Koniec ESK we Wrocławiu. Czas pierwszych podsumowań

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 2016-12-18 12:30 | Zmodyfikowano: 2016-12-18 12:30
Koniec ESK we Wrocławiu. Czas pierwszych podsumowań - fot. Andrzej Owczarek
fot. Andrzej Owczarek

W ciągu roku w mieście zorganizowano blisko 2000 imprez kulturalnych, w tym ponad 100 tylko na weekend zamknięcia. Dziś przed nami jeszcze sporo różnych wydarzeń. Od południa po mieście spacerować będą Lwowscy Kolędnicy, w Narodowym Forum Muzyki obchody 10-lecia Chóru NFM, o 16 w Teatrze Capitol ESK podsumuje Chór Komentujących Wrocławian, a wieczorem o 19 w Operze Wrocławskiej ostatnia z trzech premier Trubadura Giuseppe Verdiego, na którą zaprasza Marcin Nałęcz-Niesiołowski:

- Jesteśmy osadzeni na początku XX wieku. Akcja rozgrywa się w szpitalu polowym. Protagoniści walczą o względy Eleonory - mówi Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

Zobacz: Niebo pożegnało Europejską Stolicę Kultury (WIDEO)

- Poza tym, że na stałe do rozkładu jazdy wchodzi pociąg relacji Wrocław-Berlin, ESK przyciągnęło około 5 mln turystów do stolicy Dolnego Śląska, mówi Krzysztof Maj, dyrektor generalny imprezy:

- To się czuło na ulicy, to się czuło spacerując wokół Hali Stulecia, oblegane Afrykarium, Hydropolis. Nie mówię, że tylko turyści kulturalni. Wrocław dlatego, że był w wielu mediach, że było wiele propozycji kulturalnych, przyciągnął niespotykaną liczbę turystów do Wrocławia. Prawie 5 milionów, z czego ponad 3 miliony nocowało. 

Ponadto, do Muzeum Narodowego i Pawilonu Czterech Kopuł można dziś dostać się nawet za złotówkę, wziąć udział w kolorowej paradzie spod Teatru Lalek o godzinie 16.30, a o 18 dołączyć do spektaklu Teatru Snów z Gdańska przy Dworcu Głównym PKP. W wybranych restauracjach można również skosztować jedzenia z Wrocławskiej Książki Kucharskiej.

Posłuchaj relacji Radia Wrocław z sobotnich wydarzeń:

Podczas wczorajszej gali przemawiał także prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Dziękując ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu za utrzymanie decyzji o pomocy finansowej dla ESK oraz obecnemu na sali Donaldowi Tuskowi mówił, że on sam wywiązał się ze złożonych obietnic dotyczących pobudzenia życia kulturowego w mieście. Mówiąc o przeciwnościach losu tego roku, wymienił między innymi protesty w Teatrze Polskim:

Rafał Dutkiewicz mówił o planach na przyszłość. Zieloną Stolicę Europy, widzi jako wyzwanie sprzyjające ukierunkowanemu rozwojowi miasta. Dłuższy, końcowy fragment przemówienia dotyczył jednak kwestii odleglejszych. Prezydent Wrocławia nawiązał do obecnej sytuacji w Syrii:

Posłuchaj całego przemówienia Rafała Dutkiewicza, w którym nawiązywał również do obecnych protestów w Warszawie:

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.