Wrocław: Studenci europeistyki pojadą do Mołdawii

z materiałów prasowych | Utworzono: 2016-08-26 15:42 | Zmodyfikowano: 2016-08-26 18:36

Żeby zdobyć potrzebne środki na wyjazd studenci wnioskowali o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+, mobilność młodzieży i osób pracujących z młodzieżą, na realizację projektu Solidarity and multicultural cooperation in international dialogue creation among young people. W stolicy Mołdawii – Kiszyniowie spotkają młodzież z Center of Public Activity RESULT z Ukrainy, Universitatea Pedagogică de Stat Ion Creangă z Mołdawii, Technische Universität Chemnitz z Niemiec i Université Libre de Bruxelless z Belgii. KNSE "Projekt Europa" jest nie tylko wnioskodawcą, ale także liderem projektu.

To już drugi podobny wyjazd. W ubiegłym roku nasi studenci byli w Mesti w Gruzji. – Wspólne sprzątaliśmy Mestii. Ministerstwo Ochrony Środowiska Gruzji dostarczyło nam narzędzia do pracy. Sami mogliśmy wybrać miejsca, które wymagały posprzątania – opowiada Paula Wiśniewska, wiceprzewodnicząca KNSE Projekt Europa. Dodaje, że najbardziej utkwiła jej w pamięci wizyta w szkole podstawowej w Mestii – Zanieśliśmy dzieciom misie i plecaki. Od razu było widać, że szkoła wymaga gruntownego remontu. Następnego dnia zapytaliśmy burmistrza miasta, dlaczego Urząd Miasta mieści się w pięknym, szklanym budynku, a dzieci muszą się uczyć w małych, niepomalowanych klasach – wspomina studentka.

Celem wrześniowego projektu w Mołdawii jest zachęcenie osób młodych, pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Państw Partnerstwa Wschodniego do aktywnego uczestnictwa w życiu demokratycznym i społecznym oraz zwiększenie szans mobilności młodzieży na rynku pracy. Duży nacisk kładzie się również na nawiązanie wielostronnych relacji i eliminację stereotypów pomiędzy młodymi ludźmi z państw Członkowskich Unii Europejskiej a młodzieżą reprezentującą kraje Partnerstwa Wschodniego.

Paula Wiśniewska podkreśla, że udział w takich projektach to świetna okazja do sprawdzenia, jak studenci radzą sobie, pracując w międzynarodowym zespole. Mają również okazję do wymiany doświadczeń z rówieśnikami z innych państw i doskonalą swoje umiejętności językowe. – Dla studentów europeistyki ważne jest to, że możemy zobaczyć, jak radzą sobie państwa Partnerstwa Wschodniego, które jeszcze nie należą do Unii Europejskiej. W codziennej pracy w trakcie wyjazdu wykorzystujemy również wiedzę i umiejętności zdobyte w czasie studiów a międzynarodowe przyjaźnie, mam nadzieję, pozostaną na całe życie – mówi przyszła doktorantka.

Opiekunami wrocławskiej grupy studentów, którzy pojadą do Mołdawii są pracownicy z Katedry Studiów Europejskich, dr hab. Anna Pacześniak oraz dr Maciej Bachryj-Krzywaźnia.

Wciąż trwa rekrutacja na studia pierwszego i drugiego stopnia na kierunku europeistyka.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.