Znamy książki nominowane do Silesiusa

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 2016-03-14 20:04 | Zmodyfikowano: 2016-03-14 17:02
A|A|A

Znamy książki nominowane w tym roku do poetyckiej nagrody Silesius. Publikacji jest więcej niż przed rokiem, bo aż 161. Choć statystycznie więcej osób czyta prozę niż wiersze, to zdaniem Andrzeja Zawady, przewodniczącego kapituły, po prostu nowa poezja nie dociera do wszystkich, którzy czytają książki:

Zwycięzców trzech kategorii w tegorocznej edycji konkursu poznamy w połowie maja. Zdaniem Karola Maliszewskiego, krytyka literackiego oraz nowego członka kapituły, współczesna poezja nie jest łatwa w odbiorze, ale to wcale nie jest jej minus:

Wrocławska nagroda Silesius jest przyznawana w trzech kategoriach: całokształt twórczości, książka roku i debiut roku. Stawką jest 100 tysięcy złotych, a zwycięzcę poznamy w maju.

 

LISTA KSIĄŻEK ZAKWALIFIKOWANYCH DO NAGRODY SILESIUS: 

1. Andała Mateusz, „Światło w lodówce” /Staromiejski Dom
Kultury/ DEBIUT
2. Betcher Oliwia, „Poza” /Zaułek Wydawniczy Pomyłka/ DEBIUT
3. Bajer Grażyna, „Zrozumieć życie” /Wydawnictwo MaMiKo/
4. Barański Piotr, „Nocne południe” /Wydawnictwo MaMiKo/
5. Bartoszewski Leszek, „Circulo Mortis” /Grupa Wydawnicza Harmonia/
DEBIUT
6. Bira Szymon, „3,5” /Stowarzyszenie Żywych Poetów/
7. Bieleń Krzysztof, „Błystki wahadłowe” /Wydawnictwo MaMiKo/
8. Boba-Dyga Bożena, „Koniec sezonu” /Wydawnictwo Nisza/
9. Bies Marcin, „Renowacja zbytków” /Instytut Mikołowski/
10. Bartczak Kacper, „Wiersze organiczne” /Stowarzyszenie Pisarzy
Oddział Łódź/
11. Bielska Magdalena, „Czarna wyspa” /WBPiCAK w Poznaniu/
12. Brzoska Wojciech, „W każdym momencie, na przyjście i
odejście” /WBPiCAK w Poznaniu/
13. Byrdy Bartłomiej, „antyBlogia” /Wydawnictwo Miniatura/
14. Ciesielski Roman, „Rośnie we mnie” /Stowarzyszenie Pruszcza
Gdańskiego i Okolicznych Gmin/
15. Coryell Andrzej, „Niewierność nad wiernościami” /Oficyna
Wydawnicza Atut/
16. Czarkowski Patryk, „Precyzja roślin” /Wydawnictwo Universitas/
DEBIUT
17. Czaja Michał, „Sfory” /WBPiCAK w Poznaniu/
18. Dobkowska Małgorzata, „Przełęcze” /Książnica Podlaska/
19. Dudzińska Łucja, „OB.-krew i woda” /Fundacja Centrum Rozwoju
Kultury i Edukacji/
20. Fajfer Zenon, „Widok z głębokiej wieży” /Wydawnictwo FORMA/
21. Fetlińska Katarzyna, „Sekstaśmy” /Biuro Literackie/
22. Foks Darek, „Historia poezji polskiej dla drwali” /Wydawnictwo
Raymond Q./
23. Foks Darek, „Tablet taty” /Biuro Literackie/
24. Gutorow Jacek, „Kartki” /Wydawnictwo EMG/
25. Graczyk Karol, „przełomy” /Instytut Mikołowski/
26. Gruszka-Zych Barbara, „Przyrząd do uzdatniania wody”
/Wydawnictwo Astrum/
27. Grzesiak Katarzyna, „Wzajemność” /Stowarzyszenie Pisarzy
Polskich Oddział Kraków/
28. Honek Urszula, „Sporysz” /WBPiCAK w Poznaniu/
29. Herman Agnieszka, „jesienią najtrudniej iść środkiem dnia”
/Wydawnictwo Nowy Świat/
30. Hebes Tamara, „Błąd paralaksy” /Wydawnictwo MaMiKo/
31. Jarniewicz Jerzy, „Woda na Marsie” /Biuro Literackie/
32. Jarosz Łukasz, „Kardonia i Faber” /Biuro Literackie/
33. Janota Grażyna, „Stany skupienia” /Mysłowicki Ośrodek
Kultury/ DEBIUT
34. Janczak Hanna, „lekki chłód” /Wydawnictwo Igloo/
35. Jaworka Hanna Maria, „Portfolio” /Wydawnictwo MaMiKo/
36. Jocher Waldemar, „Przetrwalnik” /Hub Wydawniczy Rozdzielczość
Chleba/
37. Jaremin Bogdan, „Pracownia czasu” /Towarzystwo Przyjaciół
Sopotu/
38. Jurkowski Stefan, „Pamiątka po nieobecności” /Zaułek
Wydawniczy Pomyłka/
39. Jastrzębska Maria, „Cedry z Walpole Park” /Stowarzyszenie
Żywych Poetów/
40. Koman Dorota, „Maszyna do czytania” /Wydawnictwo Iskry/
41. Kass Wojciech, „Przestwór. Godziny” /Towarzystwo Przyjaciół
Sopotu/
42. Krzyżanowska-Nastulczyk Krystyna, „I włos ma swój cień”
/Urząd Miejski w Bielsku Białej/
43. Kijonka Tadeusza, „Słowo w słowo” /Instytut Mikołowski/
44. Kędzior Krzysztof, „Kolory agonii” /Wydawnictwo Miniatura/
45. Kopkiewicz Aldona, „Sierpień: /Wydawnictwo LOKATOR 2015/ DEBIUT
46. Kołodziejski Marek, „Kontrakt” /Stowarzyszenie Żywych Poetów/

47. Karasek Krzysztof, „Wiedza radosna” /Instytut Mikołowski/
48. Kociuba Grzegorz, „osady” /Instytut Mikołowski/
49. Kremza Arkadiusz, „Sterownia” /Instytut Mikołowski/
50. Kowalska Anna Maria, „Lekcje z dzieciństwa” /Wydawnictwo
Anagram/ DEBIUT
51. Kania Robert, „39 haiku” /Wydawnictwo Kontekst/
52. Krzesicka Magdalena, „Samba codzienna” / Wydawnictwo Nowy
Świat/ DEBIUT
53. Kornhauser Jakub, „Drożdżownia” /WBPiCAK w Poznaniu/
54. Klicka Barbara, „Nice” /WBPiCAK w Poznaniu/
55. Kusion Mariusz, „Zarządzanie zasobami emocjonalnymi” /Grupa
Literyczna Na Krechę/ DEBIUT
56. Kuczera-Chachulska Bernadetta, „Jeszcze bardziej na pewno”
/Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego/
57. Klary Beata Patrycja, „Obiekty totemiczne” /Zaułek Wydawniczy
Pomyłka/
58. Konstrat Bartosz, „Własny holocaust” /Teatr Mały w Tychach/
59. Kwiatkowski Grzegorz, „Spalanie” /Biuro Literackie/
60. Latawiec Bogusława, „Zmowy” /Wydawnictwo FORMA/
61. Lipska Ewa, „Czytnik linii papilarnych” /Wydawnictwo Literackie/

62. Ładomirska Irena, „Mistyfikacje” /Wydawnictwo Miniatura/
63. Łączkowski Damian Tomasz, „Zamazany dyliżans słów”
/Wydawnictwo Aspektspress/ DEBIUT
64. Łysakowski Jakub, „Pieśń o kacie. Księga pierwsza”
/Wydawnictwo Jakub Łysakowski/
65. Majzel Bartłomiej, „Terror” /WBPiCAK w Poznaniu/
66. Matywiecki Piotr, „Którędy na zawsze” /Wydawnictwo Literackie/

67. Mestwin Fac Andrzej, „Rodzaj męski dokonany” /Oficyna
Wydawnicza Tysiąclecia/
68. Mueller Joanna, „intima thule” /Biuro Literackie/
69. Marcinkiewicz Paweł, „Majtki w górę, majtki w dół”
/Stowarzyszenie Pisarzy Oddział Łódź/
70. Mularczyk Andrzej, „Ody” /Wydawnictwo Miniatura/
71. Mazurkiewicz Wiktor, „Hrabianka Truszkowska” /Wydawca Wiktor
Mazurkiewicz/
72. Malina Jadwiga, „Tu” /Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział
Kraków/
73. Michalska Elżbieta, „Za stodołą” /Fundacja Sąsiedzi/
74. Moraczewska Eliza, „Chiaroscuro” /Zaułek Wydawniczy Pomyłka/
DEBIUT
75. Mich Krzysztof, „kamień przewiązany trawą” /Zaułek
Wydawniczy Pomyłka/ DEBIUT
76. Maur Piotr, „Po papierosy i z powrotem” /Galeria Sztuki
Współczesnej BWA w Olkuszu/
77. Musiał Elżbieta, „Mówię pochyloną cambrią” /Wydawnictwo
Nowy Świat/
78. Müldner- Nieckowski Piotr, „Schody” /Oficyna Wydawnicza
Volumen/
79. Nawrot Jolanta, „Płonące główki, stygnące stópki” /WBPiCAK
w Poznaniu/
80. Nowaczewski Artur, „Kutabuk” /Towarzystwo Przyjaciół Sopotu/
81. Nowosielski Kazimierz, „Przykładanie ręki” /Towarzystwo
Przyjaciół Sopotu/
82. Nowicka Bronka, „nakarmić kamień” /Biuro Literackie/ DEBIUT
83. Oparek Joanna, „berlin porn” /WBPiCAK w Poznaniu/
84. Ostrowska Eda, „Edessy” /Wydawnictwo Episteme/
85. Olejarz Ewa, „Milczenie placu zabaw” /Towarzystwo Przyjaciół
Sopotu/
86. Olejarz Ewa, „Pfu” /Fundacja Duży Format/ DEBIUT
87. Paulewicz Iwona ,,Ciiichooo... miłość się
rodzi’’/Wydawnictwo Paulewicz/
88. Przybyła Piotr, „Apokalipsa. After party” /Stowarzyszenie
Pisarzy Oddział Łódź/ DEBIUT
89. Parma Ewa, „Córka Victora H.” /Miejska Biblioteka Publiczna w
Mikołowie/
90. Pióro Tadeusz, „Powązki” /Biuro Literackie/
91. Podgórnik Marta, „Zawsze” /Biuro Literackie/
92. Plutowicz Jerzy, „Jesień 2014” /Fundacja Sąsiedzi/
93. Płusa Kacper, „wiersze na żółtym papierze” /Miejska
Biblioteka Publiczna w Świdnicy/
94. Pasewicz Edward, „Och, Mitochondria” /Wydawnictwo EMG/
95. Podejma-Eloyanne Yolanda, „Zapisane najgłębiej” /Wydawnictwo
MaMiKo/
96. Pranke Michał, „b” /Stowarzyszenie Pisarzy Oddział Łódź/
DEBIUT
97. Prejs Bogdan, „biernik” /Instytut Mikołowski/
98. Paruszewski Przemysław, „Człowiek współczesny pies liryczny”
/Wydawnictwo Pokątne/
99. Piątek Piotr, „Cały ten tłum” /Wydawnictwo MaMiKo/
100. Ropczyński Mariusz, „Bez rezerwacji” /Wydawnictwo MaMiKo/
101. Rolando Bianka, „Łęgi” /WBPiCAK w Poznaniu/
102. Roszak Joanna, „Tego dnia” /WBPiCAK w Poznaniu/
103. Rutkowski Rafał, „Chodzę spać do rzeki” /Zeszyty Poetyckie/
DEBIUT
104. Rutkowski Jan Stanisław, „Kolekcjoner chwil” /Wydawnictwo
Poligraf/
105. Rybiński Piotr, „Miłość w platynowym kolorze” /Wydawnictwo
KryWaj/
106. Rodzewicz Krystyna, „Indeks szczęścia” /Wydawnictwo Hogben/
DEBIUT
107. Rytka Krzysztof, „Zapiski w brulionie” /Wydawnictwo MaMiKo/
108. Sendecki Marcin, „Lamety” /Biuro Literackie/
109. Słomczyński Szymon, „Dwupłat” /Biuro Literackie/
110. Sosnowski Andrzej, „Dom ran” /Biuro Literackie/
111. Suwała Iwona, „Bardziej naga” /Wydawnictwo Arka / DEBIUT
112. Syska Agnieszka, „Abecadło strzegło” /Zaułek Wydawniczy
Pomyłka/
113. Słowik Aleksandra, „Czuwanie przy zwłokach” /Zaułek
Wydawniczy Pomyłka/
114. Strządała Jan, „Koraliki” /Wydawnictwo Arka/
115. Sonnenberg Ewa, „Hologramy” /WBPiCAK w Poznaniu/
116. Sutarski Konrad, „Jakkolwiek już późno” /Towarzystwo
Przyjaciół Sopotu/
117. Szaruga Leszek, „Fluktacja kwantowa” /Towarzystwo Przyjaciół
Sopotu/
118. Szymańska Adriana, „Złoty dzięcioł” /Towarzystwo
Przyjaciół Sopotu/
119. Starkowska Joanna, „Ballada o wyrzynarce” /Zaułek Wydawniczy
Pomyłka/ DEBIUT
120. Sajkowski Jakub, „Google Translator” /Stowarzyszenie Pisarzy
Oddział Łódź/
121. Sawa Damian, „Moja wina” /Wydawnictwo MaMiKo/
122. Sawicki Bartosz, „Stan alfa” /Wydawnictwo MaMiKo/
123. Sidorek Mateusz, „21” /Wydawnictwo Image Montage/
124. Suchanek Jerzy, „Wduszenie” /Instytut Mikołowski/
125. Szychowiak Mirosława, „Gustaw znikąd” /Zaułek Wydawniczy
Pomyłka/
126. Stempel Karina, „Rok Drewnianego Konia” /Wydawnictwo Amaltea/
DEBIUT
127. Sobeczko Leszek, „Nieautoryzowane” /Wydawnictwo MaMiKo/
128. Sobolczyk Piotr, „100% ARABICA/chNOISEry” /Uniwersytet
Mikołaja Kopernika wToruniu/
129. Szumiata Wiktoria Marzena, „Pod wiatr” /Grupa Literyczna Na
Krechę/ DEBIUT
130. Świetlicki Marcin, „Delta Dietla” /Wydawnictwo EMG/
131. Świerad Marek, „Ferment” /Wydawnictwo Bel-druk/
132. Świtaj Anna, „Ogród ciszy” /Wydawnictwo MaMiKo/
133. Tchoń Maksymilian, „http” /Wydawnictwo MaMiKo/
134. Titkow Tomasz, „Godzina Złego” /Wydawnictwo Miniatura/
135. Tański Paweł, „Spod siódmego żebra” /Wydawnictwo FORMA/
136. Tyczyna Stefan, „Pomiędzy nami...” /Wydawnictwo Poligraf/
137. Tomicki Grzegorz, „Pocztówki legnickie” /Wydawnictwo FA-art./
138. Tenczyk Piotr, „Poemat o czasie przeżytym” /Zaułek Wydawniczy
Pomyłka/
139. Umiastowska Mira, „Świat za burtą II Ryba nie ma okien”
/Wydawca Mira Umiastowska/
140. Umiastowska Mira, „Świat za burtą III Bezpieczeństwo
Małgorzaty” /Wydawca Mira Umiastowska/
141. Wrona Aleksandra, „Falochron” /Stowarzyszenie Żywych Poetów/
142. Waga Adam, „Samosiew” /Wydawnictwo Literackie/
143. Wiśniewski Radosław, „Inne bluesy” /Galeria Sztuki
Współczesnej BWA w Olkuszu/
144. Wiedemann Adam, „Karpie“ /Uniwersytet Mikołaja Kopernika
wToruniu/
145. Withkacy Zaborniak, „Chiaroscuro” /Fundacja Duży Format/
146. Wiatrowska Krystyna, „newralgion” /Fundacja Duży Format/
147. Wróblewski Grzegorz, „Namiestnik” /Stowarzyszenie Pisarzy
Oddział Łódź/
148. Wolniak Zbożydarzyc Henryk, „Ja godzinki odrodziwe”
/Wydawnictwo Miniatura/
149. Wróblewski Grzegorz, „Kosmonauci” /Biuro Literackie/
150. Waligórski Miłosz, „32 ślady ku” /Wydawnictwo FORMA/
151. Wolak Lesław, „Ślady i cienie” /Wydawnictwo Poligrafia Ad
Rem/
152. Wit Ernest, „Gorzki wiatr. Sto haiku-Bitter wind.One hundred
haiku” /Wydawnictwo Kontekst/
153. Wierzchucka Anna Maria, „Włókien pełna” /Strzeliński
Ośrodek Kultury/ DEBIUT
154. Wojciechowska Magdalena Joanna, „Nieskończoność M.Yśli”
/Wydawnictwo MaMiKo/
155. Zalesiński Jarosław, „Wiersze ostateczne” /Wydawnictwo
„Tytuł”/
156. Zimny Patryk, „Mantry” /Oficyna Wydawnicza Tysiąclecia/
157. Zawadka Michał, „Galeria bajek. Wiersze czytane obrazem”
/Wydawnictwo Mind & Dream/
158. Zechenter-Spławińska Elżbieta, „Notatki i sny”
/Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Kraków/
159. Zegadło Marcin, „Hermann Brunner i jego rzeźnia” /Wydawnictwo
FORMA/
160. Zabłocki Michał, „Koleżanki mojej żony czyli błogostan
_02” /Wydawnictwo Czuły Barbarzyńca Press/
161. Znamierowska Maria, „Czeski jedwab” /Pracownia Wydawnicza
EIKON/ DEBIUT
162. Żyburtowicz Dominik Piotr, „Żaglowce” /WBPiCAK w Poznaniu/

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~CO MNIE TO OBCHODZI?
2016-03-14 21:07:34
z adresu IP: (93.175.xxx.xxx)
Ocena: 1
A kogo to obchodzi? Ludzie zajmijcie się życiem wrocławian a nie tylko kulturą? Normalny dziennikarz powinien pojechać na Brochów, Trójkąt i do wrocławskich dzielnic biedy - o tym zróbcie materiał a nie o jakimś silseiusie. Tym tematem żyje garstka dobrze zarabiających ludzi.
~Ave Silesia!
2016-03-14 19:42:37
z adresu IP: (78.9.xxx.xxx)
Ocena: 3
Ave Wratislawia!
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama