To jest innowacja. Dzierżoniów jak... politechnika

Michał Wyszowski | Utworzono: 2016-09-15 09:01 | Zmodyfikowano: 2016-09-15 07:44
A|A|A

Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie na europejskie rynki nowego produktu branży budowlanej i chemicznej opartego m.in. o nanotechnologie. Współpracują przy tym uniwersytety i firmy z Włoch, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii czy Belgii. Dzierżoniów jest jedynym samorządem w tym gronie, udział gminy jest możliwy dzięki współpracy z działającymi w podstrefie firmami z grupy Selena. Bardziej szczegółowo chodzi o lekką i izolacyjną pianę jednoskładnikową oraz samoczyszczące, energooszczędne i termochromowe przeszklenia. W Dzierżoniowie produkt będzie testowany w dwóch budynkach w Zespole Gimnazjów nr 3 i w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa.

Taka współpraca nie trafia się często. Dzierżoniów wspólnie z czternastoma firmami i uczelniami z całej Europy, przeprowadzi projekt badawczy. Sprawdzi jak w różnych warunkach radzi sobie nowy rodzaj piany izolacyjnej oraz szkło. Gmina dostanie na to osiemset tysięcy złotych, a projekt obejmie m. in. budynek miejskiego muzeum. Mówi burmistrz Dzierżoniowa, Dariusz Kucharski.

Dzierżoniów jest jedynym miastem w Europie, które weźmie udział w międzynarodowym projekcie badawczym poświęconym nowoczesnym technologiom. Samorząd znalazł się w prestiżowym gronie uniwersytetów i firm z takich państw jak Belgia, Włochy czy Holandia. Razem będą sprawdzać działanie nowego produktu z branży chemicznej i budowlanej. O szczegółach mówi burmistrz Dzierżoniowa, Dariusz Kucharski .

Projekt jest możliwy dzięki współpracy samorządu z firmami działającymi na terenie strefy ekonomicznej. Potrwa przez najbliższe trzy lata.

Jeżeli produkt się sprawdzi, wejdzie do produkcji. W Dzierżoniowie liczą, że fabryka stanie także na Dolnym Śląsku

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Informujemy, ze wydarzenia zaplanowane w Sali Koncertowej Radia Wrocław do końca czerwca 2020 r. nie odbędą się. O zmianach terminów będziemy Państwa informować na bieżąco.
Reklama