Wrocław i Warszawa - tu informatycy zarabiają najwięcej w Polsce

, na podst. informacji prasowych | Utworzono: 2016-06-15 11:19 | Zmodyfikowano: 2016-06-15 11:20
Wrocław i Warszawa - tu informatycy zarabiają najwięcej w Polsce -

"W stosunku do zachodnich uczestników polski sektor IT wszedł do gry dość późno. Uwolnienie biznesu, z jakim mieliśmy do czynienia po 1989 roku, umożliwiło niczym nieskrępowany rozwój tej gałęzi gospodarki. Pomimo dysproporcji kompetencyjnych oraz infrastrukturalnych szybko nadrobiliśmy dekady; dziś polskie firmy IT są wysoko oceniane na globalnej arenie" - czytamy w raporcie.

Praktycznie każda firma informatyczna, z którą współpracujemy potwierdza trendy panujące w Polsce. Nasze badania stwierdzają autentyczność zarówno obecnych tendencji jak i prognoz z raportu Komisji Europejskiej. Naturalną reakcją przy tak małej podaży pracy jest zwiększanie wynagrodzeń: aż 67% organizacji w celu zatrzymania pracowników podnosi płace. Jednocześnie w 2015 roku firmy IT planowały ponad dwukrotnie wyższe podwyżki niż przedsiębiorstwa w innych branżach. Nasz najnowszy raport o wynagrodzeniach w IT 2016 udowadnia, że zarówno same płace, jak i plany podwyżkowe ciągle rosną – mówi Damian Pokrywka, Specjalista ds. analiz wynagrodzeń w Sedlak & Sedlak.

Z danych Sedlak & Sedlak wynika, że zarobki na danym stanowisku różnią się w zależności od lokalizacji. Różnice mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Przyjmując średnią zarobków dla czterech stanowisk ujętych w Raporcie płacowym Sedlak & Sedlak dla branży IT 2015, na prowadzenie w rankingu województw oferujących najwyższe wynagrodzenia wysuwa się mazowieckie. Średnia pensja brutto w tym rejonie oscyluje wokół 7 755 złotych, podczas gdy w dolnośląskim jest niewiele niższa: 7 639 zł.



Różnica pomiędzy okolicami Wrocławia a trzecią na liście Małopolską jest już znacząca, to około 900 złotych. Czwartą lokatę zajął Śląsk, gdzie średnio zarabia się 6 145 złotych. Poza zestawieniem czołowych pod względem wynagrodzeń dla wszystkich czterech analizowanych stanowisk znalazło się pomorskie, które nie zostało uwzględnione w danych zarobkowych starszych specjalistów, jednak stawki dla doświadczonych pracowników oraz młodszych specjalistów ustępują tylko mazowieckiemu lub dolnośląskiemu. W czym tkwi siła Wrocławia i Warszawy?

Płace w poszczególnych miastach wynikają m.in. z ilości konkurujących firm, czy choćby prestiżu miasta, jak ma to miejsce w przypadku Warszawy. Jednak firmy informatyczne decydując się na otwarcie nowych oddziałów nie kierują się tylko lokalnymi stawkami wynagrodzeń. Coraz częściej zwracają także uwagę na dostępność specjalistów. Mimo dużej mobilności pracowników, firmy IT uzależnione są od wyższych uczelni technicznych, które kształcą młodych informatyków, wchodzących na rynek pracy. Nie bez powodu mapa „top 5”, a nawet „top 6” wynagrodzeń w IT praktycznie pokrywa się z mapą ilości studentów na uczelniach technicznych w Polsce. Ostatnimi czasy firmy decydują się również na współpracę z uczelniami, a nawet szkołami średnimi, w których to zapada decyzja uczniów co do dalszej specjalizacji – mówi Damian Pokrywka.

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.