Nowoczesny system w MPWiK wyłapuje awarie, zanim staną się groźne

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2017-01-30 19:22 | Zmodyfikowano: 2017-01-30 19:22
Nowoczesny system w MPWiK wyłapuje awarie, zanim staną się groźne - fot. MPWiK
fot. MPWiK

Wyłapują awarie wodociągowe zanim staną się groźne - wrocławskie MPWiK korzysta z systemu informatycznego Smartflow, który pozwala specjalistom śledzić nawet najdrobniejsze wycieki z sieci wodociągowej. Są do tego wykorzystywane przepływomierze i ciśnieniomierze oraz czułe mikrofony, które rejestrują zmiany.

- System daje wymierne korzyści - pozwala na precyzyjną lokalizację ukrytej awarii. W tej chwili Wrocław jest objęty systemem w 80 procentach, w tym roku planujemy zakończyć rozbudowę. W tamtym roku udało się zaoszczędzić pół mld litrów wody - mówi rzecznik MPWiK Tomasz Jankowski.

- Używamy urządzeń, które korzystają z akustyki. One nasłuchują - najczęściej w nocy, bo wtedy jest cicho - czy z rurociągów nie wycieka woda, co generuje szum - dodaje Grzegorz Karlik z MPWiK:

..a to już jest sygnał dla ekipy remontowej do rozpoczęcia naprawy uszkodzonego wodociągu. System jest budowany od 2014 roku, jego koszt to blisko 4 miliony złotych. Straty wody i szkody powstałe w wyniku niekontrolowanych awarii byłyby o wiele wyższe - przekonują pracownicy MPWiK.

 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.