Radio Wrocław Kultura: Strefa Południa

Paweł Iwanina | Utworzono: 2017-02-17 12:42
A|A|A

Stało się! Fantastic Negrito odebrał statuetkę Grammy. Miasto Oakland, które figuruje w nazwie płyty, to prawdziwy konglomerat różnorodności. Ma za sobą bogatą historię politycznego aktywizmu, jest siedzibą wielkich, potężnych korporacji, jednocześnie będąc największym skupiskiem artystów w całych Stanach Zjednoczonych. Tak, jak Nowy Orlean na południu, tak i Oakland na zachodzie - to miasto, gdzie mieszają się kultury i prądy artystyczne.

Taka jest też muzyka Fantastic Negrito - bogata, żywa, zaangażowana społecznie, bluesowa, lecz momentami wykraczająca poza gatunkowość. Sam wykonawca to "prawdziwa gwiazda rocka" powiedział jeden z amerykańskich dziennikarzy.

Fantastic Negirto nigdy nie chciał zajmować się na poważnie muzyką. Przekonał się dopiero wtedy, gdy jego nowo narodzone dziecko nie chciało zasnąć. Wziął wtedy do ręki gitarę, przypomniał sobie kilka dźwięków i zagrał, by położyć niemowlę spać. Wtedy zaiskrzyło. Pod koniec lat 90. stał u progu potencjalnej kariery, miał już podpisać długoletni kontrakt z Interscope, które, jak sam mówił "chciało pozbawić go kreatywności". Powrócił po wielu latach - i to w wielkim stylu.

W najbliższej Strefie Południa "black roots" - czyli jak czarni muzycy sięgają do swojej muzycznej przeszłości. Fantastic Negrito, Bobby Rush i wiele innych. Do usłyszenia na www.radiowroclawkultura.pl

 

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama