Urologia wraca do Legnicy. Pionierskie operacje

Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2016-08-10 08:37 | Zmodyfikowano: 2016-08-10 08:44
A|A|A

Przez kilka miesięcy mieli problem ze skompletowaniem ekipy do prowadzenia oddziału urologicznego. Dziś szpital w Legnicy staje się najbardziej specjalistycznym miejscem leczenia chorób układu moczowego w tej części kraju. Szefowie placówki podpisali kontrakty z trójką ekspertów. Dr Andrzej Hap, dyrektor do spraw lecznictwa, przyznaje, że po pierwszej skomplikowanej operacji pacjent czuje się bardzo dobrze.

- Wczoraj i dzisiaj wykonywane są operacje usunięcia raka pęcherza z odtworzeniem pęcherza z jelita cienkiego w technologii laparoskopowej i w obrazie trójwymiarowym, który widzi chirurg na ekranie. Mówiąc krótko: tak jakby lekarz był z głową wewnątrz brzucha pacjenta.

Takie zabiegi do tej pory były w Polsce wykonywane zaledwie trzy razy. W Warszawie, Poznaniu i wczoraj w Legnicy.

Andrzej Hap, wicedyrektor legnickiego szpitala podkreśla, że na dziś zaplanowana jest identyczna operacja.

- Te zabiegi na Dolnym Śląsku są po raz pierwszy wykonywane, nikt do tej pory ich nie robił. W Polsce jest to trzeci i czwarty zabieg. Jest się czym pochwalić. Mam nadzieję, że wszystko dobrze pójdzie i pacjenci wyjdą ze szpitala w pełni sił i zdrowia.

Szefowie placówki podkreślają, że pensje dla nowych urologów utrzymane są na poziomie wypłat oferowanych przez inne dolnośląskie szpitale. Magnesem dla zespołu okazał się między innymi wysokiej klasy sprzęt, umożliwiający przeprowadzanie skomplikowanych operacji.

Usunięcie zaatakowanego przez nowotwór fragmentu pęcherza i jednocześnie odtworzenie wyciętej tkanki fragmentem jelita cienkiego. A wszystko to w technice laparoskopowej za pomocą kamer umieszczonych w brzuchu pacjenta. Wczoraj po raz pierwszy na Dolnym Śląsku specjaliści z legnickiej urologii przeprowadzili taka operację.

Dziś u innego chorego chcą ten wyczyn powtórzyć. Krystyna Barcik, dyrektorka szpitala podkreśla, że to nie jest wyjątek na otwarcie oddziału. Szefowie placówki są przekonani, że w ciągu kilku miesięcy to właśnie ich ośrodek zyska opinię najbardziej specjalistycznego w tej części kraju miejsca leczenia chorób układu moczowego.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca kwietnia 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama