Naukowcy z sześciu kontynentów na Uniwersytecie Wrocławskim

Bartosz Tomczak | Utworzono: 2016-07-21 20:55 | Zmodyfikowano: 2016-07-21 20:55
Naukowcy z sześciu kontynentów na Uniwersytecie Wrocławskim - fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

International Conference on Fog, Fog Collection and Dew jest organizowana cyklicznie, co trzy lata, począwszy od 1998 roku, kiedy to odbyła się po raz pierwszy – w Vancouver. Celem jej inicjatorów z Kanady (przede wszystkim grupy dra Roberta Schemenauera) było pozyskanie wody z mgły do celów praktycznych w gospodarstwach domowych na obszarach suchych.

– Są takie miejsca na Ziemi, gdzie opady atmosferyczne prawie nie występują, natomiast mgła jest zjawiskiem całkiem częstym – wyjaśnia dr Mieczysław Sobik z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego (Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery), jeden z organizatorów konferencji. – Mgła to nic innego jak zawiesina bardzo drobnych kropelek wody unoszących się w powietrzu i przy użyciu specjalnych kolektorów, przypominających siatkę do gry w siatkówkę, można tę wodę gromadzić w zbiornikach, do późniejszego użycia.
Podczas kolejnych edycji konferencji problematykę poszerzono o aspekty wody atmosferycznej innej niż opady, takie jak: fizyka i chemia mgły, depozycja zanieczyszczeń atmosferycznych poprzez mgłę, rola mgły w transporcie lotniczym, drogowym i kolejowym, prognozowanie mgły, wykorzystanie teledetekcji (urządzeń satelitarnych) do monitorowania mgły, modelowanie numeryczne mgły, rosa i różne aspekty jej występowania.

– Celem całego cyklu konferencji jest poszerzanie wiedzy na temat występowania mgły i rosy w odniesieniu do środowiska przyrodniczego oraz do działalności człowieka – mówi Mieczysław Sobik. – Jest ona skierowana do środowiska naukowego – fizyków, chemików, meteorologów i klimatologów, ekologów – ale także do inżynierów i praktyków zajmujących się mgłą i rosą.

Wrocław jest siódmym miastem – po Saint Johns (Kanada), Kapsztadzie (RPA), La Serenie (Chile), Muensterze (Niemcy) i Yokohamie (Japonia) – w którym odbędzie się konferencja. Jak do tego doszło? Począwszy od 2002 roku, we wszystkich kolejnych edycjach uczestniczyli dr Mieczysław Sobik i dr Marek Błaś (także z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego). Prezentowali oni głównie wyniki własnych badań, związanych z występowaniem mgły i rosy w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem ich roli w depozycji zanieczyszczeń atmosferycznych do podłoża.



– Wynikało z nich na przykład, że za wymieranie lasów w Sudetach w ostatnich dwóch dekadach XX wieku odpowiedzialne były nie tyle kwaśne deszcze, co niezwykle mocno zanieczyszczona mgła – mówi Mieczysław Sobik.

Wyniki badań wrocławskich badaczy spotkały się z uznaniem międzynarodowego środowiska naukowego, czego konsekwencją było przyznanie Uniwersytetowi Wrocławskiemu organizacji kolejnej, tegorocznej konferencji.

W VII Międzynarodowej Konferencji "Mgła, Pobór Wody z Mgły i Rosa" weźmie udział 199 zarejestrowanych uczestników z 38 krajów i 6 kontynentów. Do najciekawszych punktów programu z pewnością należeć będą wystąpienia wiodące, rozpoczynające każdy z kolejnych dni obrad. W poniedziałek na przykład dr Mary Seely z Namibii wygłosi referat na temat roli mgły w kształtowaniu ekosystemów pustyni Namib na zachodnim wybrzeżu południowej części Afryki. We wtorek jednym z najważniejszych wydarzeń będzie z kolei prezentacja profesora Otto Klemm’a z Niemiec, dotycząca przyczyn światowego spadku częstości występowania mgły w obserwowanym ociepleniu klimatu oraz w zmniejszającym się stopniowo zanieczyszczeniu powietrza. W programie zaplanowano także referat Mieczysława Sobika i Marka Błasia na temat meteorologicznej natury mgły w Smoleńsku, która przyczyniła się do katastrofy prezydenckiego samolotu.

Uczestnicy spotkania we Wrocławiu zamierzają powołać stowarzyszenie non profit. Jego celem ma być zacieśnienie współpracy międzynarodowej, skuteczne docieranie do mediów oraz starania o środki na badania i projekty związane z tematyką poruszaną podczas konferencji.

VII Międzynarodowa Konferencja "Mgła, Pobór Wody z Mgły i Rosa" na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego (Sala Unii Europejskiej) rozpocznie się 24 lipca i potrwa sześć dni. Więcej informacji na jej temat można znaleźć na stronie internetowej imprezy.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.