Ogromny sukces licealistek z Wałbrzycha (POSŁUCHAJ)

Michał Wyszowski | Utworzono: 2015-11-03 01:35 | Zmodyfikowano: 2015-11-03 01:38
Ogromny sukces licealistek z Wałbrzycha (POSŁUCHAJ) - FOT. Autorki projektu/Michał Wyszowski/Climate-KIC
FOT. Autorki projektu/Michał Wyszowski/Climate-KIC

Ogromny sukces licealistek z Wałbrzycha. Ich projekt dotyczący wprowadzenia do komunikacji publicznej autobusów elektrycznych okazał się najlepszy w Europie. Luiza Cholda i Natalia Kowzan w grudniu zaprezentują go na międzynarodowej konferencji klimatycznej w Paryżu. Będą miały na to tylko trzy minuty, ale już teraz pilnie się przygotowują.

Dziewczyny reprezentują wałbrzyskie III Liceum Ogólnokształcące. Są w klasie maturalnej, co ciekawe o profilu humanistycznym z elementami filmu.

Dyrektor szkoły Waldemar Sęczyk mówi, że wygrały bo ich projekt zakłada bardzo duże zaangażowanie mieszkańców.

Są szanse, że projekt Luizy Choldy i Natalii Kowzan zostanie realizowany. Jeżeli wygra w Paryżu, zostanie uznany za najlepszy na świecie.

Posłuchaj materiału:

Projekt realizowany jest w ramach tzw. Climathonu. Jego pierwszy etap odbył się 18 czerwca tego roku. Jednocześnie w 17 krajach (6 kontynentów) rozpoczęły się trwające całą dobę warsztaty ekologiczne. Wszyscy pracowali nad rozwiązaniami dotyczącymi ochrony klimatu, takimi, w których realizację można jak najszerzej włączyć mieszkańców. Polskę reprezentował Wałbrzych.

Ekipa reprezentująca Zespół Szkół nr 3 (popularne III LO) okazała się najlepsza w Europie. Ich zielony biznesplan pokonał takich gigantów jak Londyn, Helsinki czy Birmingham. Piątego grudnia zostanie pokazany w Paryżu na Szczycie Klimatycznym COP21. W finale zmierzą się projekty reprezentujące poszczególne kontynenty.

Pomysł Luizy Choldy i Natalii Kowzan zakalca wymianę połowy miejskich autobusów Wałbrzycha na elektryczne i to w najbliższych pięciu latach. Jak czytamy na stronie agencji Climate –KIC: „To co urzekło Jury konkursu, była nie tylko wysoka wiedza specjalistyczna z zakresu emisji gazów, czystości powietrza czy użycia technologii silników elektrycznych w transporcie miejskim, lecz także budowa modelu partycypacji społecznej oraz szeregu zachęt mających na celu wciągnięcie lokalnej społeczności w grę o czyste powietrze, o zdrowie i o przyszłość miasta”

Organizatorem konkursu był polski oddział Climate-KIC.

Reklama