Festiwal Zabytków Techniki

Krzysztof Majewski | Utworzono: 2016-08-10 19:27
A|A|A

Dd 2013 r. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku organizuje Festiwal Zabytków Techniki. Impulsem do organizacji I edycji były obchody jubileuszu 170 - lecia uruchomienia linii kolejowej Wrocław - Świebodzice. Rekonstrukcja tych wydarzeń - m.in. wjazdu pierwszego pociągu na stację w Jaworzynie Śląskiej skłoniła nas do opowiedzenia większej historii. Historii przemysłu i techniki na Dolnym Śląsku, której kolej była ważnym, ale nie jedynym elementem. W pierwszych latach narracja toczyła się w oparciu o zbiory Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku - czynne, historyczne maszyny, pojazdy i urządzenia.

Przełomowy okazał się 2015 r., po raz pierwszy w naszym przedsięwzięciu zdecydowali się wziąć udział partnerzy z zewnątrz - wielcy i znani, jak Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia mieszcząca się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Thorez, i mali - jak Młyn Gospodarczy w Siedlimowicach, produkujący mąkę w oparciu o maszyny i technologie z przełomu XIX i XX wieku.

Celem  przedsięwzięcia jest promocja idei ochrony zabytków techniki. Tych, które jeszcze trwają i opierają się naporowi źle pojmowanej nowoczesności i modernizacji. Przebiegającej w często bezrefleksyjny sposób. Festiwal pokazuje zapomnianą, przede wszystkim niedocenioną grupę zabytków - świadectw wielkiej, ciekawej i burzliwiej historii naszego regionu. Ich fundamentalnego wpływu na kształtowanie krajobrazu kulturowego regionu.

W tym roku Festiwal odbędzie się w Świdnicy, Dzierżoniowie, Wałbrzychu, Jaworzynie Śląskiej, Strzegomiu, Żarowie, Siedlimowicach, Sobótce oraz Lubachowie, pełna lista uczestników oraz program wydarzenia na 4 dni - tj. od 12.08.2016 do 15.08.2016 r. TUTAJ

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama