DRJ: 750 lat Bierutowa - ZOBACZ!

Małgorzata Majeran-Kokott | Utworzono: 2016-06-17 21:56 | Zmodyfikowano: 2016-06-17 21:56
A|A|A

fot. Waldemar Walczak

Piątek to nawiązanie do wydarzeń historycznych podczas uroczystej akademii, inscenizacja nadania praw miejskich miastu a wieczorem występ zespołu Kombi. Sobota 18 czerwca to średniowieczne widowisko jarmarczne i gala muzyki Disco Polo. Niedziela jest dniem dla całej rodziny. Wystąpią dzieci, młodzież oraz zespoły ludowe, a całość zwieńczy koncert muzyki cygańskiej i pokaz sztucznych ogni.

Historia Bierutowa sięga 1266 roku gdy w akcie lokacyjnym znalazła się pierwotna nazwa osady Lignica. Po licznych zmianach, od XIV wieku w użycie weszła nazwa Bernstadt, Bernstad oraz jej spolszczenie Bierutów i Bierutowa. Nazwa miasta wywodzi się od zniekształconego brzmienia nazwiska jego rzekomego właściciela (comes Beroldus). W niektórych publikacjach identyfikowanego z margrabią Bertholdem, ojcem Św. Jadwigi Księżnej Śląskiej.

W dokumencie lokacyjnym księcia wrocławskiego Henryka III wystawionego dla Wilhelma z Dzierżoniowa (późniejszego pierwszego wójta dziedzicznego Bierutowa), wymieniono poza Bierutowem następujące wsie: Gorzesław, Jemielna, Solniki, Stronię i Wabienice. W 1294r. miasto i okoliczne ziemie przeszły we władanie Henryka III głogowskiego.

Jak potoczyła się historia miasta i co miało wpływ na jego rozwój - tego dowiemy się podczas Jarmarku Bierutowskiego.

Dolnośląski Rozkład Jazdy był dziś w Bierutowie. ZOBACZ ZDJĘCIA:

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama