Nauka w Radiu Wrocław

| Utworzono: 2016-12-11 20:33 | Zmodyfikowano: 2016-12-11 20:33
A|A|A

Posłuchajcie całej audycji:

Duże odkrycie, ale doktoratu nie będzie, bo inwestor nie zgadza się na publikację badań. Polscy naukowcy mają spory problem, bo zasady przyznawania tytułów naukowych są ściśle określone i konserwatywne. Teraz ma się to zmienić. Wiceminister nauki Piotr Dardziński tłumaczy na antenie Radia Wrocław, że nowa ustawa, która zacznie obowiązywać od kolejnego roku akademickiego podkreśla rolę tzw. doktoratów wdrożeniowych. Wszystko po to by badania były jak najbardziej praktyczne:

-Prowadzą prace naukowe nie tyko na uczelni, ale też u przedsiębiorców. To bardzo ważne, żeby nauka nam się kojarzyła nie tylko z uczelniami wyższymi ale też z dynamicznie rozwijającymi się przedsiębiorstwami polskimi.

Ministerstwo zmienia także kryteria przyznawania dotacji dla uczelni - teraz decydująca będzie nie liczba studentów, a jakość kształcenia. We wrześniu odbędzie się również kongres nauki, w trakcie którego ministerstwo przedstawi tzw. konstytucję dla nauki.

Mały może więcej? Tak twierdzą wrocławskie firmy IT - często pracuje w nich zaledwie kilka, albo kilkanaście osób, ale przygotowują zlecenia dla światowych gigantów tego rynku. Pomaga w tym również współpraca - kilkadziesiąt z wrocławskich firm zrzeszyło się w ramach klastra IT Corner. Dlaczego tłumaczy prezes klastra Przemysław Skrzek:

- Szukaliśmy miejsca gdzie moglibyśmy wymieniać się naszymi doświadczeniami, znaleźć ludzi podobnych do nas. Udało się stworzyć taki krąg zaufania, osób które ze sobą współpracują choć na co dzień często prowadzą konkurencyjne biznesy.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama