20 mln zł na przebudowę dawnego pałacu Schaffgotschów w Sobieszowie

Piotr Słowiński | Utworzono: 2016-11-08 08:02 | Zmodyfikowano: 2016-11-08 08:04
A|A|A

Inwestycja otrzymała 6,5 mln zł ze środków Unii Europejskiej i niemal tyle samo z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska:

- Z wkładem własnym mamy prawie 20 milionów złotych czyli połowę planowanych środków na utworzenie kompleksu edukacyjnego - mówi Andrzej Raj, dyrektor KPN.

Za te pieniądze powstanie tam nie tylko muzeum, ale też przyrodnicze centrum nauki mówi Magdalena Taurogińska z KPN:

- Oprócz pałacu będzie ekspozycja przyrodnicza, bardzo dynamiczna - 3D, 5D, 7D (...)

Po zakończeniu to będzie największy ośrodek edukacyjny w polskich parkach narodowych mówi dyrektor KPN, Andrzej Raj:

- Przynajmniej jeśli chodzi o kubaturę i powierzchnię (...)

Prace zaczynają się od remontu samego pałacu i odbudowy spalonej stodoły. W Sobieszowie ma powstać nowoczesne, na miarę centrum nauki Kopernik, centrum wiedzy przyrodniczej. W dawnym folwarku powstanie też ekspozycja związana z ekosystemami leśnymi zachodnich Sudetów, którymi niegdyś zarządzała rodzina Schaffgotschów.

Pierwszy etap ma zostać zakończony w 2018 roku, a Park stara się już o środki na budowę bursy, parkingów, centrum konferencyjno-edukacyjnego. Tym razem ze środków na współpracę polsko-czeską.

Remont wzniesionego w latach 1705-1712 późnobarokowego pałacu wraz z utworzeniem ekspozycji edukacyjnej ma zakończyć się w 2018 roku. W kolejnych etapach ma zostać zagospodarowana Wielka Stajna i Dom Zarządcy. Dawny pałac Schaffgotschów znów będzie pełnił rolę jak przed wiekami, czyli będzie centrum zarządzania zasobami Karkonoszy. Dawniej robili to śląscy możnowładcy, a niedługo będzie w nim miał siedzibę park narodowy. Całe przedsięwzięcie będzie kosztować około 40 milionów złotych.

REKLAMA
Reklama