Mietek znowu w akcji, jak pod przeł. Kowarską?
~andre samaranda
2015-08-18 13:54:21
z adresu IP: (217.99.xxx.xxx)
Ocena: 14
"niezferyfikowane" Boże, widzisz i nie grzmisz.
NA ANTENIE
TomaszSikora
Tomasz Sikora
 06:00 - 09:00
Poranek z Radiem Wrocław
Zastrzyk wszystkiego, co rano ważne