Spacer Pokoju. 100 lat dla Pokoju w Europie

Filip Marczyński | Utworzono: 2016-07-19 17:05 | Zmodyfikowano: 2016-07-19 17:05
Spacer Pokoju. 100 lat dla Pokoju w Europie -

 Zapraszamy na Spacer Pokoju, którego ideą jest upamiętnianie oraz ożywianie dziedzictwa duchowego Dolnego Śląska. Na przestrzeni stulecia dążeń do pokoju i walki w obronie praw człowieka w historii Wrocławia zapisali się wielcy myśliciele: Edyta Stein, Benno Jacob, Katharina Staritz, Dietrich Bonhoeffer i Kardynał Bolesław Kominek. Spacer prowadzić będzie przez miejsca im poświęcone i zakończy się w Miejskim Arsenale, wspólnym zwiedzaniem wystawy poświęconej Kardynałowi Kominkowi.


Fundacja Dom Pokoju istnieje od 11 lat. Od początku swojej działalności realizuje działania na rzecz Edukacji Pokoju i budowania dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego. Od 2008 roku Fundacja współpracuje z Konwentem Wrocławskim, w którego skład wchodzą przedstawiciele różnych religii we Wrocławiu m.in. katolickiej, żydowskiej, muzułmańskiej i ewangelickiej, budując dialog między religiami. Konwent Wrocławski powstał w 2008 r. jako inicjatywa na rzecz dialogu między religiami we Wrocławiu.


Idea spaceru: każde spotkanie z myślicielem zacznie się od przeczytania listu do współczesnych mieszkańców miasta i jego gości, aby następnie przerodzić się w dyskusję o obranie praw człowieka we współczesności i pokojowych dążeń w historii najnowszej.
Na trasie spaceru zaprezentowana zostanie także wystawa 100 lat dla Pokoju w Europie, pokazująca dążenia do pokoju i przestrzegania prac człowieka na przestrzeni stulecia. Wystawa, wraz z materiałami edukacyjnymi, powstała w ramach projektu realizowanego ze środków Komisji Europejskiej.
W tym samym dniu, o godz. 18.00 w Łokietka 5 – Infopunkcie Nadodrze odbędzie się debata pt. „Pięciu myślicieli wrocławskich w obronie praw człowieka”.
Spacer Pokoju
Kiedy: 20 lipca, o godzinie 16:00
Gdzie: Sukiennice – Arsenał
Trasa spaceru:
START Sukiennice (otwarcie spaceru z udziałem Prezydenta Wrocławia – Rafała Dutkiewicza i członków Konwentu Wrocławskiego)
- Kościół Marii Magdaleny (spotkanie z Kathariną Staritz )
- Pl. Uniwersytecki (spotkanie z Benno Jacobem (figura Szermierza) oraz z Edytą Stein )

- Kościół Św. Elżbiety (spotkanie z Dietrichem Bonhoefferem )
- Arsenał (spotkanie z Kardynałem Kominkiem )

We wrocławskim kościele św. Marii Magdaleny znajduje się tablica z inskrypcją In memoriam Katharina Staritz (1903-1953). Teolog ewangelicki – wikariusz miejski we Wrocławiu. Słowem i czynem okazała w czasach narodowego socjalizmu chrześcijańską miłość prześladowanym siostrom i braciom pochodzenia żydowskiego i była z tego powodu prześladowana. Jej postać jest praktycznie nieznana w społeczności wrocławian. Katharina, jako wrocławski pastor, w 1941 roku, w otwartym liście do wszystkich pastorów ewangelickich, wypowiedziała swój sprzeciw wobec obowiązku noszenia gwiazdy Dawida przez ludność niearyjską. Nakaz ten dyskryminował niearyjskich członków parafii m.in. poprzez odmówienie możliwości uczestnictwa w nabożeństwach. Odważna wypowiedź Kathariny niosła za sobą poważne konsekwencje, takie jak: zawieszenie jej przez władze kościelne w sprawowanej funkcji, zmuszenie do opuszczenia miasta oraz dalsze prześladowania przez gestapo, łącznie z zamknięciem w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück.
rabin Benno Jacob (1862-1945) - wyższe wykształcenie zdobył na Uniwersytecie Wrocławskim oraz w Żydowskim Seminarium Teologicznym. Studiował języki klasyczne i orientalne, będące głównym przedmiotem jego zainteresowań filologicznych przez całe życie. Działał również w zarządzie Centralnego Związku Obywateli Niemieckich Wyznania Żydowskiego. Był dumny z tego, że jest Niemcem. Jednocześnie, pełniąc funkcję rabina, był aktywnym obrońcą praw obywatelskich niemieckich Żydów. Nie tylko w ten sposób działał przeciwko antysemityzmowi. Jako autor wielu ksiąg z zakresu egzegezy biblijnej w obronie tradycji żydowskiej wypowiadał się również na polu teologii. Pisał o poszanowaniu Tory przez chrześcijańskich egzegetów, którzy na Stary Testament patrzyli tylko przez pryzmat Nowego Testamentu. Benno Jacob tuż przed II wojną światową w 1938 roku uciekł do Londynu, gdzie kontynuował studia.
Edyta Stein (1891-1942) – siostry Teresa Benedykta od Krzyża, patronka Europy. Jej dom znajduje się przy ul. Nowowiejskiej 38. W pobliskim parku, nazwanym ku jej pamięci parkiem Świętej Edyty Stein, znajduje się granitowy obelisk ze słowami: Bóg jest prawdą. Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby o tym nie wiedział. Wrocławska Żydówka, która przyjęła chrześcijaństwo, otwarcie przeciwstawiała się systemowi nazistowskiemu oraz prześladowaniom narodu żydowskiego. Zginęła w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.
Dietrich Bonhoeffer urodził się we Wrocławiu 4 lutego 1906 roku. Był pastorem ewangelickim i teologiem, orędownikiem ekumenizmu i obrońcą wiary chrześcijańskiej. Aktywnie uczestniczył w niemieckim ruchu oporu przeciw narodowemu socjalizmowi i hitleryzmowi. Za swoją postawę zapłacił życiem. Zamordowany został w obozie koncentracyjnym we Flossenburgu 9 kwietnia 1945 roku, niespełna miesiąc przed zakończeniem wojny.
Kardynał Bolesław Kominek (1903-1973), Arcybiskup Metropolita Wrocławski. W 1965 r. był głównym inicjatorem i autorem „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”. Przyczynił się do unormowania stosunków dyplomatycznych między Polską a Niemcami i unormowania granic diecezji zachodnich w 1972 roku. W latach 1956-1972 był przewodniczącym Komisji Episkopatu do Spraw Kościoła na Ziemiach Zachodnich i Północnych, a od 1957 r. przewodniczącym Komisji Duszpasterstwa Ogólnego Episkopatu Polski. 5 III 1973 roku papież Paweł VI kreował go kardynałem. Zmarł 10 III 1974 roku, został pochowany w Katedrze Wrocławskiej.

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.