"Różewicz inspiruje": Bliskie spotkania z wielkim poetą

Ewa Zając | Utworzono: 2015-11-12 14:02 | Zmodyfikowano: 2015-11-12 14:07
A|A|A

fot. Wikipedia

"Rozwód poezji współczesnej z muzyką jest faktem dokonanym" - tak napisał kiedyś Tadeusz Różewicz. Dwie zupełnie różne artystki, bohaterki dzisiejszego reportażu z cyklu "Ocalić od zapomnienia" - Karolina Cicha i Bente Kahan postanowiły upamiętnić twórczość poety w dźwiękach i udowodnić, że jest inaczej i można przełożyć te teksty na język nowoczesnej muzyki.

Karolina Cicha wokalistka i aktorka ruszyła w trasę koncertową "Śladami Różewicza", gdzie prezentuje utwory ze swojej płyty "Do ludożerców", na której śpiewa wiersze poety we własnych kompozycjach. To był pierwszy w historii album w całości wypełniony tekstami Tadeusza Różewicza. Wiersze poety połączone są z nowoczesnymi dźwiękami w których pobrzmiewa rock, punk, reggae, a nawet hip-hop.

Posłuchaj reportażu: 

Z kolei w październiku ukazała się płyta "Only a Human Being". Jej autorką jest Bente Kahan mieszkająca we Wrocławiu norweska piosenkarka i aktorka żydowskiego pochodzenia. Na albumie znalazło się 13 wierszy Tadeusza Różewicza w angielskich przekładach wybitnej tłumaczki Joanny Trzeciak. Bente napisała do nich muzykę, zaaranżowała i zaśpiewała. Towarzysze jej zespół wrocławskich muzyków: Dariusz Świnoga, Mirosław Kuźniak oraz Adam Skrzypek.


W Radiu Wrocław w każdy wtorek i czwartek prezentujemy cykl "Ocalić od zapomnienia" pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego. 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama