Wydadzą ponad 400 milionów złotych na walkę z bezrobociem

Michał Wyszowski | Utworzono: 2016-03-24 17:36 | Zmodyfikowano: 2016-03-24 17:36
A|A|A

FOT. DWUP

O zaawansowaniu prac i realizacji pomocy osobom bezrobotnym dyskutowali we wtorek, 23 marca w Świdnicy dyrektorzy 26. Powiatowych Urzędów Pracy z Dolnego Śląska. W tym roku, w ramach Regionalnego Planu Działania na rzecz Zatrudnienia, ponad 400 mln zł trafi na dolnośląski rynek pracy. - Chcemy to wspólnie zrobić mądrze, a przede wszystkim skutecznie. Najważniejszy jest efekt w postaci dobrej pracy dla bezrobotnych mieszkańców – mówi Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Jak dodaje - kłopotem bezrobotnych nie jest już ilość ofert pracy czy ich brak:

Ponad 45 milionów złotych z puli zostanie wydanych na program zatrudnienia młodych ludzi. Jego zasada jest prosta. Firma przez rok otrzymuje zwrot kosztów utrzymania pracownika, a potem ma obowiązek go zatrudnić. To się sprawdza, mówi Tadeusz Kotlarski, szef świdnickiego urzędu pracy.

Tylko w Świdnicy od lutego wpłynęło już ponad 60 wniosków od pracodawców zainteresowanych programem. Działa on we wszystkich powiatach Dolnego Śląska. Dotyczy tylko osób poniżej trzydziestego roku życia.

Jak podaje DWUP, według decyzji ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w 2016 roku, opartej na projekcie ustawy budżetowej, Dolny Śląsk ma do dyspozycji:
• 231,5 mln zł na realizację przez samorządy powiatowe programów na rzecz aktywizacji bezrobotnych, w tym 119,3 mln zł poza konkursami na projekty realizowane przez Powiatowe Urzędy Pracy, współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
• 46,4 mln zł na refundację pracodawcom części wynagrodzenia bezrobotnych do 30. roku życia – zupełnie nowy program zapewniający pracodawcom refundację 12-miesięcznej pensji pracownika.

Dodatkowo 126 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego DWUP przeznaczy w ramach konkursów na realizację projektów z obszaru rynku pracy – w tym:
• 36,4 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (do 30 lat),
• 89,6 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego (dla osób 30+).

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama