Radio Wrocław Kultura: Rytm Ulicy (SŁUCHAJ OD 21.00)

Andrzej Andrzejewski | Utworzono: 2017-01-18 10:15
A|A|A

Po krótkiej przerwie wracamy z kolejną porcją Rytmu Ulicy. Zaczynamy tradycyjnie od nowości wydawniczych. Początek roku obdarzył nas pokaźną ilością nowych płyt i EPek, kilkoma zapowiedziami wydawniczymi, spośród których do najbardziej ekscytujących możemy zaliczyć powrót Jamiroguai'a. Jedenasty studyjny krążek wydał również "ojciec chrzestny" grime'u Wiley. Pierwszy poważny krok na rynku wydawniczym postawiła też Nadia Rose, która mimo krótkiego stażu muzycznego musi coraz częściej spoglądać do tyłu, by nie dać się przegonić nadciągającemu młodemu pokoleniu rodzimej sceny, które ma coraz więcej do powiedzenia. Skoro jesteśmy przy Wielkiej Brytanii to sprawdzimy też na jakie typy postawiła brytyjska stacja w swoim dorocznym plebiscycie BBC Sound of… 2017. Będzie też kilka słów o opublikowanych nominacjach do BRIT Awards.

Skoro jesteśmy przy nagrodach, sporym zaskoczeniem było wyróżnienie Złotym Globem w kategorii Najlepszy Serial autorskiej produkcji Danny'ego Glovera (w kręgach muzycznych znanego głównie jako Childish Gambino) zatytułowanej "Atlanta". Podczas odbioru statuetki, twórca w pierwszej kolejności podziękował czarnej społeczności Atlanty za to… że jest, i jaka jest. Dorzucił też specjalne podziękowania dla Migosów (trio z Atlanty występujące gościnnie w 3 odcinku) za nagranie "Bad and Bujee" - najlepszego utworu jaki kiedykolwiek dane mu było usłyszeć. "Atlanta" pełna jest muzycznych smaczków zawartych nie tylko w ścieżce dźwiękowej, ale przede wszystkim w fabule serialu (główny bohater zostaje przecież menadżerem swojego kuzyna, rapera, cieszącego się dużą popularnością w sieci), które łatwiej odczytać znając tamtejszą scenę. Do tego dochodzi inna, również autorska produkcja serialowa Issa'y Rae pt "Insecure", gdzie główna bohaterka walczy ze stresem i rozterkami przez rapowanie, które pomaga jej przetrwać trudne momenty, ale też stanowi kwintesencję punktu zwrotnego w serii. Obok seriali młodych afroamerykańskich artystów dodajmy "The Get Down", serial wyprodukowany przez Netflix w reżyserii Baza Luhrmanna traktujący o początkach hip hopu i podziemnej scenie muzycznej Nowego Jorku, którego sedno stanowi pęd za odkrywczymi dźwiękami. O ile brakuje nam ostatnio powiewu świeżości w czarnych brzmieniach, o tyle nowy wymiar aktywności afroamerykańskich twórców przynosi dużą satysfakcję. O tych serialach będziemy zatem opowiadać i przysłuchamy się najlepszym momentom z ich ścieżek dźwiękowych. Dodatkowo pojawią się też utwory z brytyjskiej produkcji "Chewing Gum".

Ostatnia godzina programu poświęcona będzie poszukiwaniom w odleglejszych rejonach geograficznych i stylistycznych. Można się spodziewać klubowej energii współgrającej z rytualnym duchem.

Radio Wrocław Kultura: Rytm Ulicy, środa 21.00-01.00, Marta Malinowska

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama