Żaby nie kumają i giną pod kołami samochodów

Radio Wrocław | Utworzono: 2016-04-05 18:20 | Zmodyfikowano: 2016-04-05 18:20
A|A|A

Fot. Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych

Dziś grupa młodych zapaleńców ze Żmigrodu przenosiła płazy w bezpieczne miejsca. Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Marek Skorupa mówi, młodzi ludzi z zapałem oddają się akcji już od 11 lat:

W okolicach Żmigrodu powstały specjalne zapory, które sprawiają, że płazy zamiast na drogę trafiają do specjalnych wiader, z których potem są przenoszone.

 

 

Płazy masową giną na ruchliwych drogach podczas wiosennych wędrówek do zbiorników wodnych, w których odbywają gody. Aby ratować żaby przy jezdniach w gminach Trzebnica, Żmigród, Milicz i Krośnice rozstawiono siatki o łącznej długości 2 km. Migrujące żaby wpadają do wiader wkopanych przed zaporami. Dzieci z okolicznych szkół przenoszą potem płazy w bezpieczne miejsca.

Prowadzoną już od 11 lat akcję Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. - Od 2006 r. przyrodnicy wraz z wolontariuszami uratowali już ponad 33 tys. tych pożytecznych zwierząt, m.in. ropuchy zielone, rzekotki i grzebiuszki – mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. Akcja jest prowadzona w gminach położonych na terenie Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy". Weźmie w niej udział około 400 wolontariuszy - uczniów wraz z opiekunami. Przyrodnicy będą liczyć zwierzęta i spisywać napotkane gatunki żab. Akcja jest prowadzona w: Gądkowicach przy stawach Szałwich, Sułowie przy stawie Przydrożnym, Rudzie Żmigrodzkiej przy stawie Jamnik, Miłochowicach, Czatkowicach, Kuźni Czeszyckiej, Nowym Zamku i Czarnogoździcach. Przyrodnicy oceniają, że akcja przenoszenia żab może potrwać nawet do początku czerwca. Żaby potrafią przetrwać zimę nawet zamrożone w tafli lodu. W miarę wzrostu wiosennych temperatur płazy budzą się z zimowego letargu i wyruszają ze swoich kryjówek w lasach i łąkach ku zbiornikom wodnym, które są miejscami ich rozrodu. W czasie tych wędrówek nie zważają na niebezpieczeństwo i łatwo wtedy padają łupem drapieżników.

Wartość zadania Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych to około 37 tys. złotych, w tym wsparcie z WFOŚiGW we Wrocławiu. wyniosło 8 tys. złotych. Jak co roku akcję poprzedzają prelekcje o życiu płazów i sposobach ich ochrony, organizowane w szkołach podstawowych i gimnazjach. W Miliczu na początku czerwca br. odbędzie się „Święto Żaby". Zaplanowano m.in. konkursy, gry i zabawy tematycznie związane z płazami. Jedną z głównych atrakcji będą konkursy m.in. na strój żaby.

Warto zapamiętać, że żaby są sojusznikiem człowieka w walce ze szkodnikami. Głównym pokarmem tych płazów są owady, m.in. chrząszcze, ślimaki i larwy. Ciekawym polskim płazem jest rzekotka drzewna doskonale wspinająca się po gałązkach i liściach drzew czy krzewów dzięki chwytnym palcom zakończonych przylgami. Płaz ten dzięki specjalnym komórkom w skórze potrafi zmieniać barwę skóry dostosowując ją do koloru podłoża. Nie tylko ten gatunek charakteryzuje się zmiennością koloru skóry. Samce żaby moczarowej w okresie godowym przybierają przepiękną niebieską barwę.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama