Elektrownia Turów do modernizacji

Piotr Słowiński | Utworzono: 2016-03-14 20:20 | Zmodyfikowano: 2016-03-14 18:57
A|A|A

W elektrowni Turów został podpisany kontrakt na modernizację elektrofiltrów bloków energetycznych 1, 2 i 3. Umożliwia to rozpoczęcie modernizacji tych urządzeń, na którą wcześniej zostały rozstrzygnięte 4 inne kontrakty. Prace w całości pochłoną około 700 milionów złotych, ale przedłużą funkcjonowanie bloków nawet do 2040 roku, czyli o około 20 lat. Bloki nie tylko będą spełniać przygotowywane dopiero normy ekologiczne, ale też zwiększą moc z 235 do 250 megawatów. Prąd z nich wystarczy do zasilenia około półtora miliona mieszkań. Prezes PGE GiEK S.A. Sławomir Zawada mówi, że to oznacza zapewnienie pracy dla górników i energetyków z Turowa na kolejne dekady. Ponadto jak mówi Stanisław Żuk z zarządu GiEKsy po zakończeniu budowy bloku 11 także kopalnia Turów będzie mogła zwiększać wydobycie węgla:

Obecnie kopalnia Turów eksportuje węgiel między innymi do Czech. Jak mówi Stanisław Żuk będzie chciała te kontrakty utrzymać.
Prezes Sławomir Zawada zapewnia, że niezależnie od prac modernizacyjnych budowa wartego 4 miliardy złotych bloku 11 przebiega zgodnie z planem:

Blok 11 będzie kosztował 4 miliardy złotych i będzie miał moc 450 megawatów. Równolegle trwa projekt budowy instalacji odsiarczania spalin dla bloków 4, 5 i 6. Te prace pochłoną 500 milionów złotych.
Program modernizacji elektrowni Turów pochłonie grubo pond 5 miliardów złotych.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama