ALL THAT JEANS

Radio Wrocław | Utworzono: 2015-11-10 16:28 | Zmodyfikowano: 2015-11-10 16:29
A|A|A

mat. prasowe

„All that jeans” to tytuł najnowszej wystawy organizowanej przez Galerię Miejską we Wrocławiu w dniach od 13 listopada do 5 grudnia 2015 r. Stanowi ona prezentację najnowszych prac wrocławskiego artysty Mariusza Mikołajka – autora przejmujących serii malarskich, akcjonisty i społecznika. Denim wypełni szczelnie wszystkie sale galerii pełniąc, przypuszczalnie po raz pierwszy na taką skalę, rolę podłoża malarskiego. Kuratorem wystawy jest Mirosław Jasiński.

Zapytany o sens i cel swojej sztuki Mariusz Mikołajek stwierdził: „ Ja po prostu żyję i staram się pokazać na płótnie to, co dostrzegam w życiu swoim i innych osób. Taką mam pracę. Obserwuję, żyję, maluję”. Jednak pomimo tej deklaracji obrazy artysty powstają niejako poza czasem i obowiązującymi w świecie sztuki dyskursami, przebija z nich obojętność na wymóg szeroko pojętej nowości oraz zwrot ku uczuciom – najgłębszej podstawie ludzkiej egzystencji. Znalezienie klucza do twórczości Mariusza Mikołajka nie jest zadaniem łatwym. Z pewnością jedną z głównych determinant jego sztuki jest głęboka wiara w Boga, wrażliwość na problemy otaczających twórcę ludzi i ich życiowe priorytety. Mikołajek słynie z braku pokory i bezkompromisowości, którą po raz pierwszy, lecz nie ostatni, wyraźnie zamanifestował w latach 80. w swojej pracy dyplomowej. Została ona uznana za kontrowersyjną i uderzającą w ówczesne władze, stąd wycofano ją z oficjalnej prezentacji, a później dopiero nagrodzono. Malarz jest głęboko przekonany, że sztuka poprzez zawarty w niej ładunek emocjonalny i uczucia innych ludzi ma do wypełnienia misję – potrafi zmienić sposób postrzegania świata i otworzyć się na nowe perspektywy.

Prezentowana w Galerii Miejskiej we Wrocławiu wystawa stanowić będzie swoisty zapis przemian w poszukiwaniach artysty – od skupienia się na geście, emocjach, przez badanie materii koloru zawartej w barwnikach, gdy materia farby okleja płótno niczym pancerz, po eksperymentalne próby z denimem. Pomimo, że w jego obrazach punktem wyjścia są doświadczenia ekspresjonistycznie pojmowanego malarstwa gestu, to sposób w jaki powstają „obrazy na jeansie”, przetwarzające motywy biblijne i dnia codziennego, zakłada penetrację przez rękę i umysł malarza zakamarków materii podłoża w poszukiwaniu czegoś ukrytego, pewnej tajemnicy, w której odkryciu często pomaga przypadek. Ponadto nawet ukazane w jego pracach prozaiczne czynności, np. ćwiczenia ciała, są tu złożonymi metaforami, czymś więcej niż malarskim zapisem obserwacji i odczuć samego malarza – raczej przedstawieniem empatii, współczucia oraz radości tworzenia. Jednocześnie przyjęta przez Mikołajka technika narzuca swoisty minimalizm – linie, płaszczyzny barw, rysunek są sprowadzone do istoty. Malarstwo to jednak nie jest oszczędne w środki, wymaga uwagi, otwartości umysłu i wyobraźni, która musi uwzględniać zarówno zamiar artysty, jak i mieszankę gry przypadku oraz tajemnicy.

Pierwotna przyczyna, dla której Mariusz Mikołajek zajął się malarstwem na denimie jest prozaiczna – nieistniejąca już firma odzieżowa specjalizująca się w produkcji jeansów zaprosiła artystę do współpracy. Otrzymał materiał, w którego użyciu z biegiem czasu odnalazł głębszy sens, niezwiązany już z komercyjnym przedsięwzięciem. Zdaniem artysty jeans w materialnym sensie jest jednym z najbardziej demokratycznych materiałów – chodzą w nim i prezydent Stanów Zjednoczonych i bezdomny kloszard. Jeans jednoczy ludzi we wspólnoty ponad statusem, zamożnością, osiągnięciami i klęskami. Jest ponadnarodowy i ponadideologiczny. W tym „czymś” uosabia wspólnotę naszej kondycji i to kondycja ludzka będzie podstawowym temat do dyskusji w trakcie podziwiania prac Mariusza Mikołajka w Galerii Miejskiej we Wrocławiu.

ALL THAT JEANS / Mariusz Mikołajek

Galeria Miejska we Wrocławiu

13.11.2015 – 5.12.2015

Wystawa czynna pon. – pt. godz. 10.00-18.00, sob. godz. 12.00-16.00,

wstęp wolny

Kurator wystawy: Mirosław Jasiński

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama