Ratuj z głową! Ratownicy opanują masyw Ślęży

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2015-10-24 08:05 | Zmodyfikowano: 2015-10-24 08:05
A|A|A

Zdjęcia ilustracyjne/fot. OSP Sobótka

Odprawa 60 uczestników z Ochotniczych Straży Pożarnych zaplanowana została na godz. 9.00 w Sobótce, potem ekipy rozjadą się do wyznaczonych zadań. Najtrudniej jest wtedy kiedy trzeba zakończyć akcję bez powodzenia mówi naczelnik Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego w Wrocławiu Łukasz Telus:

Ochotnicza Straż Pożarna - Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu, każdego roku realizuje około 30 akcji. Najcześciej chodzi o poszukiwanie zaginionych w trudnym terenie lub pod gruzami budynków. Ratowników wspierają wyszkolone psy ratownicze.

Chodzi głównie o szkolenie, ale strażaków będzie można też zobaczyć w akcji, miedzy innymi na przełęczy Tąpadła. W akcjach poszukiwawczych niezastąpieni są specjaliści na czterech łapach z doskonałym węchem - dodaje Łukasz Telus:

W lesie w pobliżu Sulistrowiczek strażacy będą pracować z psami ratowniczymi. Szkolenie potrwa do godz. 19.00.

Z roku na rok rośnie liczba osób zaginionych. Według danych Komendy Głównej Policji w 2011 roku zgłoszono zaginięcie 15 616 osób, w 2014 było to już 20 845 osób. Podmiotem ustawowo odpowiedzialnym za prowadzenie poszukiwań osób zaginionych na terenie kraju jest Policja, jednak gdy istnieje podejrzenie, że zagrożone jest życie i zdrowie osoby zaginionej, Policja zwraca się najczęściej o pomoc w poszukiwaniach do Państwowej Straży Pożarnej, a ona dysponuje do działań zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych.

Mimo iż to Policja jest służbą wiodącą i dowodzącą, to najczęściej w poszukiwania zaangażowane są proporcjonalnie większe siły i środki ze strony straży pożarnej, i to na strażakach spoczywa odpowiedzialność za przeszukanie najtrudniejszego terenu. WIĘCEJ: www.psyratownicze.pl

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama