Cud w Legnicy: Oto opinia specjalistów z Zakładu Medycyny Sądowej

Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2016-04-12 11:42 | Zmodyfikowano: 2016-04-12 11:42
A|A|A

www. www.diecezja.legnica.pl

Dr Barbara Engel - jako lekarz kardiolog - od ponad dwóch lat pracuje nad wyjaśnieniem tej przemiany i nie potrafi jej wyjaśnić jedynie w kategoriach świeckich.

- Dla mnie to jest cud, ponieważ to jest sytuacja, która na ludzki rozum nie jest wytłumaczalna. Tutaj nauka dochodzi do muru i im więcej badamy, tym powstaje więcej pytań. Dlatego zaczyna się pojawiać słowo "cud", a wtedy kończy się nauka. Nie ma w terminach naukowych słowa "cud".

Reprezentanci legnickiej Kurii ujawnili dziś, że Zakład Medycyny Sądowej w Szczecinie był drugą placówką, której zlecono badania kilkunastu próbek pobranych w kościele św. Jacka. Wcześniej sprawą zajmowali się naukowcy z Wrocławia. Oni jednak w materiałach nie znaleźli materiałów pochodzenia ludzkiego.

Badania nad potwierdzeniem cudu w legnickim kościele pw. św. Jacka trwały ponad dwa lata i pracowały nad nim zarówno zespoły wiernych jak i osób świeckich. W 2013 roku podczas bożonarodzeniowej mszy upadła na podłogę Hostia. Włożona do wody nie rozpuściła się, ale pojawiła się na niej krwawa plama. Biegli z Zakładu Medycyny Sądowej w Szczecinie odnaleźli na niej fragmenty ludzkiego DNA. Ks. dr Tadeusz Dąbski, oficjał Sądu Kościelnego jest przekonany, że od tego momentu nauka nie jest w stanie przynieść odpowiedzi na rodzące się pytania...

- Z tego, co było Hostią Konsekrowaną, mamy dziś kawałek materii, której właściwości są zupełnie inne. Przypominają właśnie tę ludzką tkankę przypominającą mięśnia sercowego, dlatego używamy słowa "relikwia".

Do tej pory władze diecezjalne jedynie mówiły o specjalnym raporcie Zakładu Medycyny Sądowej. Raporcie, który ma potwierdzać, że na opłatku umieszczonym w wodzie pojawiła się krwawa plama zawierająca szczątki pochodzenia ludzkiego. Taka informacja wzbudziła wiele kontrowersji - szczególnie wśród osób niechętnych wobec kościoła. Dlatego dziś głos w sprawie zabrali świeccy naukowcy. To właśnie na podstawie ich opracowania Stolica Apostolska nakazała przygotowania do ekspozycji relikwii.

Relikwia zostanie wystawiona w kościele św. Jacka na legnickim Zakaczawiu prawdopodobnie na początku czerwca.

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski w oficjalnym liście do wiernych informował o "wydarzeniu ze znamionami cudu". Chodzi o wydarzenia z 25 grudnia 2013 roku, gdy w kościele p.w. św. Jacka w Legnicy w czasie mszy upadła Hostia. Choć została włożona do czystej wody, pojawiła się na niej krew. Skąd wiadomo, że to faktycznie jest krew, a nie jakiś barwnik? W oficjalnym komunikacie Jego Ekscelencja powołuje się na orzeczenie Zakładu Medycyny Sądowej. 

Stwierdzono pofragmentowane części mięśnia poprzecznie prążkowanego (...) podobnego do mięśnia sercowego" (...) ze zmianami, które "często towarzyszą agonii". Badania genetyczne wskazują na ludzkie pochodzenie tkanki.

Na tej podstawie Stolica Apostolska zaleciła, by proboszcz kościoła przygotował odpowiednie miejsce do wystawienia relikwi. Ponadto biskup nakazał założenie specjalnej księgi do której będą wpisywane na przykład przypadki cudownych ozdrowień.

Komunikat w sprawie Wydarzenia Eucharystycznego w parafii św. Jacka w Legnicy:

Siostry i Bracia w Chrystusie Panu!

Jako Biskup Legnicki podaję niniejszym wiadomość o wydarzeniu, jakie zaszło w parafii św. Jacka w Legnicy i które ma znamiona cudu eucharystycznego. Na Hostii, która 25 grudnia 2013 roku przy udzielaniu Komunii świętej upadła na posadzkę i która została podniesiona, i złożona do naczynia z wodą, po pewnym czasie pojawiły się przebarwienia koloru czerwonego. Ówczesny Biskup Legnicki Biskup Stefan Cichy powołał Komisję, której zadaniem było obserwowanie zjawiska. W lutym 2014 roku został wyodrębniony fragment materii koloru czerwonego i złożony na korporale. W celu wyjaśnienia rodzaju tej materii Komisja zleciła pobranie próbek i przeprowadzenie stosownych badań przez różne kompetentne instytucje.

Ostatecznie w orzeczeniu Zakładu Medycyny Sądowej czytamy: "W obrazie histopatologicznym stwierdzono fragmenty tkankowe zawierające pofragmentowane części mięśnia poprzecznie prążkowanego. (.) Całość obrazu (.) jest najbardziej podobna do mięśnia sercowego" (.) ze zmianami, które "często towarzyszą agonii". Badania genetyczne wskazują na ludzkie pochodzenie tkanki.

W styczniu br. przedstawiłem całą tę sprawę w Kongregacji Nauki Wiary. Dziś, zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej, polecam Księdzu Proboszczowi Andrzejowi Ziombrze przygotowanie odpowiedniego miejsca dla wystawienia Relikwii tak, aby wierni mogli oddawać Jej cześć. Proszę też o udostępnienie przybywającym osobom stosownych informacji oraz o prowadzenie systematycznej katechezy, która pomagałaby właściwie kształtować świadomość wiernych w dziedzinie kultu eucharystycznego. Polecam nadto założenie księgi, w której byłyby rejestrowane ewentualne uzyskane łaski oraz inne wydarzenia mające charakter nadprzyrodzoności.

Mam nadzieję, że wszystko to posłuży pogłębieniu kultu Eucharystii i będzie owocowało wpływem na życie osób zbliżających się do tej Relikwii. Odczytujemy ten przedziwny Znak, jako szczególny wyraz życzliwości i miłości Pana Boga, który tak bardzo zniża się do człowieka.

