Top Chef o poranku w Radiu Wrocław. To było śniadanie mistrzów!

Radio Wrocław | Utworzono: 2016-11-29 10:50 | Zmodyfikowano: 2016-11-29 10:50
Top Chef o poranku w Radiu Wrocław. To było śniadanie mistrzów! -

Francuski prestiż, polski smak. "Żółty przewodnik Gault&Millau" to jedyny międzynarodowy przewodnik po najlepszych restauracjach, hotelach i produktach w Polsce. Zawiera ponad 600 adresów dla miłośników dobrego smaku.

Przewodnik powstał ponad 50 lat temu we Francji. Dyktuje trendy kulinarne w 12 krajach świata. Rygorystyczne kryteria, anonimowi inspektorzy, tysiące degustacji. Najlepsze restauracje wyróżniane są kucharskimi czapkami Q. Ich liczba wskazuje na rangę restauracji i poziom serwowanych dań. W najnowszym wydaniu kilka dolnośląskich adresów - są lokale z Polanicy, Niemczy, Świdnicy. No i mistrzowie kuchni z Wrocławia - nasi goście.

Katarzyna kocha wyzwania i od lat bierze udział w kulinarnych konkursach. Sławę przyniosła jej wygrana w jednym z najpopularniejszych programów telewizyjnych w kraju - została pierwszą kobietą "Top Chefem" w Polsce! Podbiła serca i podniebienia jurorów, którzy nie szczędzili jej pochwał.

 

Łukasz próbkę swoich umiejętności również pokazał w Top Chefie - dotarł do finału czwartej edycji programu. Niedawno świętował jeszcze większy sukces. Wspólnie z załogą z Mennicza Fusion wygrał Wine & Food Noble Night, jeden z najtrudniejszych konkursów kulinarnych w Polsce.

Rozmawialiśmy m.in. o owsiance na dobry początek dnia (redaktor Tomasz-Słoik-Sikora pochwalił się nawet swoją, własnoręcznie przyrządzoną!). Koniecznie ze szczyptą soli! Nasi goście dostali też kulinarną zagadkę. Brzmiała tak: "Masz seler, oliwę i marchewkę". Co robisz?

Katarzyna Daniłowicz i Łukasz Budzik są Wam doskonale znani - byli gośćmi audycji Hamburger na Śniadanie, w której otworzyli swoje sekretne notatniki, by podzielić się z Wami swoimi niezwykłymi przepisami.

Przepisy Katarzyny Daniłowicz

Marynowany tuńczyk z salsą z ananasa i chilli

Składniki (4 porcje):
polędwica z tuńczyka 300 g

Marynata:
sos sojowy 100 ml
olej sezamowy 10 ml
chilli 1 szt
imbir 20 g
cukier trzcinowy 1 łyżeczka
sok z limonki do smaku
świeża kolendra do smaku

Salsa z ananasa i chilli:
ananas świeży 1 szt
chilli 1 szt
szalotka 1 szt
cukier trzcinowy 1 łyżeczka
sok z limonki 1 łyżka
ocet ryżowy 1 łyżka
sól do smaku

Przygotowanie:
Tuńczyka oczyścić i pokroić w centymetrową kostkę. Chilli, imbir i kolendrę posiekać drobno. Wymieszać wszystkie składniki marynaty i zalać nią tuńczyka, przykryć i odstawić do lodówki na min. godzinę. W tym czasie przygotować salsę. Ananasa obrać, usunąć twardy rdzeń i pokroić w centymetrowe plastry. Na patelnię wysypać cukier trzcinowy cienką warstwą i podgrzewać aż się skarmelizuje. Na karmel położyć plastry ananasa, dodać łyżkę oleju lub masła i przesmażyć niezbyt długo z obu stron. Pod koniec podlać octem ryżowym. Zdjąć z patelni i posiekać Wymieszać z drobno posiekanym chilli i połową szalotki. Doprawić solą i sokiem z limonki. Podawać ze świeżą kolendrą i prażynkami ryżowymi.

Chłodnik ze szczawiu

Składniki (4 porcje):
rosół z kurczaka (może być też warzywny bulion w wersji vege) 0,6 l
śmietanka 30% 0,3 l
maślanka naturalna 0,3 l
szczaw 3-4 pęczki
jaja z wolnego wybiegu 2 szt

Przygotowanie:
Szczaw umyć dokładnie w dużej ilości wody, odciąć ogonki wraz z 1/3 liścia, posiekać. Górne części liści posiekać osobno, dość drobno. Zagotować rosół. Wrzucić posiekane ogonki, pogotować chwile aż zmiękną, zblendować wraz z rosołem. Dodać pozostałe drobno posiekane liście, zagotować, odstawić. Gdy liście będą miękkie dodać śmietankę, maślankę, doprawić do smaku solą i pieprzem. Podawać z jajkiem ugotowanym na miękko lub z plastrem babki ziemniaczanej.

Waniliowo-kokosowy pudding z tapioki

Składniki (4 porcje):
tapioka (drobne perełki) 200 g
cukier 100 g
wanilia 1 laska
mleko kokosowe 1 l

Przygotowanie:
W rondelku zagotować 200 ml mleka kokosowego z 100 g cukru i laską wanilii przeciętą na pół. Gdy zawrze wsypać tapiokę. Mieszać delikatnie i gotować na wolnym ogniu dodając stopniowo po trochę pozostałego mleka kokosowego . Po około 15 minutach gdy perełki tapioki staną się niemal przezroczyste podlać mlekiem ostatni raz i ściągnąć z ognia. Podawać ze świeżymi owocami lub musami owocowymi i prażonymi orzechami.

Przepisy Łukasza Budzika

Makrela z malinami i pomidorami

4 świeże makrele wypatrosz, wytnij całe filety, wytnij ości poprzeczne. Spakuj próżniowo, gotuj w 38 stopniach Celsjusza przez 45 minut. Następnie trzeba schłodzić w kąpieli lodowej i wykroić kawałki.

Do salsy 4 pomidory malinowe sparz, obierz ze skóry, wytnij kostkę concasse, a środki i resztę zachowaj. 100g "resztek " pomidorów, 55 g malin i 1 paprykę czerwoną, do tego pastę curry wedle uznania, sól i sok z 1 limonki zmiksuj na gładko, rozdziel na pół. Pierwsza polowe wymieszaj z kostką pomidorową, zachowaj w lodowce.

Upiecz 4 papryki, ściągnij skórę zmiksuj z druga połowa puree z malin i pomidorów na gładko. Dopraw sola i pieprzem. Zostaw w lodowce.

Granita pomidorowa

Składniki:
1 kg pomidorów
250 g suszonych pomidorów
0'5 kg pomidorów koktajlowych na gałązce
100g koncentratu pomidorowego
2 czerwone cebule
Ząbek czosnku
100g bazylii
20g soli
10 g cukru

Przygotowanie:
Zmiksuj składniki na gładko, wylej do naczynia prostokątnego włóż do zamrażarki na 12 h. Do serwisu zeskrob widelcem granitę, 150g malin świeżych, grzanki z chleba razowego i liście młodej aksamitki.

Na talerzu układaj dowolnie kawałki makreli, salsy pomidorowej, gazpacho paprykowego, kawior ze szczupaka (potrzebujemy 100g kawioru ze szczupaka), świeże maliny, granitę pomidorową. Do dekoracji użyj aksamitki i zielonego jabłka.

Croissanty

Składniki:
2500 g mąka pszenna chlebowa
950 g woda
580 g mleko
30 g drożdży
325 g cukru
50g sól
100g miękkie masło
1150g zimne masło

Przygotowanie:
200g wody 200g maki, 10 g drożdży, wymieszaj i odstaw w chłodne miejsce na 12 h pod gaza. Wszystkie składniki poza solą i zimnym masłem. Włóż do miski bądź dzierży, stolnicy i wyrabiaj ciasto 10 minut. Dodaj sól. Wyrabiaj dalej 5 minut. Schłodzić w lodowce na 2 h. Rozwałkuj ciasto na prostokąt, rozwałkuj zimne masło na wielkość 1/2 ciasta. Połóż masło na środek, zostawiając po 1/4 ciasta z dwóch stron by je założyć. Przewałkuj. Złóż na 3 i przewałkuj. Złóż na 4 i przewałkuj. Odstaw do lodówki na 20 minut. Powtórz czynność 5x uważając by ciasto było zimne. Ostatni raz po odpoczęciu, rozwałkować, wykrawać trójkąty i zwijać w rogaliki. Odstawić do lodówki na 2h. Wyciągnąć do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej. Wypiekać w 195 stopniach Celsjusza.

Po więcej znakomitych przepisów zajrzyjcie do programu HAMBURGER NA ŚNIADANIE. Polecamy!


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.