Kultura DAB+ Teatr, od 16 do 20

Grzegorz Chojnowski | Utworzono: 2016-08-23 15:00 | Zmodyfikowano: 2016-08-23 15:00
A|A|A

We wtorek głównym tematem będzie teatr i premiery, które czekają nas (albo też nie) w nadchodzącym sezonie. O 16 odwiedzi nas Agnieszka Glińska, reżyserka i współautorka pisanej z Tomaszem Manem sztuki „Liżę twoje serce” - premierę na scenie Capitolu zaplanowano na 8 października. Rzecz dzieje się we Wrocławiu w 1945 roku. Młoda Cyganka (Helena Sujecka i Ewa Szlempo) szuka swojego ukochanego, Cygana ze złotym zębem (Artur Bocheński), spotykając po drodze niezwykłe postaci. Nikt nie jest tu u siebie, wszyscy próbują ułożyć sobie życie w mieście wśród morza ruin. „Liżę twoje serce” (tytułowy zwrot to w języku romani wyznanie miłości) to historia niespełnionego uczucia, a także opowieść o tym, jak życie wygrywa ze śmiercią.

O 17.15 gość z Europejskiej Stolicy Kultury. Tym razem odwiedzi nas Andrzej Jerie, wicedyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość, który opowie o przygotowaniach do otwarcia Centrum Historii Zajezdnia w dawnej zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej. Centrum ma opowiadać najnowszą, powojenną historię Wrocławia - wśród eksponatów będzie kilkadziesiąt tysięcy fotografii i blisko tysiąc relacji powojennych przesiedleńców zgromadzonych na interaktywnej wystawie.
O 18 z duetem dramaturgów - Zuzanną Bućko i Szymonem Bogaczem - porozmawiamy o premierze, do której nie doszło. Dla Teatru im. C.K. Norwida Bućko i Bogacz napisali tekst sztuki o Hannie Reitsch, niemieckiej pilotce urodzonej i wychowanej w Jeleniej Górze, wielokrotnej rekordzistce, postaci zapomnianej ze względu na jej nazistowskie sympatie. Przygotowania do spektaklu zostały wstrzymane, a publiczność mogła wziąć jedynie udział w czytaniu tekstu w hangarze lotniczym na Górze Szybowcowej. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, kto i dlaczego boi się Hanny Reitsch.
Na zakończenie, o 19, trójka gości - Małgorzata Gorol i Adam Szczyszczaj, aktorzy Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz Stephan Stroux, reżyser multidyscyplinarnego przedsięwzięcia ”Niedokończony dom, przemieszczający się ludzie, ruchome granice/european songlines”, zaplanowanego na początek września na Dworcu Świebodzkim. Porozmawiamy o jego teatralnej odsłonie - spektaklu „Don’t be so sure that you are legal”, który będzie można oglądać od 31 sierpnia do 3 września.
Zapraszam, Magda Piekarska

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama