Dzierżoniów: Bezpłatny dentysta dla uczniów podstawówek

Bartosz Szarafin | Utworzono: 2017-02-20 17:40 | Zmodyfikowano: 2017-02-20 16:25
Dzierżoniów: Bezpłatny dentysta dla uczniów podstawówek - Fot. Um Dzierżoniów
Fot. Um Dzierżoniów

Jak mówi burmistrz Dariusz Kucharski - realizacja tego projektu jest możliwa dzięki współpracy z prywatnym przedsiębiorcą:

-  My udostępnimy w szkołach pomieszczeni. Firma prywatna wyposaży w sprzęt stomatologiczny w leki i oczywiście zakontraktuje w Narodowym Funduszu Zdrowia. Gabinety są przygotowane, wyposażone. Myślę, że w najbliższych tygodniach dzieci będą mogły korzystać z tych gabinetów.

Miasto nie ponosi wielkich kosztów. Dostosowanie pomieszczeń sfinansowały szkoły, wyposażenie i pracowników - przedsiębiorca. Wizyty opłaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dzierżoniowski magistrat dogadał się z Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej i uruchamia program profilaktyki stomatologicznej dla uczniów podstawówek. Dwa gabinety są już gotowe. Pracę rozpoczną, gdy tylko zostanie podpisana umowa z NFZ-em. Na tym nie koniec. Burmistrz - Dariusz Kucharski zapewnia, że w planach są gabinety w dwóch kolejnych szkołach:

- Jeżeli tutaj w tych dwóch szkołach uda nam się to uruchomić to na pewno w przyszłych miesiącach będziemy starali się żeby w dwóch pozostałych szkołach podstawowych również takie gabinety powstały. Jest to dobre posunięcie i koniecznie trzeba pilnować by ta usługa w takiej formie była dostępna dla dzieci. 

Jak podkreślają urzędnicy, pomoże to prowadzić prawidłową profilaktykę wśród dzieci przy niewielkim koszcie. Jak udało się utworzyć program przy niewielkim nakładzie finansowym? Wyjaśnia Dariusz Kucharski:

- To są kwoty niewielkie i tutaj dyrektorzy szkół w swoich budżetach zadysponowali te kwoty. Nie musieliśmy z budżetu  miejskiego wydawać na to środków. Oczywiście wyposażenie w sprzęt stomatologiczny we wszystkie narzędzia, leki jest po stronie partnera prywatnego. 

Docelowo gabinety mają być we wszystkich podstawówkach. Uczniowie pozostałych podstawówek również będą mogli bezpłatnie korzystać z ich opieki. Dzięki współpracy z firmą - gmina nie ponosi niemal żadnych kosztów.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.