ROSJA W DYSKURSIE PUBLICZNYM W POLSCE I W CZECHACH

Radio Wrocław | Utworzono: 2015-09-23 09:12
A|A|A

Polacy i Czesi tradycyjnie w inny sposób postrzegali Rosjan, tak jest i dzisiaj. Warszawa i Praga odmiennie reagują na kryzys ukraiński, jednak nasze narody łączy przede wszystkim przeświadczenie, że wojna na Ukrainie jest poważnym zagrożeniem dla stabilności Europy Środkowej. Wciąż żywy jest duch współpracy wyszehradzkiej.

Poszukiwania odpowiedzi na pytanie o to, czy możliwe jest zbudowanie wspólnego stanowiska Czechów i Polaków w odniesieniu do polityki rosyjskiej będzie głównym problemem, z jakim zmierzą się uczestnicy konferencji. Udział wezmą czołowi eksperci polscy i czescy. Dyskutować będą w ramach trzech paneli: Wizerunek Rosji w Polsce i w Czechach – uwarunkowania kulturowe i społeczne; Rosyjska obecność gospodarcza w Polsce i w Czechach; Polska i czeska wizja Europy – miejsce Rosji. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do włączenia się w dyskusję w czasie konferencji.

Konferencja rozpocznie się panelem dyskusyjnym zatytułowanym „Wizerunek Rosji w Polsce i w Czechach – uwarunkowania kulturowe i społeczne”. Dyskusję moderować będzie Wojciech Przybylski – redaktor naczelny kwartalnika Res Publica Nowa oraz magazynu Visegrad Insight.  Głównym wątkiem panelu będzie sposób postrzegania Rosji i Rosjan w obu krajach. Leżące u ich podstaw przyczyny – społeczne i kulturowe – zostaną poddane analizie przez polskich i czeskich prelegentów. W dyskusji udział wezmą: polski sowietolog i rosjoznawca profesor Andrzej de Lazari, czeski politolog Michael Romancov, Michał Bohun z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Jan Šír z Uniwersytetu Karola w Pradze.

Bezpieczeństwu energetycznemu Polski i Czech oraz stosunkom handlowym z Rosją poświęcony będzie panel dyskusyjny „Rosyjska obecność gospodarcza w Polsce i w Czechach”. W dyskusji głos zabiorą: Andrzej Szczęśniak - ekspert rynku paliwowego i polityki energetycznej, Piotr Maciążek - dziennikarz portalu defence24.pl,  Lenka Zlámalová - analityczka serwisu echo24.cz oraz Martin Ehl - szef redakcji zagranicznej dziennika „Hospodářské Noviny”. Dyskusję poprowadzi Bartłomiej Ostrowski, były dyrektor wydziału współpracy z zagranicą i projektów międzynarodowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Przyszłość Unii Europejskiej i jej współpracy z Rosją oraz regionalne współdziałanie w ramach Grupy Wyszehradzkiej – to wątki, które pojawią się w kończącej konferencję dyskusji na temat polskiej i czeskiej wizji Europy. Głos zabiorą: Paweł Kowal – były Wiceminister Spraw Zagranicznych RP i pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN, Cyril Svoboda - były Minister Spraw Zagranicznych, Dyrektor Akademii Dyplomacji w Pradze, Eugeniusz Smolar - prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz Luboš Dobrovský – były Minister Obrony i były Ambasador Republiki Czeskiej w Moskwie.

W ramach projektu w kwartalnik „Nowa Europa Wschodnia” opublikowany został specjalny dodatek poświęcony miejscu Rosji w debatach publicznych w Polsce i Czechach. Na stronie internetowej „Nowej Europy Wschodniej” mogą Państwo znaleźć większość artykułów z dodatku:

Nie jesteśmy rusofilami, Z czeskim historykiem Janem Rychlíkiem rozmawia Marek Wojnar.

http://new.org.pl/2303,post.html

Ondrej Ditrych, Byle nie do kawiarni:

„Władimir Putin to przywódca próbujący powstrzymać ukraiński »faszyzm«”; „Za kryzys na Ukrainie odpowiadają brukselscy biurokraci”; „Wszystkiemu winien jest amerykański imperializm” – to poglądy wypowiadane przez niektóre z głównych sił politycznych w Czechach.

http://new.org.pl/2307,post.html

Łukasz Grzesiczak, Adam Miklasz, Zróbmy sobie Moskwę:

Rosjanie opanowali czeską stolicę: są tu szukający lepszego życia studenci, pracownicy fizyczni i wykupujący całe ulice multimilionerzy.

http://new.org.pl/2305,post.html 

Organizatorzy:

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu

Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu

(The Centre for the Study of Democracy and Culture, Czechy)

Patron medialny:

„Nowa Europa Wschodnia”

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2015”.

Fanpage wydarzenia: https://www.facebook.com/ani.brat.ani.wielki

Strona internetowa wydarzenia i program konferencji:(wraz z informacją w języku czeskim):

http://rodm-wroclaw.pl/o-rosji-w-polsce-i-czechach/

 

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama