IMGW nie sprzeda spodków na Śnieżce

Piotr Słowiński | Utworzono: 2015-11-11 12:30 | Zmodyfikowano: 2015-11-16 13:38
A|A|A

Nie będzie sprzedaży spodków na Śnieżce. Po medialnej burzy, która rozpętała się w związku z czeskimi informacjami, że polski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej chce sprzedać lub wydzierżawić słynne spodki, rzeczniczka IMGW Katarzyna Bieniek poinformowała, że rozpoczęły się rozmowy z Karkonoskim Parkiem Narodowym na temat wykorzystania budynku w przyszłości, na cele turystyczne i meteorologiczne. Decyzji jednak żadnych nie ma.

Od 1 listopada na Śnieżce nie działa restauracja. Z jej prowadzenia zrezygnował dzierżawca. Obiekt na Śnieżce wymaga dużych nakładów. Trzeba tam przebudować system zasilania, dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Może to kosztować nawet wiele milionów złotych.

11 listopada informowaliśmy, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej chce zlikwidować obserwatorium na Śnieżce. W oficjalnym piśmie IMGW poinformował o takim zamiarze swój czeski odpowiednik, a Czesi ujęli tę informację w oficjalnym komunikacie. Likwidacja obserwatorium, nawet gdyby do niej doszło, nie oznaczałaby wyburzenia sławnych talerzy na najwyższym szczycie Sudetów. Instytut chce je sprzedać lub wydzierżawić. Na Śnieżce obserwacje meteorologiczne trwają nieprzerwanie od 1889 roku. Nie przeszkodziła w tym nawet II wojna światowa.

Więcej: TUTAJ

Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, które na najwyższej górze Dolnego Śląska powstało w kształcie latających spodków. Wcale jednak tak być nie musiało, bo pierwszy projekt, przygotowany ponad pół wieku temu, był zupełnie inny. Pierwotny plan zakładał wybudowanie kilkupiętrowego obiektu. Potężnego, a jednocześnie zwykłego prostokąta...

Posłuchaj archiwalnego reportażu o "latających spodkach"

Czytaj też:


Wizja Śnieżki przed budową obserwatorium

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~mieszkaniec Karpacza
2015-11-16 22:12:59
z adresu IP: (193.0.xxx.xxx)
Ocena: 8
Jeśli Karkonoski Park Narodowy weźmie w swoje łapska budynek obserwatorium to całkiem popadnie on w ruinę albo zostanie zamknięty dla turystów. Wystarczy popatrzeć co się stało z pałacem w Sobieszowie po przejęciu go przez KPN. Mury rozsadzają krzaki a cały teren zarasta Barszczem Sosnowskiego. A KPN planuje, projektuje i organizuje kolejne konferencje, gdzie chwali się jakie to ma wspaniałe plany dotyczące tego obiektu. Oczywiście wszystko tłumaczą brakiem kasy. KPN lubi łapać 5 srok za ogon, a prawda jest taka że pracownicy parku a szczególnie ich dyrektor mają po dwie lewe ręce. Za co się nie wezmą wszystko spieprzą. Oby udało się uchronić przynajmniej obserwatorium na Śnieżce od łap KPN.
~Turysta
2015-11-16 16:09:52
z adresu IP: (109.207.xxx.xxx)
Ocena: -7
Byłem w tym barze na szczycie Śnieżki rok temu. Wyszedłem stamtąd zażenowany. Mam wrażenie, że chodziło tam tylko o wyciśnięcie maksymalnej kasy z turystów. A ludzie przecież nie są głupi. To miejsce znam od 30 lat i spodki nigdy nie miały fajnego klimatu. Chyba, że zostało się tam na noc, bo wynajmowano tam również pokoje. Zawsze zimne kafle, nieprzytulnie, dużo ludzi i zawsze drogo.
~wert
2015-11-16 13:46:38
z adresu IP: (193.239.xxx.xxx)
Ocena: 0
świetne miejsce na schronisko albo nawet hotel i projekt spodków rewelacyjny
~prw
2015-11-13 14:51:05
z adresu IP: (94.40.xxx.xxx)
Ocena: 1
Polakom nigdy się nic nie opłaciło. Najlepiej zniszczyć tak żeby nawet Czesi nie mogli z tego korzystać.
~Liczyrzepa
2015-11-12 23:10:53
z adresu IP: (83.30.xxx.xxx)
Ocena: 11
Przecież ci meteorolodzy jak z koziej d... trąba rozlewali nawet swoje szczochy po całej Śnieżce, bo do dzisiaj nie dorobili się oczyszczalni. Wrocławskie brudasy zza Buga, tak to sobie mogą zachowywać się we Wrocławiu, a nie w ścisłej strefie ochrony parku narodowego!
~miłośniczka Karkonoszy
2015-11-12 21:10:17
z adresu IP: (46.238.xxx.xxx)
Ocena: 2
Obserwatorium istnieje już 126 lat a teraz zlikwidować !!!!!!! wyremontowane,nowoczesne -no chyba ktoś rozum postradał -najlepiej Śnieżkę rozkopać ,zlikwidować wszystko -po co turystą atrakcje!!!!!!!!
~Torcida
2015-11-12 12:58:09
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: -1
NA Czantorii wieżę też wybudowali Czesi.
~miłośnik gór
2015-11-12 12:30:57
z adresu IP: (83.26.xxx.xxx)
Ocena: 12
A problemu by nie było, gdyby wrocławscy "architekci" nie odwalili chałtury w postaci projektu, przez który tuż po oddaniu budynku do użytku budynek już wymagał remontów. Czy ci "architekci" byli choć raz w górach? Dla porównania: Niemcy jak wybudowali stare, drewniane obserwatorium (w postaci wieży) to przetrwało ono 100 lat. Oddać budynek Czechom to zrobią restaurację z miejscami noclegowymi, punktem widokowym na szczycie i turyści będą zadowoleni. Bo Polakom nic się nie opłaca.
~negus
2015-11-12 07:35:35
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: 6
Debilizm żeby likwidować coś co jest potrzebne i z czego słynie Śnieżka
~kicker
2015-11-12 05:42:51
z adresu IP: (93.105.xxx.xxx)
Ocena: -11
To sprawka IMGW, a ne Raja..... Co to ma do umierania Karkonoszy?
~Liczyrzepa
2015-11-11 21:39:37
z adresu IP: (159.205.xxx.xxx)
Ocena: 15
To sprawka Raja on wykończy wszystkich, bo czuje się w pracy jak BÓG..... Karkonosze umierają.
~ALEX
2015-11-11 19:39:26
z adresu IP: (90.156.xxx.xxx)
Ocena: 0
NARESZCIE KTOŚ POSZEDŁ PO ROZUM DO GŁOWY - w dobie satelitów oraz radarów meteo to obserwatorium powinni zlikwidować i otworzyć kawiarnię z piękną panoramą Karkonoszy oraz miejsca noclegowe , było by super !!!!
~blabla
2015-11-11 19:09:34
z adresu IP: (89.70.xxx.xxx)
Ocena: 6
Znów ktoś się uwłaszczy na państwowym czyli zapłacą podatnicy. A stworzą tam SrakMaka albo inny sieciowy syf.
~krz
2015-11-11 15:49:03
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: 4
Zwiedzałem teraz w wakacje obserwatorium, wszystko wyremontowane, nowoczesne wnętrza, sprzęt. Chyba o kasę chodzi, a meteorologów zastąpią komputery, którym nie trzeba płacić pensji.
~dolnoślązak
2015-11-11 13:27:38
z adresu IP: (83.0.xxx.xxx)
Ocena: 9
Niedaleko Lądka Zdroju jest Borówkowa. Fajna górka. Kto na niej wybudował kamienną wieżę? Czesi. Góra jest na granicy, nie mogli Polacy wybudować oczywiście tylko Czesi. Dobrze, że Czechom powiedzieli o tym fakcie, przynajmniej dobrze wykorzystają obiekt. Tragedia, co z tym krajem
~Turystka
2015-11-11 12:58:39
z adresu IP: (83.12.xxx.xxx)
Ocena: 14
Najlepiej wszystko sprzedać, ludzi pozbawić pracy. II wojna nie przeszkodziła ale sami sobie wszystko zrujnujemy. ehhh....