Uniwersytet opiekuje się grobami swoich profesorów

| Utworzono: 2015-10-31 08:50 | Zmodyfikowano: 2015-10-31 08:52
Uniwersytet opiekuje się grobami swoich profesorów - fot. uni.wroc.pl
fot. uni.wroc.pl

Uniwersytet Wrocławski, jako druga uczelnia w Polsce, powołał do życia społeczny komitet, który zajmować się będzie opieką nad grobami profesorów UWr i innych osób zasłużonych dla UWr.

Jednym z pierwszych zadań była akcja ZNICZ prowadzona w ramach Uniwersyteckich Zaduszek. Kilkanaście osób uprzątnęło groby i zapaliło znicze blisko 200 profesorom UWr pochowanym we Wrocławiu. Opracowany został także przewodnik po wrocławskich cmentarzach, który zawiera wykaz miejsc spoczynku ok. 300 osób pochowanych na 4 największych cmentarzach we Wrocławiu.

"Prowadzimy ponadto dokładną inwentaryzację miejsc spoczynku pracowników UWr. Kilka grobów osób zmarłych bezpotomnie udało się uratować przed likwidacją. W tej chwili trwa zbiórka na opłacenie kolejnych kwater. Udało się nawet namówić KRUWiO do włączenia się do akcji. Robimy to wszystko dlatego, gdyż uważamy, że jeżeli chce się poznać i jednocześnie współtworzyć historię Uniwersytetu Wrocławskiego, trzeba odwiedzać miejsca, w których spoczywają jego twórcy i profesorowie – ci, którzy tę uczelnię odbudowali, zorganizowali, stworzyli jej naukowy dorobek i wykształcili kilka pokoleń polskiej inteligencji. Korzystamy z ich osiągnięć i myśli, ale musimy także pielęgnować pamięć o nich, m.in. dbając o nagrobki i zapalając znicze."

Na zdjęciu obok cmentarz przy ul. Bujwida: Grób rektora Uniwersytetu Wrocławskiego Alfreda Jahna (fot. Wikipedia)

Uniwersyteckie zaduszki — przewodnik po cmentarzach

Cmentarz przy ul. Bujwida: Grób Ludwika Hirszfelda i żony (fot. Wikipedia)

Więcej o komitecie TUTAJ.

Uniwersyteckie zaduszki: Dawne wrocławskie cmentarze

Cmentarze są jednym z obrazów historii miasta. Wrocławskie nekropolie – zwłaszcza te przedwojenne i zniszczone po 1945 roku – świadczą o historii szczególnie trudnej i bolesnej; obrazują dramat, jaki stał się udziałem dawnych i współczesnych mieszkańców Wrocławia. Te nieliczne spośród cmentarzy założonych przed 1945 a dziś jeszcze istniejące, dają świadectwo ciągłości historycznej miasta i są wyjątkowym miejscem, gdzie niejednokrotnie obok siebie spoczywają Polacy i Niemcy. Wielu z nich związanych było przed wojną z Uniwersytetem we Wrocławiu. WIĘCEJ...

Na zdjęciu obok grób Hugo Steinhausa (fot. uni.wroc.pl)

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.