Wrocław: Akademicki teatr wystawi dramat Tadeusza Różewicza

Gregor Niegowski, na podst. mat. prasowego | Utworzono: 2016-10-09 13:40
Wrocław: Akademicki teatr wystawi dramat Tadeusza Różewicza - mat. prasowe
mat. prasowe

Dramat Tadeusza Różewicza oparty jest na odrzuceniu reguł kompozycyjnych i zastanych konwencji, stanowi zarazem metaforę dekompozycji świata i zanurzonego w nim Bohatera. Spektakl współtworzą wieloznaczne i zwielokrotnione możliwości interpretacyjne nakładających się na siebie obrazów: pustki wewnętrznej i treści świata zewnętrznego. – podkreśla reżyser spektaklu Monika Taras. Postacie Kartoteki wyłaniają się z ze strumienia świadomości i różnych warstw pamięci wieloimiennego Bohatera, jak też z tradycji literackiej i teatralnej. Sceniczne miejsce akcji to pokój-ulica-kawiarnia i jednocześnie teatr w teatrze. Widz w zderzeniu z Bohaterem scenicznym może dopisać swój początek lub koniec opowiadania. Zarazem staje się Bohaterem własnych przeżytych treści i własnej tożsamości. Jak pisał autor sztuki: Kurtyna nie zapada. Być może opowiadanie jest tylko przerwane? Na godzinę, na rok… - dodaje.

„Kartoteka” Tadeusza Różewicza jest jednym z najbardziej wyrazistych polskich literackich przykładów tzw. teatru absurdu, który we współczesnym dramacie, w charakterystyczny sposób odwraca tradycyjne role, nadaje specyficzny kontekst interpretacji rzeczywistości i postrzegania świata, który polega na godzeniu sprzeczności. „Kartoteka” Tadeusza Różewicza stał się inspiracją dla zespołu Teatru AULA do pracy nad spektaklem.

Premiera spektaklu „Kartoteka” na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza odbędzie się w sobotę 29 października br. o godz. 18:00 w Centrum Konferencyjnym DSW przy ulicy Strzegomskiej 55 we Wrocławiu, gdzie mieści się również siedziba akademickiego Teatru AULA. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.20lat.dsw.edu.p

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.