Duży sukces przedstawicieli Wrocławia w Tokio

Przemek Gałecki | Utworzono: 2016-03-04 17:04 | Zmodyfikowano: 2016-03-04 17:04
A|A|A

fot. Urząd Miejski Wrocławia

Na prezentacji ESK we Wrocławiu był prezydent Rafał Dutkiewicz i Krzysztof Maj. Szef ESK nie ukrywa, że relacja z weekendu otwarcia zrobiła na Azjatach prawdziwą furorę. A dzięki zgromadzonym funduszom uda się zrealizować ponad 20 polsko-japońskich projektów.

Momentem kulminacyjnym prezentacji było pokazanie jak wyglądał we Wrocławiu weekend otwarcia ESK - ocenia Krzysztof Maj

Na razie dzięki przekazanym przez Azjatów pieniądzom uda się zrealizować ponad 20 polsko-japońskich projektów, które zostaną zaprezentowane we Wrocławiu.

Projekty dotyczące kultury japońskiej w stolicy Dolnego Śląska:

Tree of Fukishama (Drzewo z Fukushim)

Termin i miejsce wydarzenia:
11.03.2016, Sala kameralna Impart, ul. Mazowiecka 17
Przedstawienie pantomimiczne japońskiej aktorki praktykującej w bieżącym roku we Wrocławiu odbędzie się w 5 rocznicę fali tsunami, która zniszczyła m.in. elektrownię jądrową w Fukushimie i zabrała wiele ludzkich istnień, ale pozostawiła samotnie ocalałe jedno z drzew na wybrzeżu.
Spektakl odbędzie się z udziałem gości japońskich: Yumi Sato (aktorka mimiczna) i Kota Ishihara (akompaniator).

Triennale Bonsai 2016

Termin i miejsce wydarzenia:
30.04-01.05.2016, Hala IASE ul. Wystawowa 1
Triennale Bonsai jest cyklicznym miejscem spotkań miłośników sztuki formowania roślin oraz gości i mistrzów z Japonii i innych krajów. Wystawa połączona jest z konkursem, wykładami i warsztatami, a obok bonsai będzie można zobaczyć także kamienne kompozycje – suiseki. Najważniejszym gościem imprezy będzie Kunio Kobayashi (mistrz sztuki bonsai).
Projekt odbywa się w partnerstwie z Polskim Stowarzyszeniem Bonsai.

Jiutamai – japoński taniec klasyczny

Termin i miejsce wydarzenia:
21.06.2016, Sala kameralna Impart, ul. Mazowiecka 17
Przedstawienie będzie unikalnym zestawieniem japońskiego tradycyjnego tańca i polskiej muzyki klasycznej (Chopin) oraz ludowej. Tokijyo Hanasaki, jedna z nielicznych artystek jiutamai sztuki tańca z akompaniamentem solowego śpiewu i strunowego shamisenu, zaprosiła tym razem do udziału w projekcie realizowanym od kilku lat we współpracy z polskimi muzykami Hanę Umedę – polską tancerkę o japońskich korzeniach.
Najważniejsi goście przedstawienia to: Tokijyo Hanasaki, Toshimitsu Ishigawa, Shino Hanasaki, Hana Umeda, Monika Zytke i Wojciech Białoskórski.

Rakugo – japońska sztuka snucia opowieści

Data i miejsce wydarzenia:
21.07.2016, Sala Impart, ul. Mazowiecka 17
Shunputei Ichinosuke to jeden z ok. 700 rakugo-ka, czyli aktorów rakugo – popularnej w Osace i Tokio oryginalnej japońskiej formy teatralnej opartej na opowieści snutej przez jednego, siedzącego na podwyższeniu aktora. Jedynymi rekwizytami rakugo-ka są wachlarz i chustka, a jego opowieści mają doprowadzić widzów do śmiechu lub płaczu. Przedstawienie w języku japońskim będzie tłumaczone na wyświetlanych w tle slajdach.
Aktorem rakugo zaproszonym do Wrocławia będzie Shunputei Ichinosuke.

Festiwal Shogi 2016

Data i miejsce wydarzenia:
22-24 lipca 2016 Miejska Biblioteka Publiczna,
Festiwal popularyzuje niezwykle ciekawą japońską grę strategiczną shogi zwaną też japońskimi szachami. Gra ta jest ważnym składnikiem japońskiej kultury, obecnym w kulturze masowej i mediach znacznie silniej niż u nas zachodnie szachy.
Zasady zachowania graczy shogi doskonale odzwierciedlają hierarchiczność japońskiego społeczeństwa i reguły etykiety.
W czasie festiwalu będzie można poznać Madokę Kitao należącą do wąskiego grona zawodowych graczy shogi, wybitną popularyzatorkę gry oraz wynalazczynię dziecinnej wersji japońskich szachów, a także Karolinę Styczyńską – pochodzącą z Warszawy jedyną na świecie profesjonalistkę shogi spoza Japonii. Prowadzone też będą zajęcia shogi dla dzieci i dorosłych a także międzynarodowe turnieje shogi.
Najważniejszymi gośćmi festiwalu będą Madoka Kitao oraz Karolina Styczyńska (zawodniczki shogi).

Festiwal Japońskich Sztuk Walki NAMI Budo Matsuri 2016

Data i miejsce wydarzenia:
24-25.09.2016, Hala sportowa ZSO nr 3 ul. Piotra Skargi 29/31
Część zamknięta festiwalu to seminaria, treningi i turnieje kendo, iaido, kyudo i akido prowadzone przez najlepszych mistrzów, których obecność w Polsce (a nawet w Europie) będzie wyjątkowym wydarzeniem.
Część otwarta dla publiczności to pokazy sztuk walki oraz możliwość obserwowania samych turniejów, a także wydarzenia towarzyszące, takie jak wystawy japońskiej broni, strojów i warsztaty kaligrafii.
Projekt realizowany we współpracy z Birankai Polska i Polskim Stowarzyszeniem Kyudo.
Najważniejsi zaproszeni goście to: Hironobu Yamshiro, Hidefumi Ishizaka, Iaido: Norio Furuichi, Aikido: Etsuji Horii, kyudo : mistrz wskazany przez Japońską Federacje Kyudo (mistrzowie japońskich sztuk walki).

Shodo – japońska sztuka kaligrafii

Data i miejsce wydarzenia:
05.12.2016 Miejska Biblioteka Publiczna, Dworzec Główny PKP ul. Piłsudskiego 105
Nauczycielka kaligrafii, Japonka czująca się wrocławianką – Sayuri Goto-Fuksiewicz poprowadzi warsztaty kaligrafii i przedstawi swojego mistrza Tanso Moriyam oraz otworzy wystawę jego prac.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama