W maju pierwsi turyści wejdą do podziemi Zamku Książ

Michał Wyszowski | Utworzono: 2016-03-09 17:00 | Zmodyfikowano: 2016-03-09 17:00
W maju pierwsi turyści wejdą do podziemi Zamku Książ - fot. Tomasz Góra
fot. Tomasz Góra

Po wielu latach starań nareszcie finał. Radio Wrocław zna już datę, w połowie maja otwarte dla publiczności zostaną legendarne podziemia Książa. Zamek otrzymał pozytywną opinie środowiskową dotyczącą żyjących tam kilkunastu nietoperzy.

- Teraz możemy rozpocząć prace pod ziemią - mówi prezes Książa Krzysztof Urbański.

Choć projekt nie jest jeszcze gotowy, zainteresowanie turystów już jest ogromne. W Książu liczą, ze to będzie prawdziwy hit tego sezonu.

fot. Zamek Książ w Wałbrzychu

Przejście podziemnej trasy zajmować będzie ponad godzinę - mówi Radiu Wrocław prezes Książa:

Podziemia przez kilkadziesiąt lat były zamknięte dla turystów. Od historii ze złotym pociągiem, zamek jest wręcz zasypywany pytaniami o to kiedy zostaną otwarte.

fot. Tomasz Góra

fot. Zamek Książ w Wałbrzychu

Negocjacje dotyczące podziemi Książa trwały kilka lat. Sprawa nabrała rozpędu po historii ze złotym pociągiem, zamek zasypywany jest pytaniami o możliwość wejścia do podziemi. Umowa w tej sprawie z Polską Akademią Nauk została podpisana na początku grudnia.

fot. Tomasz Góra

W podziemiach działa obserwatorium geofizyczne. Polska Akademia Nauk do tej pory nie zgadzała się na obecność turystów, bo mogli zakłócać odczyty ustawionego tam sprzętu.

fot. Zamek Książ w Wałbrzychu

Same podziemia wciąż budzą ogromne zainteresowanie turystów, miłośników historii i Dolnego Śląska. Wiadomo o nich stosunkowo niewiele. Zostały wykute przez więźniów obozu Gross – Rosen w latach 1944-45. Pod samym zamkiem mierzą one 110 metrów, drugi kompleks to prawie tysiąc metrów. Były połączone szybem, który znajdował się pod dziedzińcem honorowym (zawalony). Przeznaczenie kompleksu nie jest do końca wyjaśnione. Według jednej z teorii miała się tam mieścić reprezentacyjna siedziba Ministerstwa Sprawa Zagranicznych Rzeszy z pokojami dla Hitlera.

fot. Zamek Książ w Wałbrzychu


Reklama