Święto Flagi - historia i ciekawstki

Radio Wrocław | Utworzono: 2016-05-02 13:31 | Zmodyfikowano: 2016-05-02 13:31
A|A|A

fot. www.11ldkpanc.mil.pl

Biało czerwona flaga obok godła i hymnu narodowego to jeden trzech symboli naszej tożsamości narodowej. Symbole te kształtowały się i nabierały znaczenia na przestrzeni wieków, a dziś podkreślają niezależność i suwerenność, dumę i sławę naszej Ojczyzny.
Historia pokazuje, że symbole narodowe zawsze w dniach zwycięstw i klęsk stanowiły nienaruszalną relikwię, przemawiały silnie do uczuć patriotycznych i obywatelskich, a także pobudzały do działania w imię sprawy narodowej.
Polskimi barwami narodowymi jest biel i czerwień na fladze, a po raz pierwszy kolory te, jako narodowe, uznano już 3 maja 1792 roku. Na naszej fladze kolor biały oznacza czystość i niepokalanie, a czerwony odwagę i waleczność. Nasze barw narodowe biel i czerwień stanowią nie tylko oznakę wyróżniającą Polskę wśród innych narodów, ale nade wszystko są symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego.


Artykuł 28. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mówi:
1. Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu.
2. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony.
3. Hymnem Rzeczypospolitej Polskiej jest Mazurek Dąbrowskiego.
4. Godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej podlegają ochronie prawnej.
5. Szczegóły dotyczące godła, barw i hymnu określa ustawa.
„…Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.” – wypis z Ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

O TYM POWINNIŚMY PAMIĘTAĆ
• Flagi państwowe wywieszamy, aby uczcić ważne uroczystości, rocznice i święta państwowe, a także wówczas, kiedy chcemy uczcić ważne wydarzenia naszego życia prywatnego.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama