Zbudowali złoty pociąg. W skali 1:1

Michał Wyszowski | Utworzono: 2016-09-12 12:06 | Zmodyfikowano: 2016-09-12 12:06
A|A|A

fot. Michał Wyszowski

Złotego pociągu nie znaleźli, dlatego on go zbudował. Niesamowity projekt Sławomira Suchorowskiego z Głuszycy pod Wałbrzychem. Wraz ze swoim zespołem postawił replikę pancernego pociągu w skali jeden do jednego.

Pracowali cztery miesiące i zużyli dziewięć ton stali i jak mówi konstruktor wcale nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa: - To jest dopiero pierwszy wagon, a jeszcze powstaną trzy wagony ładunkowe na sztabki ze złotem i lokomotywa pancerna. Najtrudniejszy był ten pierwszy wagon, bo musieliśmy zrobić szablony, oprzyrządowanie. Chciałbym skończyć do końca roku.

- Jesteśmy w takim regionie, niedaleko "złotego pociągu" i kompleksu Riese, że uznałem to za dobry pomysł. Myślę, że na pewno zadziała promocyjnie dla naszego regionu. Na pewno przyczyni się do tego, że turyści będą do nas przyjeżdżać, żeby zobaczyć taką reprodukcję.

Do końca roku powstaną jeszcze trzy wagony i pancerna lokomotywa. Całość stanie w muzeum, które powstaje na terenie byłych zakładów zbrojeniowych we wsi Grzmiąca.

Przypomnijmy, że poszukiwania "złotego pociągu" na 65. kilometrze wciąż nie zostały zakończone.

Twórcy projektu zapewniają, że został on odtworzony z oryginalnych planów. - Są tutaj koła i osie ze starych lokomotyw. Wagon można ciągnąć po torach – wyjaśnia Sławomir Suchorowski. Podkreśla, że najtrudniejsze było stworzenie pierwszego wagonu, przede wszystkim pod względem projektowym. W środku jest sporo stali (np., stalowe lufy i działa), konstrukcja odlana jest ze specjalnego laminatu. Autorzy pomysłu nie podają jaki jest koszt całości, ale na pewno są to setki tysięcy złotych.

Do końca roku mają być gotowe trzy kolejne wagony oraz pancerna lokomotywa. Całość ma się stać początkiem muzeum replik, które powstanie w tym miejscu.

- Kibicuję i wspieram ten projekt. To kolejna rzecz, która zatrzyma turystów w gminie Głuszyca – podkreśla burmistrz, Roman Głód.

Posłuchaj relacji Radia Wrocław:

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~sizif
2019-10-21 16:03:58
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 1
prosta Urzas jak mówią amerykanie
~kobra
2016-09-19 14:22:11
z adresu IP: (178.37.xxx.xxx)
Ocena: 0
Brakuje jeszcze wifonu czyli latającego spodka......i psychiatry....
~krz
2016-09-16 12:46:42
z adresu IP: (62.87.xxx.xxx)
Ocena: 2
Teraz jeszcze przydałoby się ten model poddać waloryzacji tak jak się to robi w modelarstwie z kupionymi fabrycznymi modelami, bo ten wygląda jakby wyszedł prosto z fabryki, a nie walczył na froncie :)
~Komentarz został usunięty
2016-09-16 02:12:00
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: 11
Komentarz został usunięty
~Ania
2016-09-13 10:07:25
z adresu IP: (95.49.xxx.xxx)
Ocena: -1
Mogli ten pociąg zakopać kilka lat temu wcześniej na 53 km i w blasku kamer odkopać i powiedzieć z dumą " a nie mówiliśmy !"
~Gorbad
2016-09-13 08:12:43
z adresu IP: (150.254.xxx.xxx)
Ocena: -2
Po tekście o oryginalnych planach w zestawieniu do widoku tego gniota mogę powiedzieć tylko: "Jakich to głupków Matka Ziemia nosi".
~DINO 61
2016-09-13 06:47:49
z adresu IP: (188.146.xxx.xxx)
Ocena: 6
Do orginału to daleko ,ale brawa za pomysł .
~fgh
2016-09-12 21:38:27
z adresu IP: (176.221.xxx.xxx)
Ocena: -4
Co to za gniot. Jak już tyle stali i pracy poszło to powinien chociaż przypominać pociąg z tamtych czasów. A to jakiś syf i wodorosty
~chudy
2016-09-12 20:52:09
z adresu IP: (94.254.xxx.xxx)
Ocena: -4
Nijak nie wygląda jak niemiecki Panzerzug, prędzej jak ruski, z wieżyczką a'la Tygrys. Porażka.
~EdW
2016-09-12 19:04:10
z adresu IP: (178.43.xxx.xxx)
Ocena: 5
Szkoda, że nie zdążyli zakopać... ;-) Ale i tak fajny pomysł. Działa na wyobraźnię.
~osykosy
2016-09-12 18:06:13
z adresu IP: (87.206.xxx.xxx)
Ocena: 4
Super sprawa!!! Tylko niech ten pocią będzie wystawą ruchomą i jezdzi po Polsce !!!
~Asd
2016-09-12 15:57:27
z adresu IP: (5.173.xxx.xxx)
Ocena: 1
Super pomysł!!! Góry Sowie to tajemniczy region, który potrzebuje takich inwestycji. Już kilka osób znajdzie zatrudnienie.
~Snp
2016-09-12 15:23:05
z adresu IP: (156.17.xxx.xxx)
Ocena: 3
Na szyny go lepsza atrakcja i na parade do Wolsztyna w 2017
~Ślązak
2016-09-12 14:43:55
z adresu IP: (37.47.xxx.xxx)
Ocena: -3
Mam dość tego waszego pieprzenia. Nie Wałbrzych zarobił lecz producenci pamiątek . Wałbrzych zarobił czyli kto ? Jeśli mowa o turystach to wielu się zawiodło bo organizacja regionu i zaplecze oraz obsługa w obiektach dla turystów ocenic można na poniżej średniej zwłaszcza w górach Sowich.
~Ddddd.m
2016-09-12 14:40:54
z adresu IP: (77.112.xxx.xxx)
Ocena: 2
Cóż, już nie długo pradukcjia prysznicy może ?
~ran
2016-09-12 14:12:39
z adresu IP: (83.29.xxx.xxx)
Ocena: 5
Lepiej by było gdyby pociąg jeździł po szynach a nie stał w muzeum. Co to za specjalny laminat? Wspaniały pomysł!