Polecam się Waszej modlitwie i Wam błogosławię

+ Zbigniew Kiernikowski

BISKUP LEGNICKI

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~turysta
2020-02-07 13:38:16
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 0
LEGNICA TO TAKA TROCHĘ WIEKSZA SOKÓŁKA...
~LEGNICZANIN
2020-02-07 12:37:36
z adresu IP: (37.30.xxx.xxx)
Ocena: 0
DOBRY MARKETING PODSTAWĄ KAŻDEGO BIZNESU...
~katoliczka
2020-02-05 14:31:38
z adresu IP: (94.154.xxx.xxx)
Ocena: -1
Czy przy produkcji hostii ktoś mógł dodać komórkę macierzystą? Wśród sióstr, które produkują hostie, też są wykształcone kobiety. Kiedyś cudem było zaćmienie słońca, teraz brakiem wiedzy można i takie coś wytłumaczyć. Taka hipotetyczna siostra mogła mieć dobre zamiary: poprzez "cud" nawrócić niewierzących. Jadnak czasy są takie, że wiedza potrafi obalić niektóre "cuda" a te, które cudami jeszcze są, uznać za jeszcze niewytłumaczone ze względu na małą wiedzę. Wiedza też pochodzi od Boga, więc działanie hipotetycznej siostry jest niespójne. Poza tym, Jezus mówił, że po owocach działań poznaje się człowieka/instytucję, i kościół chcąc przyciągnąć większa rzeszę wiernych powinien podejmować odpowiednie działania, anie wykorzystywać tani marketing dla ubogich w wiedzę.
~Ryszard
2019-12-14 10:06:14
z adresu IP: (91.192.xxx.xxx)
Ocena: 0
Dla ciekawych. Prosze porównać zdarzenie w Legnicy z cudem w Sokółce.
~Do wyznawców ateizmu.
2019-03-15 11:26:33
z adresu IP: (185.32.xxx.xxx)
Ocena: -2
Wyznawcą religii ateistycznej nie są potrzebne dowody dla uzyskania potwierdzenia ich wierzeń. Czytają "Nie", czy inną "trybunę ludu" i wszystko już wiedzą. Zobaczcie na zachodzie do czego prowadzą wasze wierzenia. Tylko nie wsiadajcie nocą do metra, bo możecie wysiąść na tamtym świecie. Króluj nam Chryste w Gdańsku i wszędzie!
~UstawowyObowiązek
2016-05-08 07:22:20
z adresu IP: (90.156.xxx.xxx)
Ocena: -1
Skoro są fragmenty serca, to jest denat. Skoro jest denat, to jest sprawca. Kto wiedząc o przestępstwie nie powiadamia organów ścigania, popełnia przestępstwo.
~wierzący10
2016-04-15 01:31:18
z adresu IP: (217.153.xxx.xxx)
Ocena: -1
no no , a świstak zawija je w takie sreberka .... , czekolada jest z mleka takiej fioletowej krowy ze szwajcarskich chyba pastwisk ... a w jednym banku pracownicy chodzą w takich śmiesznych melonikach .... hehehe ....jak się chce to we wszystko można uwierzyć!
~alba
2016-04-13 15:40:43
z adresu IP: (83.24.xxx.xxx)
Ocena: 2
Cud by był, gdyby na hostii dotykanej paroma rękami, leżącej na podłodze w kościele - ludzkiego DNA nie znaleziono.
~dziękujemy!
2016-04-13 01:51:06
z adresu IP: (217.153.xxx.xxx)
Ocena: 5
na szczęście w Polskim "radiu wrocław" cud się nie zdarzy i dalej będziemy , mam nadzieje , słuchać sieczki muzycznej i żartów prowadzących , które nas cudownie nastrajają od rana do wieczora , prawda? ... acha , i mam jeszcze nadzieję , że redakcja tego radia nie odezwie się już nigdy i niczego nie skomentuje na forum SWOJEJ strony internetowej ... BO PO CO?
~mazik
2016-04-12 22:59:03
z adresu IP: (108.66.xxx.xxx)
Ocena: -2
ludzie, to nie 15 wiek, jakie tam cuda, Bog jest za wspanialy by robic takie bzdury dla naiwnych, nie ma cudow I nigdy nie bylo
~to i owo
2016-04-12 21:09:16
z adresu IP: (95.90.xxx.xxx)
Ocena: -1
Pedaly maja nauczać w religi za darmo a biorą kase ze szkoly czyli z budżetu naszego
~Komentarz został usunięty
2016-04-12 21:04:57
z adresu IP: (95.90.xxx.xxx)
Ocena: 2
Komentarz został usunięty
~ks. Edzio
2016-04-12 18:54:56
z adresu IP: (91.198.xxx.xxx)
Ocena: -7
Kościół jest pedałem i ma obowiązki pedalskie. Olejnikowa chyba rozkręca znów temat seksu między Paetzem a papieżem Pawłem VI. Już o tym było. I co się zmieniło? Ciemny lud nadal jest ciemnym ludem.
~Dr. D.
2016-04-12 18:03:03
z adresu IP: (128.252.xxx.xxx)
Ocena: 0
Mam takie jedno pytanie. Dlaczego od razu PCR i skanowac na obecnos ludzkiego DNA? Wiadomo ze bedzie przeciesz hostie dotykal ksiadz, piekarze. etc. a PCR wzmocni to wielokrotnie, setki razy.... Nie mozna bylo zapytac mykologa (to taki od plesni i grzybow) czy to nie jakies wykwity czerwonej plesni chlebowej? Zrobic ekstrakt, chromatografie, prosty test na hem i zobaczyc najpierw dlaczego hostia jest czerwona, czy to krew czy jakies barwniki naturalne jak karotenoidy....ale po co, PCR wszystko powie... Chyba ze to celowa manipulacja. A i jeszcze jedno...tak na marginesie ten "cud" nie jest taki wyjatkowy, takie rzeczy juz bywaly w przeszlosci w kosciele katolickim i wnioski pokazuja ze trzeba byc ostroznym a nie trabic na lewo i prawo o cudzie. Jak ktos rozumie po angielsku polecam artykul, szykajcie jako: miracle-or-fungus-utah-diocese-investigates-bleeding-host. Pozdrawiam. D. - prosty naukowiec.
~qwe
2016-04-12 15:41:23
z adresu IP: (5.60.xxx.xxx)
Ocena: 1
przed chwilą w radiu mówili o tym - coś istotnego a czego nie ma w tym artykule - hostia przebywała (po upadku) w wodzie około dwóch tygodni ... hehe jak sądzę nie ma naukowych dowodów na to że nikt przy niej nie manipulował hahahaha
~qwe
2016-04-12 15:29:26
z adresu IP: (5.60.xxx.xxx)
Ocena: 0
taki "cud" nie ma podłoża/tła/podstaw biblijnych - prościej mówiąc , nikt-żaden z potwierdzonych "mężów bożych" nie prorokował takich zdarzeń więc KK się tylko ośmiesza lub "jedzie po bandzie" ... KK nie może się zdecydować w jakim stanie jest teraz Jezus - czy jest noworodkiem , dojrzałym mężczyzną , konającym mężczyzną , zamordowanym mężczyzną , czy zmartwychstałym mężczyzną itd.itp.
~xxx
2016-04-12 13:24:51
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -2
piekarz się zaciął przy krojeniu ciasta, nie chciało mu się wyciągać naskórka i finał
~singollo
2016-04-12 12:55:56
z adresu IP: (87.105.xxx.xxx)
Ocena: 0
Elementarna logika wskazuje, że to, co upadło, nie jest tym, co podniesiono. "Cudowna zamiana" dokonała się w czyichś dłoniach.
~radiołapacz
2016-04-12 12:49:09
z adresu IP: (37.7.xxx.xxx)
Ocena: -9
Tam gdzie kończy się logiczne myślenie, tam zaczyna się nauka kościoła( każdego,bez wyjątku) i wierzenie w różne cuda. Naiwnych jest ci u nas dostatek i jak znam mych ziomali, jeszcze długo przewielebni będą opływać w dostatkach.
~Jaa
2016-04-12 12:40:28
z adresu IP: (78.8.xxx.xxx)
Ocena: -1
Niech zbadają DNA księży, którzy byli wtedy w okolicy. Zaraz wyjdzie, kto to zrobił.
~AsA
2016-04-12 12:21:40
z adresu IP: (217.153.xxx.xxx)
Ocena: 7
Będąc konsekwentnym trzeba uznać,że to DNA Boga. DNA Jezusa. Ciekawe.