Od środy Dworzec Świebodzki we Wrocławiu ożyje na nowo!

materiały prasowe | Utworzono: 2016-08-29 15:00
A|A|A

To pierwsze w Polsce wydarzenie na taką skalę, podejmujące temat europejskiej tożsamości i kultury. Projekt Stephana Strouxa opowiada o potrzebach i faktach związanych z migracją ludzi w Europie. Autorzy podejmą refleksję na temat płynności granic i ludzkich wędrówek, mówiąc zaczepnie do widza „Don't be so sure that you are legal!".

W projekt zaangażowało się wielu znakomitych twórców z Polski i zagranicy – począwszy od jednej z najważniejszych współczesnych polskich pisarek Olgi Tokarczuk, przez znanego ze swoich obrazoburczych instalacji Zbigniewa Liberę, po wyróżnioną Paszportem Polityki Julię Marcell, kończąc na aktorach najczęściej wyróżnianego w Polsce Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Multimedialne widowisko składa się z dwóch powiązanych ze sobą części, odbywających się we wnętrzu i na peronach Dworca Świebodzkiego. Część pierwsza odbywać będzie się między 31 sierpnia a 10 września od godz. 17:00. Widzowie będą mieli okazję uczestniczyć w wystawach, czytaniach, pokazach filmowych czy koncertach. Całość projektu skoncentrowana jest wokół multimedialnego spektaklu, który odbędzie się w dniach 31 sierpnia – 3 września na peronach dworca. Obie części są komplementarne, lecz mogą być traktowane, jako odrębne całości.

Co będziemy mieli okazję zobaczyć pierwszego dnia? Od godziny 17:00 otwarte będą wystawy oraz instalacje. Wśród nich warto wspomnieć kolekcję satyrycznych rysunków Marka Raczkowskiego zatytułowaną „Jak znieść, co nieznośne", w której autor z właściwym sobie humorem obnaża ludzkie zachowania i reakcje na otaczającą rzeczywistość. O 18:00 rozpocznie się wyjątkowy koncert „Religions or conversions", podczas którego na jednej scenie zabrzmią trzy główne religie europejskie – chrześcijaństwo, judaizm i islam. Godzinę później rozpocznie się koncert inauguracyjny „Respect for living" w wykonaniu laureatki Paszportu Polityki – Julii Marcell. Artystka zaprezentuje premierowo nowy utwór, stworzony specjalnie na potrzeby projektu „Niedokończony dom". Pierwszy dzień o 20:30 zakończy pokaz spektaklu „Don't be so sure that you are legal". Przedstawienie porusza tematykę migracji ludzi w Europie. Za pomocą różnych form sztuki, jak teatr, film, dźwięk czy światło, autorzy starają się skłonić do refleksji na temat przyczyn, potrzeb i faktów związanych z ludzkimi wędrówkami. W spektaklu udział wezmą aktorzy Teatru Polskiego we Wrocławiu (Małgorzata Gorol, Adam Szczyszczaj, Marta Zięba), a także artyści związani na co dzień z Instytutem Grotowskiego we Wrocławiu (Ditte Berkeley, Matej Matejka, Agnieszka Ćwieląg).

Projekt „Niedokończony dom, przemieszczający się ludzie, ruchome granice/european songlines" potrwa do soboty 10 września. Organizatorzy przygotowali codziennie inny program. Publiczność będzie miała okazję m.in. spotkać się z Olgą Tokarczuk, posłuchać koncertu flamenco czy wziąć udział w spektakularnym pokazie Bastiaana Maris, który za pomocą różnorodnych narzędzi i technik pirotechnicznych nada nowe artystyczne życie Dworcowi Świebodzkiemu.

Bilety kosztują symboliczną złotówkę i będą dostępne bezpośrednio przed wydarzeniem. Pełny program i więcej informacji na www.niedokonczonydom.pl.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama