Wieści z Czadu. (Zobacz)

| Utworzono: 2008-12-04 15:31 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Wieści z Czadu. (Zobacz) - Polscy żołnierze z czadyjskimi dziećmi
Polscy żołnierze z czadyjskimi dziećmi

W połowie października żołnierze wyremontowali szkołę w Iribie. Projekt renowacji powstał po wizycie Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha w czerwcu. Kpt. Robert Żurawski, szef kontyngentu podkreśla: – Warto było się zaangażować w ten projekt i zobaczyć jak wielką radość sprawiliśmy maluchom.

Oprócz żołnierzy we wspieranie najuboższych mieszkańców departamentu Kobe zaangażował się ksiądz kapelan Tomasz Paroń. Dzięki wsparciu ze strony wojskowego CARITAS trafiło tu niemal 700 par butów.

Wojskowi nawiązali współpracę ze Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie, która od różnych darczyńców w Polsce pozyskała przybory szkolne, książki i zabawki. Kiedy już zgromadzono odpowiednio dużą partię darów nastąpiło przerzucanie ich do Afryki.

- Przeciętną rodzinę nie stać na zakup kilku zeszytów, najczęściej dziecko ma jeden na cały rok. Przyczyna jest prozaiczna: średnia pensja w Czadzie to około 65 euro miesięcznie a zeszyt formatu A-4 kosztuje niemal 5 euro. Nauka w szkole również nie jest darmowa bowiem rodzice muszą częściowo opłacić nauczycielskie pensje – około 80 euro. Przeciętną czadyjską rodzinę stać na wysłanie do szkoły jednego dziecka, reszta rodzeństwa pracuje w polu lub pomaga w domu - relacjonuje mjr Krzysztof Plażuk, oficer prasowy I zmiany PKW Czad.

Akcję pomocy szkole w Iribie kontynuować będą również żołnierze II zmiany czadyjskiego kontyngentu, którzy od kilkunastu dni przebywają już w rejonie misji. Są wśród nich żołnierze m.in. z Brzegu oraz lekarz z Wrocławia.

Niedawno z Czadu wrócili wrocławscy dziennikarze. Zobacz i posłuchaj co tam robili. 

Zdjęcia pod tekstem: mjr Krzysztof Plażuk, oficer prasowy I zmiany PKW Czad.

Reklama
Zdjęcia
Wieści z Czadu. (Zobacz) - 4
Wieści z Czadu. (Zobacz) - 5
Wieści z Czadu. (Zobacz) - 6

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.